Barcelona – Valladolid 1-0. Victorie dramatică pentru catalani, care s-au apropiat la doar un punct de liderul Atletico. Dembele şi-a salvat echipa înainte de "El Clasico"

Publicat: 5 aprilie 2021, 21:03

Barcelona continuă lupta la titlu cu Real și Atletico Madrid. Catalanii au învins-o la limită pe teren propriu pe Real Valladolid, scor 1-0, în etapa a 29-a din La Liga. Dembele a salvat-o pe Barcelona în ultimul minut.

Barcelona

profimedia

Valladolid a început tare și a ratat prima ocazie pe Camp Nou. Kenan Kodro a zguduit transversala lui Ter Stegen cu o lovitură de cap.

Barcelona a rata două șanse uriașe până la pauză, prin Messi și Pedri. Cel din urmă a șutat în bară, dintr-o poziție bună. A fost a 29-a oară în acest sezon când Barcelona lovește bara.

29 – @FCBarcelona have hit 29 woodworks in all competitions this season, more than any other Top 5 European Leagues side (Real Madrid, 28). Unlucky#BarcaRealValladolid #Barca pic.twitter.com/QroYokZyjo
— OptaJose (@OptaJose) April 5, 2021

Barcelona – Real Valladolid 1-0

Catalanii au luat cu asalt careul oaspeților în repriza secundă. Dembele a fost blocat de Jordi Masip, iar Griezmann a trimis cu capul peste poartă, dintr-o poziție ideală.

O fază controversată s-a petrecut în minutul 63, la un presupus henț în careu al lui Jordi Alba. După consultarea VAR, arbitrul a decis să nu acorde penalty pentru oaspeți.

Valladolid a rămas în 10 oameni în minutul 79, după eliminarea lui Oscar Plano. Barcelona a continuat să preseze, iar golul a venit aproape la ultima fază a meciului.

Ousmane Dembele a fost eroul catalanilor. Frenkie De Jong a centrat în careu, iar balonul deviat de Araujo a ajuns la atacantul francez. Dembele n-a stat pe gânduri și a șutat din prima la colțul scurt. Jordi Masip n-a mai putut interveni.

După acest rezultat, Barcelona s-a apropiat la numai un singur punct de liderul Atletico Madrid. Messi&Co sunt neînvinși din decembrie 2020 și au șase victorii consecutive în La Liga.

Barcelona – Real Madrid, încă un episod din "El Clasico"

Meciul cu Valladolid a fost ultimul test pentru Barcelona înaintea duelului cu eterna rivală. "El Clasico" va avea loc sâmbătă, de la ora 22:00, LIVE TEXT pe AS.ro.

Real Madrid este la două puncte în spatele Barcelonei și la trei lungimi de Atletico Madrid. Echipa lui Zidane are trei victorii consecutive și moralul la cote maxime.

Cu toate acestea, Los Blancos au un program mai încărcat. Real Madrid a jucat sâmbătă cu Eibar în La Liga și are meci marţi cu Liverpool, în "sferturile" Champions League.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

19:14 LIVE SCORE CSA Steaua – Metaloglobus 1-0. GOOOL Bodișteanu! Echipa lui Daniel Oprița a spart gheața în Ghencea 18:52 Ce a putut să spună George Simion despe Gigi Becali, înainte ca acesta să îi facă un cadou incredibil de două tone. Cum l-a atacat pe milionar 18:31 Mihai Stoica anunță „infernul” la FCSB – Dunajska Streda: „Bilete s-au dat deja cam cât s-ar bucura unii să dea într-un sezon!” 18:13 FotoCine este şi cât de frumoasă este iubita lui Florin Răducioiu. Declaraţie de dragoste în limba italiană :) 17:54 OFICIAL | Alexandru Mățan a semnat cu Rapid. „Mi s-a făcut pielea de găină pe Giulești! E cea iubită echipă din România” 17:20 Mirel Rădoi nu se gândește la titlu cu Universitatea Craiova: „Nu am bagheta magică! Nici Guardiola nu a câștigat Champions League!” 17:20 Verdict groaznic pentru Ovidiu Popescu! Va mai juca fotbal în 2023 17:05 FotoApariţie neaşteptată a bărbatului care i-a luat locul lui Laurenţiu Reghecampf în viaţa femeii pe care a iubit-o, dar a şi înşelat-o 17:01 Mirel Rădoi, după ce Gigi Becali a dezvăluit că l-a vrut pe Marco Dulca la Universitatea Craiova: „Am fost foarte mulțumit de el!” 16:37 Mirel Rădoi, prezentat OFICIAL la Universitatea Craiova: „E un vis pentru mine! Familia îmi zicea: ‘Nu mai sta pe capul nostru’!”
Bernardo Silva
Fotbal • 15:44
Bernardo Silva, noua lovitură încercată de Barcelona pe piaţa transferurilor. Catalanii negociază cu Manchester City
Rober Lewandowski, în tricoul Barcelonei
La Liga • 7 aug., 22:09
Robert Lewandowski, primul gol pentru Barcelona! Meci de vis pentru starul polonez
Vinicius Junir, într-o partidă pentru Real Madrid
Fotbal extern • 7 aug., 14:38
Vinicius Junior şi-a făcut planuri uriaşe la Real Madrid: „Vreau să câștig cinci sau șase trofee Champions League”