Apărăăă Tătăruşanu! Românul este erou la Milan! A fost uriaş la penalty-uri şi şi-a calificat echipa în sferturile de finală ale Cupei Italiei

Antena Sport Publicat: 12 ianuarie 2021, 21:25

Ciprian Tătărușanu, titular la AC Milan

Zuma Press / Fabioferrari via Hepta

Milan – Torino 0-0 (5-4 d.p.)

Milan s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce s-a impus la loviturile de departajare, scor 5-4, în meciul din optimi cu Torino, disputat pe teren propriu. După 120 de minute, scorul a fost egal, 0-0.

Singurul penalty ratat a fost cel executat de Tomas Rincon.

Penalty 10: Gol Milan. Calhanoglu înscrie și aduce calificarea formației lui Stefano Pioli.

Penalty 9: Gol Torino. Milinkovic-Savic marchează-

Penalty 8: Gol Milan. Romagnoli înscrie.

Penalty 7: Apărăăă Tătărușanu! Românul e erou! Tomas Rincon trimite în dreapta sa, iar portarul român reușește să respingă.

Penalty 6: Gol Milan. Sandro Tonali trimite direct în vinclu.

Penalty 5: Gol Torino. Lyanco marchează.

Penalty 4: Gol Milan. Theo Hernandez trimite în plasă.

Penalty 3: Gol Torino. Lukic marchează.

Penalty 2: Gol Milan. Kessie transformă de la punctul cu var.

Penalty 1: Gol Torino. Belloti îl învinge pe Tătărușanu.

Minutul 120: Echipa calificată se va decide după executarea loviturilor de departajare.

Minutul 92: Ciprian Tătărușanu reușește o nouă intervenție decisivă. Portarul român a blocat excelent șutul trimis de Andrea Belotti.

Min. 38: Tătărușanu intervine bine la șutul periculos al lui Gojak.

Min. 26: Ciprian Tătărușanu rezolvă o fază periculoasă cu o ieșire calmă în fața lui Zaza.

Min. 1: A început partida.

Tătărușanu a jucat doar trei partide pentru AC Milan în acest sezon, două în Europa League și una în Serie A. Portarul român are acum o șansă și în Cupa Italiei, acolo unde formația de pe San Siro o întâlnește în optimi pe Torino.

Tătărușanu, titular în poarta lui AC Milan

Milan și Torino s-au duelat și în urmă cu trei zile, în ultima etapă de Serie A. Echipa lui Stefano Pioli s-a impus atunci cu 2-0 și și-a păstrat astfel poziția de lider în clasament.

De cealaltă parte, Torino se regăsește pe locul 18 în Serie A și a înregistrat o singură victorie în ultimele 11 meciuri din campionat.

Zlatan Ibrahimovic va disputa și el primul meci ca titular după perioada în care a absentat din cauza unei accidentări. Suedezul este golgheterul Milanezilor, însă nu a mai jucat titular din luna noiembrie. El a fost introdus in ultimele minute ale partidei cu Torino din ultima etapă de campionat.

Echipele de start

Milan (4-2-3-1): Tătărușanu – Kalulu, Musacchio, Romagnoli, Dalot – Calabria, Tonali – Castillejo, Brahim Diaz – Leao, Ibrahimovic

Torino (3-5-2): Milinkovic-Savic – Bremer, Nkoulou, Buongiorno – Vojvoda, Segre, Rincon, Linetty, Ansaldi – Zaza, Gojak

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

Ion Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”

14:37

VIDEOVerstappen, cel mai rapid în ultimul antrenament din Marele Premiu al Belgiei! Calificările, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY, 16:45

14:27

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice 2024

14:16

„Nu trebuie deranjat, vrem o medalie!” Camelia Potec, ultimele detalii înainte ca David Popovici să debuteze la Jocurile Olimpice

14:03

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele probabile

1 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Paris 2 FotoS-a încheiat festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Nadia Comăneci, apariţie pentru istorie 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 4 VIDEODino Beganovic a câștigat cursa de sprint din etapa de Formula 3 din Belgia, live în AntenaPLAY 5 FotoImagini superbe cu delegaţia României, la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Spectacol pe Sena 6 VIDEOPaul Aron va pleca din pole-position în cursa de Formula 2 din Belgia, live în AntenaPLAY