Andrei Vlad a ajuns la noua sa echipă! Cu ce român va fi coechipier fostul portar de la FCSB

Alex Masgras Publicat: 16 ianuarie 2025, 11:27

Comentarii
Andrei Vlad a ajuns la noua sa echipă! Cu ce român va fi coechipier fostul portar de la FCSB

Andrei Vlad / Profimedia

Andrei Vlad s-a despărțit iarna aceasta de FCSB și a fost la un pas de a rămâne în Liga 1. Portarul de 25 de ani a ajuns în cantonamentul celor de la Petrolul Ploiești și a fost la un pas de a bate palma cu gruparea de pe Ilie Oană. Cu toate acestea, mutarea a picat în ultimul moment.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ploieștenii nu au fost de acord cu clauza de titularizare dorită de portar, astfel încât el nu a rămas în lotul lui Adrian Mutu, noul antrenor al “lupilor galbeni”.

Andrei Vlad a ajuns în cantonamentul lui Aktobe

Acum, Andrei Vlad a ajuns la Aktobe și s-a alăturat deja noilor săi coechipieri, care se află într-un cantonament în Turcia. Fostul portar de la FCSB nu a semnat încă un contract cu formația din Kazahstan, chiar dacă antrenorul cu portarii de la Aktobe a avut numai cuvinte de laudă la adresa românului.

“Andrei Vlad și Uche Agbo s-au alăturat celor de la Aktobe. Ambii jucători au început deja să se antreneze cu echipa, iar Doumbia se va alătura în cantonament în viitorul apropiat”, au scris jurnaliștii de la sports24.kz.

La Aktobe, Andrei Vlad va fi coechipier cu un alt fotbalist român. Bogdan Vătăjelu, fostul fotbalist de la Universitatea Craiova, este jucătorul echipei din Kazahstan din luna februarie a anului trecut.

Reclamă
Reclamă

Andrei Vlad va semna cu Aktobe

Oferta venită din afara Ligii 1 a fost una mai avantajoasă pentru portarul cotat la 200.000 de euro: primă de instalare de 100.000 de euro şi salariu lunar de 10.000 de euro. Asta în condiţiile în care la Petrolul, bonusul la semnătură era de 50.000 de euro şi salariul, 7.000 de euro.

Negocierile dintre Andrei Vlad şi Bogdan Apostu şi oficialii Petrolului au avut loc în Antalya şi s-au terminat marţi seară, după ce conducerea lupilor galbeni a refuzat clauza cerută de portar de a fi titular de drept în echipa de pe locul 6 din Liga 1.

Andrei Vlad este un produs al academiei Universității Craiova. La FCSB a ajuns în 2017, în schimbul sumei de 400.000 de euro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:56

“Suntem într-o casă de nebuni!”. Reacțiile jucătorilor senegalezi după ce au pierdut la masa verde Cupa Africii

8:56

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 la Miami! Reacţia savuroasă a româncei după ce şi-a aflat următoarea adversară

8:28

Tensiuni după Manchester City – Real Madrid! Antonio Rudiger, conflict cu Pep Guardiola. A fost potolit cu greu de Arbeloa

8:23

Cupa Africii se decide la TAS! Senegal a făcut anunțul după victoria fără precedent a Marocului la masa verde

0:44

VIDEOBrahim Diaz a aflat pe terenul lui City că a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni. Cum a putut reacţiona

0:13

Chelsea, contraperformanță istorică în umilința cu PSG. Doar două echipe din Anglia au mai trăit asta în UCL/CCE

1 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 2 FCSB și Gigi Becali votează împotriva lui Răzvan Burleanu: “Trebuie să-i arăt ce înseamnă demnitate. Mergem la TAS” 3 Andrei Nicolescu, anunț important despre debutul lui George Pușcaș la Dinamo 4 Dan Petrescu a fost operat de urgenţă! Care este starea antrenorului 5 Fotbalistul de la FCSB a semnat în Liga 4 din România: “Un proiect unde se dorește performanță” 6 BREAKING NEWSDecizie uluitoare! Maroc a câştigat la masa verde Cupa Africii, după finala cu un scandal teribil cu Senegal!
Citește și