Update 20.00: Galatasaray – Trabzonspor s-a terminat 1-2. După ce formația Cim Bom a condus cu 1-0 la pauză prin golul lui Cicâldau, oaspeții au lovit de două ori în ultimele cinci minute ale meciului, prin Bakasetas și Edin Visca.
Știrea inițială
Cu trei înfrângeri la rând în competiția internă și pe locul 15 în clasament, gruparea Cim Bom trecea prin clipe grele. Fatih Terim a fost demis, iar fanii s-au revoltat. Cicâldău a reușit să-i facă să uite de probleme.
Alexandru Cicâldău, gol în Galatasaray – Trabzonspor
După o jumătate de oră de joc, Galatasaray a primit un penalty. Arbitrul a arătat punctul cu var abia după ce a fost ajutat de sistemul VAR. Noul antrenor al gazdelor, Domenec Torrent, l-a desemnat pe Cicâldău să execute.
Internaționalul român nu i-a dat nicio șansă portarului advers și a făcut 1-0. Fanii au făcut imediat show în tribune.
https://twitter.com/kadirwes/status/1485290860921118721
De la 11 metri, Cicâldău nu are rival. Galata a primit 5 penalty-uri în acest sezon și a transformat 2 dintre acestea. De fiecare dată, fostul mijlocaș de la Universitatea Craiova a fost cel care a marcat!
Galatasaray, bu sezon kazandığı 5 penaltının 2'sinde golü buldu.
✅Cicaldau
❌Muhammed
❌Diagne
❌Van Aanholt
✅Cicaldau pic.twitter.com/aqa8Gg1gd7
— Sporx (@sporx) January 23, 2022

Celălalt român de la Galatasaray, Olimpiu Moruțan, a fost rezervă în duelul cu ocupanta primului loc din Turcia. Decizia i-a mulțumit pe fani.
“Cele 35 de minute au arătat foarte clar că, dacă nu este adus un ‘număr 6’ bun, atunci trio-ul de la mijloc trebuie să fie format din Taylan, Cicâldău și Berkan. În numele lui Dumnezeu, nu mai schimbați! Nu merge, nu o forțați!“, a transmis un fan al grupării Cim Bom.
Şu 35 dakika da çok net gösterdi ki sağlam bir 6 numara gelmediği sürece bu takım Taylan-Cicaldau-Berkan orta üçlüsü ile oynar. Bunu artık Allah aşkına değiştirmeyin, olmuyor, zorlamayın.
— Kadir Ar (@kadir_ar) January 23, 2022
Pentru Cicâldău a fost al patrulea gol stagional. Internaționalul român are o cotă de piață de 9 milioane de euro. La startul partidei, numai trei puncte o despărțeau pe Galatasaray de ocupantele locurilor retrogradabile.
- Alexandru Cicâldău, un nou gol în Turcia
- Românul a deschis scorul în Galatasaray – Trabzonspor
- Marele Premiu de Formula 1 al Italiei e pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, în perioada 5-7 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Cine este favorit la câștigarea Balonului de Aur. Kylian Mbappe nu a stat pe gânduri: „I l-aș duce eu acasă”
- Marius Şumudică îl avertizează pe Ianis Hagi, după transferul la Alanyaspor: “Trebuie să se autodepăşească”
- Revine Zinedine Zidane pe banca tehnică? Anunțul bombă venit din Turcia
- Lovitură pentru PSG, după accidentarea lui Ousmane Dembele. Starul francez ratează duelul „de foc” cu Barcelona
- Cristiano Ronaldo, „dublă” spectaculoasă pentru Portugalia. Imaginea serii a fost oferită înainte de meci