Arbitrul și pronumele de politețe. Totti: ”De unde naiba vine chestia asta cu Dumneavoastră?”

Cătălin Oprișan Publicat: 5 mai 2021, 10:59

Profimediaimages

Daniele Orsato l-a arbitrat, în Serie A, pe Ștefan Radu

• Are 45 de ani. Cavaler FIFA din 2010
  • A fost desemnat de către IFFHS ”arbitrul anului” în 2020

Marele Francesco Totti îl privește pe Daniele Orsato. Nu e obișnuit cu așa ceva. Face gestul acela specific italienilor, lipește degetele de la ambele mâini și-l întreabă direct pe arbitru: ”De la ce naiba vine Dumneavoastră ăsta?” Cavalerul fluierului nici măcar nu se mișcă. Trec câteva etape. Daniele De Rossi îl oprește, la finele unui meci, pe Francesco: ”Mă, tu ai văzut cum vorbește ăsta? Ne ține numai în Dumneavoastră, jur!” Omul e Daniele Orsato. Băiatul cu pronumele personal de politețe.

Azi, eroul nostru arbitrează, pe ”Stamford Bridge”, returul dintre Chelsea și Real Madrid, meci ce va decide ce echipă va merge, alături de Manchester City, în finala de la Istanbul. I-a mai fluierat pe ”albi” de trei ori până acum: două victorii și o înfrângere.

La 16 ani, s-a postat în fața mamei și i-a spus că într-o bună zi va ajunge arbitru în Serie A. A ajuns! Debuta pe 7 decembrie 2006, la un Siena – Atalanta și, în tribune, a zărit o pancartă: ”Schio e aici!” Băieții din cartier veniseră tocmai din Veneto, locul natal al lui Daniele, pentru a fi lângă el la primul meci.

Electrician de profesie, Orsato a trecut și prin scandaluri. Pentru că are un frate suporter al celor de la Juventus, în momentul în care trupa lui Allegri a obținut victoria în meciul cu Inter, Roberto s-a pozat bucuros, imaginea ajungând pe siteurile de socializare la câteva minute după ce Daniele recunoscuse că nu l-a eliminat când trebuia pe  Pjanic. În 2010 era deja arbitru FIFA. Trei sezoane la rând a prins grupele UEFA Champions League. A avansat în fazele superioare. Pe 1 iulie 2018, la Campionatul Mondial din Rusia, a fost arbitru VAR la Croația – Danemarca. Pe 12 februarie 2019 a oficiat la centru la Manchester United – PSG, partidă în care a acordat 10 cartonașe galbene și l-a eliminat pe Paul Pogba în minutul 89. Anul trecut, când Federația Internațională de Istorie și Statistica Fotbalului l-a desemnat cel mai bun arbitru, a condus finala Champions League de la Lisabona, Bayern Munchen – PSG, 1-0. De fiecare dată le-a vorbit jucătorilor cu ”Dumneavoastră”.

Cine va castiga Liga Campionilor in acest sezon?

22:54 Naţionala României de baschet, umilinţă istorică cu Luxemburg după ce a condus cu 23 de puncte în ultimul sfert 22:45 LIVE SCORERoma – Feyenoord se joacă ACUM! Rennes – AC Milan 3-2! Qarab şi Freiburg, calificări dramatice în prelungiri. 22:44 VideoIntrare horror în Liga Campionilor Asiei! Şi-a lovit adversarul cu piciorul în cap şi l-a tăiat cu crampoanele 22:27 Prima reacţie a lui Torje, după ce şi-a înjurat un adversar de „morţi”: „Aşa e la fotbal, ne mai înjurăm. Mi-am cerut scuze!” 22:02 Scandal uriaş cu Gabriel Torje la Chiajna – Ceahlăul 1-2: „Când înjuri de morţi e mai nasol!” 22:00 VIDEOAl Ittihad şi Al Hilal s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor Asiei! Spectacol total în AntenaPLAY 21:53 Kim Clijsters, semnal de alarmă după cazul Simonei Halep: „E manipulare. Sunt curioasă ce se va întâmpla cu tenisul feminin” 21:46 Mihai Stoica, anunţ de ultimă oră despre revenirea lui Vlad Chiricheş! Despre Pantea: „Florin Tănase a avut aceeaşi accidentare” 20:53 VIDEO & FOTO„Toate diamantele…” Omoregie, jucătoarea de la CSM Bucureşti, şi-a făcut de cap pe ritmuri de manele pe străzile din Bucureşti 20:31 Marius Măldăruşanu a răbufnit, după declaraţiile lui Gigi Becali despre „omenie”: „Suferim de scenarită” Vezi toate știrile
Cristina Neagu a atins o bornă fabuloasă în Champions League!
Handbal • 18 feb., 17:01
Cristina Neagu a atins o bornă fabuloasă în Champions League! CSM Bucureşti a ratat însă calificarea directă în sferturile Ligii
Veste uriaşă pentru Horaţiu Moldovan, la Atletico Madrid
La Liga • 4 feb., 10:08
Veste bună pentru Horaţiu Moldovan! Ce decizie a luat Atletico Madrid, înaintea meciurilor de Champions League
Un supercomputer a prezis cine câștigă EURO 2024
EURO 2024 • 1 ian., 12:57
Un supercomputer a prezis cine câștigă EURO 2024, dar și celelalte competiții de top. Ce cotă are România la turneul final
Ce le-a cerut autorităţilor Halil Umut Meler
Fotbal extern • 16 dec., 12:38
„Pedeapsa?” Ce le-a cerut autorităţilor Halil Umut Meler, arbitrul din Turcia bătut cu bestialitate pe teren. Comunicatul oficial
Fanii lui Union Berlin, mesaj împotriva UEFA
Liga Campionilor • 3 oct., 20:48
Fanii lui Union Berlin, mesaj împotriva UEFA, la primul meci pe teren propriu în Champions League: „Vă pasă doar de de bani”
Motivele pentru care nu te identifici cu zodia ta, potrivit astrologilor. Ce spun astrele

Semnele zodiacale care nu fac niciodată primul pas. Află care sunt timizii zodiacului