Alexandru Maxim a fost “eroul” lui Gaziantep, în duelul “de foc” cu Beşiktaş, din campionat. Mijlocaşul român a reuşit să marcheze în prelungirile partidei, şi echipa sa a obţinut un punct in extremis.
Gaziantep a remizat cu Beşiktaş, pe teren propriu, scor 1-1, în etapa a opta din campionatul Turciei.
Alexandru Maxim, “eroul” lui Gaziantep în duelul “de foc” cu Beşiktaş
Alexandru Maxim a fost integralist la Gaziantep, la fel ca şi Deian Sorescu. Beşiktaş a reuşit să deschidă scorul, în minutul 31. Ciro Immobile a punctat din penalty.
Pe finalul partidei, Alexandru Maxim a reuşit să dea lovitura. Mijlocaşul român a restabilit egalitate, în al cincilea minut al prelungirilor. Maxim a punctat cu un şut din faţa porţii, din pasa lui Bruno Viana.
👊 GAZİANTEP VAZGEÇMEZ; ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN! pic.twitter.com/DJCF24fuht
— Gaziantep FK (@GaziantepFK) October 6, 2024
După golul marcat de Alexandru Maxim, s-a declanşat nebunia pe arena celor de la Gaziantep. Şi antrenorul românului, Selcuk Inan, s-a descătuşat şi s-a bucurat alături de jucătorii săi.
Golul marcat în duelul cu Beşiktaş a fost al doilea marcat de Alexandru Maxim, în acest sezon. Mijlocaşul român a mai punctat în duelul cu în duelul cu Sivasspor.
Gaziantep ocupă locul 16 în Superliga Turciei, după egalul cu Beşiktaş. Formaţia lui Alexandru Maxim are cinci puncte, după şapte meciuri disputate. De cealaltă parte, Beşiktaş a ratat şansa de a urca pe locul secund, având 17 puncte.
Deian Sorescu a marcat în etapa trecută, la Gaziantep
Deian Sorescu a marcat pentru Gaziantep, în meciul pierdut cu 3-2, în deplasare, de echipa lui şi a lui Alexandru Maxim. Flashscore l-a notat pe Deian Sorescu cu 6.8, în timp ce Alex Maxim a primit nota 6.5. După ce s-a salvat cu greu de la retrogradare sezonul trecut, Gaziantep are şi acum un start slab de sezon.
Gaziantep nu a reuşit să câştige nici în deplasarea de la Eyupspor. Echipa lui Sorescu şi Maxim a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie. Pe Eyup Stadium gazdele au deschis scorul în minutul 15, prin Kutucu, apoi Deian Sorescu a egalat din pasa lui Okereke, în minutul 28, relatează news.ro. Eyupspor a primit penalty în minutul 45, însă şutul lui Mame Thiam a fost apărat de portarul lui Gaziantep, Sokratis Dioudis.
După pauză, Akbaba a readus în avantaj gazdele, în minutul 65, iar Mame Thiam a înscris şi el, în minutul 79, punând pe tabelă al treilea gol al gazdelor. Taşdemir a stabilit scorul final, 3-2 pentru Eyupspor şi Gaziantep e pe locul 15, cu 4 puncte. Eyupspor ocupă poziuţia a 6-a, cu 12 puncte.
- Inter – Lazio 2-0. Echipa lui Cristi Chivu a urcat pe primul loc în Serie A
- Momente horror în prima ligă! Jucător înjunghiat în gât, imediat după ce echipa lui a egalat
- Nota primită de Dennis Man, după ce a pasat decisiv în AZ Alkmaar – PSV
- Ce notă a luat Andrei Raţiu pentru evoluţia din meciul cu Real Madrid. Vinicius a avut viaţă grea cu el
- Leo Messi, record istoric în fotbal după ultimul meci din MLS. Argentinianul a avut o prestație de vis

































