Antrenorul lui Man şi Mihăilă şi-a ieşit din minţi! Val de reproşuri după Fiorentina – Parma: "Nu reușim niciodată să închidem un joc!"

Dragoș Vasile Publicat: 7 martie 2021, 17:30

profimediaimages.ro

Roberto D'Aversa şi-a ieşit din minţi după Fiorentina - Parma 3-3

Parma a fost la 4 minute de prima victorie din noiembrie 2020 încoace. Mihăilă marcase golul de 3-2, însă Iacoponi şi-a băgat mingea în propria poartă, iar "cruciaţii" au plecat cu un singur punct de pe arena "Artemio Franchi".

Roberto D'Aversa a suportat cu greu semieşecul formaţiei sale, iar după fluierul final a tunat şi a fulgerat la adresa elevilor săi.

"Am fost superiori și azi, ca în cele mai multe dintre meciurile trecute. Marcăm multe goluri, dar nu suntem în stare să câștigăm toate punctele. Fiorentina se afla într-o serioasă dificultate, mai aveam 3 minute și câștigam. Am scăpat victoria pe final, dar nu e ceva nou pentru Parma.

Roberto D'Aversa: ''Nu reușim niciodată să închidem un joc!''

Dacă avem puterea să întoarcem rezultatul, nu înțeleg cum nu te poți concentra în ultimele două minute. Personalitatea și dorința de a obține victoria nu pot fi antrenate! Trebuie să găsim o soluție. Le-am făcut cadou celor de la Fiorentina golurile 1 și 3.

Am un regret, bineînțeles, pentru că ratăm oportunități din cauza unor erori individuale. Nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat pe final. Nu reușim niciodată să închidem un joc", a declarat D'Aversa pentru Sky Sport Italia.

Mihăilă, cea mai mare notă de la Parma

Internaţionalul român a fost recompensat de Sofascore cu nota 7.3 pentru prestaţia din meciul cu Fiorentina, unde a înscris şi a oferit o pasă de gol. Aceasta a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Parmei, alături de Kurtic, care a primit aceeaşi notă.

De cealaltă parte, Dennis Man a primit nota 6.4. Fostul fotbalist al FCSB a evoluat doar 29 de minute. Golul lui Mihăilă a venit la doar două zile după ce Mirel Rădoi l-a inclus în premieră pe lista pentru convocările preliminare în vederea meciurilor din preliminariile CM 2022.

4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”