Au intrat direct în ”Cartea Recordurilor”: 54 de penaltyuri într-un singur meci

Cătălin Oprișan Publicat: 11 martie 2022, 15:25

Unii dintre jucători au trebuit să execute și de trei ori loviturile de departajare

• Precedentul record data din 2005, din Namibia, când s-au executat ”doar” 48 de penaltyuri
  • Guatemala și Guadelupe au tras, la nivel de echipe naționale, 24 de penaltyuri

Noul record mondial la… lungimea unui meci a fost stabilit la o partidă din Anglia disputată la Sunderland. 54 de lovituri de departajare au fost executate, iar cinci dintre ele s-au ratat în partida din Ernest Armstrong Memorial Cup, Washington – Bedlington, câștigat de prima echipă, cea care activează în liga a 10-a englească. Doar 40 de fani au asistat la meciul istoric, iar dramatismul a fost total. La finalul prelungirilor, scorul era 3-3, iar la loviturile de departajare Washington s-a impus cu 25 la 24.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

10:50 FotoEndrick a reușit o performanță de senzaţie în numai 7 zile. Starul de 17 ani, aşteptat la Real Madrid, este de neoprit 10:20 Florentin Petre cere un jucător în naţionala României: „Nu poţi să începi fără el! E cel mai în formă!” 10:08 „Ce nu a luat Ianis de la Gică Hagi?” Gică Craioveanu nici nu a stat pe gânduri: „N-are cum să o aibă!” 9:29 Modul incredibil prin care avocaţii încearcă să îl scape pe Mario Iorgulescu de condamnarea de 13 ani şi 8 luni de închisoare 9:26 Bernadette Szocs, după victoria uriaşă cu Adriana Diaz, de la Incheon: „Dacă voi juca aşa, va urma un alt rezultat mare” 9:05 Carlos Alcaraz, eliminat de Grigor Dimitrov din sferturile turneului de la Miami! Principalul favorit a fost spulberat de bulgar 8:43 Schimbări uriașe la FCSB. Cinci jucători, gata să plece de la echipa lui Gigi Becali chiar dacă vor câștiga titlul 8:42 Andrei Nicolescu a anunţat măsuri dure după ce Dinamo va juca 4 meciuri cu porţile închise: „Ca la aeroport!” 8:32 VIDEOEliza Samara a făcut show în ultimele două puncte ale meciului cu Wang Yidi. A fost aplaudată şi de adversara de la Incheon 8:30 VIDEOBernadette Szocs – Adriana Diaz 3-0. Bernie, victorie uriaşă şi calificare în sferturile WTT Champions Incheon 2024 Vezi toate știrile
Sandro Tonali, acuzat de Federaţia Engleză că a pariat din nou
Premier League • 28 mart., 18:50
Sandro Tonali, acuzat de Federaţia Engleză că a pariat din nou! De câte ori a încălcat regulamentul după transferul la Newcastle
Franţa - Germania 0-2! Nemţii nu au milă de naţionala lui Mbappe. Anglia - Brazilia 0-1. Endrick, eroul sud-americanilor
Fotbal extern • 23 mart., 23:40
Franţa – Germania 0-2! Nemţii nu au avut milă de naţionala lui Mbappe. Anglia – Brazilia 0-1. Endrick, eroul sud-americanilor
Endrick, viitorul atacant de la Real Madrid, a marcat pe Wembley primul gol pentru naţionala Braziliei, la doar a treia selecţie
Fotbal extern • 23 mart., 22:59
Endrick, viitorul atacant de la Real Madrid, a marcat pe Wembley primul gol pentru naţionala Braziliei, la doar 17 ani
România - Anglia 3-0
AntenaPLAY • 21 feb., 13:20
România – China 0-3. „Tricolorii” au luptat admirabil cu super-echipa Chinei, în optimile de finală de la Campionatele Mondiale
România şi-a aflat adversara din play-off-ul Campionatelor Mondiale pe echipe
AntenaPLAY • 20 feb., 19:43
România şi-a aflat adversara din play-off-ul Campionatelor Mondiale pe echipe! Duelul pentru optimi va fi live în AntenaPLAY