Anglia – Ungaria 1-1 | Haos pe Wembley! Ultrașii maghiari s-au luat la bătaie cu forțele de ordine. Ciocnirea violentă a durat un sfert de oră

De Dragoș Vasile
Publicat: 13.10.2021, 0:06
Actualizat: 13.10.2021, 2:00

Incidente între ultrași au avut loc, marţi seară, pe arena Wembley, la meciul dintre Anglia şi Ungaria, din preliminariile Cupei Mondiale din 2022.

Ultrașii s-au luat la bătaie cu polițiștii pe Wembley

Haos pe Wembley! Ultrașii maghiari s-au luat la bătaie cu forțele de ordine

Potrivit BBC, la începutul meciului în sectorul rezervat fanilor unguri au izbucnit aceste incidente, forţele de ordine fiind nevoite să intervină.

Bătaia, care a avut loc chiar în startul partidei, a durat aproximativ un sfert de oră, iar polițiștii au reușit cu greu să îl potolească pe ultrașii maghiari. Totul ar fi pornit de la gestul jucătorilor englezi de a îngenunchea. „Cineva din tribuna Ungariei a ridicat un mesaj care condamna gestul de a îngenunchea”, a spus Peter Smith, jurnalist de la Sky Sports, care a fost prezent la meci.

Worrying scenes in the Hungary section.
„Yet again at Wembley, we’re going to have a scenario that’s going to have to be looked into. It’s not good” – @bbcjohnmurray#bbcfootball #ENGHUN
— BBC 5 Live Sport (@5liveSport) October 12, 2021

Acesta nu este primul episod cu ultrașii Ungarei în prim plan. În partida tur de la Budapesta, aceștia i-au huiduit pe fotbaliști, iar Jude Bellingham și Raheem Sterling au fost victimele scandărilor rasiste.

De asemenea, după EURO 2020, tot din cauza incidentelor, UEFA a pedepsit forul maghiar cu o suspendare de trei meciuri fără spectactori.

Preliminarii CM 2022 | Anglia – Ungaria 1-1. „Leii” au călcat strâmb pe Wembley. Rezultatele zilei

Anglia a călcat strâmb pe Wembley și a remizat cu Ungaria, scor 1-1. Roland Sallai a deschis scorul din penalty, iar Stones a închis tabela.

Cristiano Ronaldo a reușit un hat-trick de senzație în Portugalia – Luxemburg 5-0 și a ajuns la cota 115 pentru echipa națională.

Fotbal extern • 22 oct., 23:19
„Revoluţia franceză” continuă! Imagini apocaliptice de la St. Etienne – Angers. Ultrașii au creat haos și panică!
Ultrașii de la CSA Steaua, implicați într-un război total cu poliția din Olanda
Fotbal extern • 20 oct., 13:37
„Huliganii români s-au deghizat!” Ultrașii de la CSA Steaua, implicați într-un război total cu poliția din Olanda. S-a lăsat cu arestări!
Sorin Cârţu
Fotbal intern • 3 oct., 16:56
Haos înainte de FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova. Sorin Cârţu a făcut noapte albă: „Am ajuns să fiu păzit non-stop de polițiști”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
23:11 Dinamo – Rapid 1-1 | „Ne încurcăm cu echipele mici!” Rapidiștii, supărați că n-au dat de pământ cu echipa lui Rednic. „Nu am jucat nimic!” 23:10 Dinamo – Rapid | „Trebuie să ne ridicăm”. Deian Sorescu, dezamăgit după Derby. Ce le-a transmis fanilor după noile restricţii 22:47 Dinamo – Rapid | „E greu să rezişti 30 de minute în apărare”. Gabriel Torje, supărat după derby. Ce i-a spus Mircea Rednic la finalul meciului 22:25 Dinamo – Rapid 1-1. Super-goluri în derby-ul etapei! „Câinii” sunt blestemați. 10 etape la rând fără victorie pentru dinamoviști 22:10 Dinamo – Rapid | Gabi Torje, gol de poveste în derby! Execuție fabuloasă a căpitanului „câinilor” 22:07 VIDEO Benny Adegbuyi, făcut KO în runda a doua! Meci de coșmar pentru luptătorul român 21:23 FotoMomente de panică în meciul Dinamo – Rapid! A fost nevoie de intervenţia de urgenţă a ambulanţei. Răuţă, cu masca de oxigen, a ajuns la spital UPDATE 21:01 Dinamo – Rapid, precedat de un scandal imens! Intervenţie în forţă a jandarmilor. Fanii au fost puşi la pământ 20:13 Barcelona – Real Madrid | Ronald Koeman, avertisment înainte de El Clasico. „Presiunea nu putea fi mai mare!” Cum va aborda meciul 19:20 CS Mioveni – FC Botoșani 1-1. Final interzis cardiacilor! Moldovenii s-au salvat în prelungiri, după ce au ratat un penalty
Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund