Antrenorul lui Man şi Mihăilă şi-a ieşit din minţi! Val de reproşuri după Fiorentina – Parma: "Nu reușim niciodată să închidem un joc!"

De Dragoș Vasile
Publicat: 7 martie 2021, 17:30

Roberto D'Aversa, antrenorul lui Valentin Mihăilă şi Dennis Man de la Parma, şi-a ieşit din minţi după remiza cu Fiorentina, scor 3-3, în care echipa sa a marcat în minutul 90, dar a fost egalată în minutul 94.

profimediaimages.ro

Parma a fost la 4 minute de prima victorie din noiembrie 2020 încoace. Mihăilă marcase golul de 3-2, însă Iacoponi şi-a băgat mingea în propria poartă, iar "cruciaţii" au plecat cu un singur punct de pe arena "Artemio Franchi".

Roberto D'Aversa a suportat cu greu semieşecul formaţiei sale, iar după fluierul final a tunat şi a fulgerat la adresa elevilor săi.

"Am fost superiori și azi, ca în cele mai multe dintre meciurile trecute. Marcăm multe goluri, dar nu suntem în stare să câștigăm toate punctele. Fiorentina se afla într-o serioasă dificultate, mai aveam 3 minute și câștigam. Am scăpat victoria pe final, dar nu e ceva nou pentru Parma.

Roberto D'Aversa: ''Nu reușim niciodată să închidem un joc!''

Dacă avem puterea să întoarcem rezultatul, nu înțeleg cum nu te poți concentra în ultimele două minute. Personalitatea și dorința de a obține victoria nu pot fi antrenate! Trebuie să găsim o soluție. Le-am făcut cadou celor de la Fiorentina golurile 1 și 3.

Am un regret, bineînțeles, pentru că ratăm oportunități din cauza unor erori individuale. Nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat pe final. Nu reușim niciodată să închidem un joc", a declarat D'Aversa pentru Sky Sport Italia.

Mihăilă, cea mai mare notă de la Parma

Internaţionalul român a fost recompensat de Sofascore cu nota 7.3 pentru prestaţia din meciul cu Fiorentina, unde a înscris şi a oferit o pasă de gol. Aceasta a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Parmei, alături de Kurtic, care a primit aceeaşi notă.

De cealaltă parte, Dennis Man a primit nota 6.4. Fostul fotbalist al FCSB a evoluat doar 29 de minute. Golul lui Mihăilă a venit la doar două zile după ce Mirel Rădoi l-a inclus în premieră pe lista pentru convocările preliminare în vederea meciurilor din preliminariile CM 2022.

Mihai Petre, la AS.ro LIVE

Dennis Man, aproape de un super transfer
Fotbal extern • 19 ian., 14:35
Dennis Man, aproape de un transfer de senzaţie! E dorit de o echipă din Serie A: „Suntem în tatonări”. De ce a picat mutarea la Sampdoria
Scandal monstru în Serie A
Fotbal extern • 18 ian., 10:35
Scandal monstru în AC Milan – Spezia 1-2! ”Centralul” Marco Serra va primi o suspendare drastică după ce a comis o eroare gravă de arbitraj
Valentin Mihăilă
Fotbal extern • 16 ian., 16:24
”Vă spun sincer, a fost curtat!” Valentin Mihăilă, dorit în Serie A. Ce spune Giovanni Becali despre transferul internaționalului român
9:46 Australian Open 2022 | Simona Halep, favorită la semifinale! A rămas cel mai bun cap de serie de pe sfertul ei! Trei favorite, OUT 9:42 EXCLUSIVGigi Becali s-a decis cum va arăta atacul FCSB! A lămurit situația lui Claudiu Keșeru. Primul 11 pentru derby-ul cu CFR Cluj 9:31 ”Mă așteptam să nu mă îmbrătișeze!” Ralf Rangnick i-a dat replica lui Cristiano Ronaldo, după ce superstarul lusitan și-a ieșit din minți: ”Vei înțelege când vei fi antrenor!” 9:02 Australian Open 2022 | Reacția Soranei Cîrstea după calificarea în turul 3. Ce spune de meciul de foc pentru optimile de la AO 8:55 Scandalul continuă! Novak Djokovic vrea să dea în judecată Guvernul Australiei. Liderul ATP cere dublul premiului de la Australian Open pentru ”rele tratamente” 8:53 AS.ro LIVE | Virgil Tudose a fost invitatul lui Cătălin Oprișan! Singurul Grand Master din România la table face dezvăluiri de senzaţie 8:23 Australian Open 2022 | Surprize uriașe la Melbourne! Simona Halep a scăpat de două adversare de top și are drum liber spre semifinale 7:59 Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea – Karolina Kucova 6-2, 6-4. „Sori” s-a calificat în turul 3, după o nouă victorie entuziasmantă. Adversară de top în runda următoare. Begu, eliminată 1:18 Final HALUCINANT în Leicester – Tottenham. În minutul 90+4, gazdele conduceau cu 2-1. Ce a urmat e ireal 0:29 VIDEOCristiano Ronaldo, un car de nervi! Schimbat de Ralf Rangnick în Brentford – Manchester United 1-3, superstarul lusitan a răbufnit: ”De ce eu?”