Bayern – Leipzig 1-3! Bavarezii pot pierde titlul după o serie uluitoare de 10 ani în care a dominat fotbalul din Germania

Valentin Pîrcălabu Publicat: 20 mai 2023, 22:20

Bayern Munchen poate pierde titlu după înfrângerea şoc cu Leipzig

Bayern – Leipzig 1-3. Bavarezii pot pierde titlul după o serie uluitoare de 10 ani în care a dominat fotbalul din Germania. Dacă va câştiga partida din deplasarea cu Augsburg, Dortmund va trece pe primul loc cu o etapă înainte de final.

Echipa germană Bayern Munchen a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-3, meciul disputat în etapa a 33-a în compania formaţiei RB Leipzig şi poate pierde titlul. Hertha Berlin a retrogradat sâmbătă, matematic, din Bundesliga, după 1-1 cu VfL Bochum.

Bayern – Leipzig 1-3! Bavarezii pot pierde titlul

Bayern Munchen a marcat în prima repriză, prin Serge Gnabry, în minutul 25, dar nimeni nu se aştepta la ceea ce avea să se întâmple în repriza secundă. În minutul 65 a egalat Konrad Lainer, iar în minutul 76 a marcat şi Christopher Nkuku. Oaspeţii conduceau cu 2-1, iar în minutul 86 au primit şi un penalti, pe care l-a transformat Dominik Szoboszlai. 3-1 pentru RB Leipzig, care şi-a securizat poziţia a treia a podiumului, în timp ce Bayern rămâne, deocamdată, lider în Bundesliga, cu 68 de puncte, însă acum prima şansă la titlu o are Borussia Dortmund. Pentru RB Leipzig a fost prima victorie din istorie pe terenul lui Bayern Munchen, scrie news.ro.

Hertha Berlin avea nevoie de victorie cu VfL Bochum, pe teren propriu, pentru a mai putea păstra o fărâmă de speranţă în ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare. Numai că această victorie nu a venit chiar dacă Lucas Tousart a deschis scorul pentru gazde în minutul 63. Oaspeţii au egalat în al patrulea minut de prelungire al meciului, prin Keven Schlotterbeck, iar berlinezii părăsesc Bundesliga după zece sezoane.

Union Berlin a pierdut la Hoffenheim, sor 2-4, dar se află pe ultima poziţie calificantă pentru Liga Campionilor.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 33-a din Bundesliga: Hoffenheim – Union Berlin 4-2; Hertha Berlin – VfL Bochum 1-1; Schalke 04 – Eintracht Frankfurt 2-2; Werder Bremen – FC Koln 1-1; Bayern Munchen – RB Leipzig 1-3.

23:51
Gigi Becali, replică imediată după atacurile lui Dan Şucu: „Cum să câştige dacă nu a ajuns la poarta noastră?”
20
23:42
Daniel Niculae nu s-a putut abţine după FCSB – Rapid 2-2. Reacţie din şase cuvinte a preşedintelui din Giuleşti
20
23:31
Dan Şucu, reacţie explozivă după FCSB – Rapid 2-2: „Singuri împotriva tuturor! Arbitraj ostil!” Critici pentru fanii FCSB-ului
20
23:20
„Doar opinia lui contează!” Florinel Coman a dezvăluit cum se sfătuiește cu Gică Hagi, după FCSB – Rapid 2-2
20
23:13
Elias Charalambous, anunţ teribil despre Vlad Chiricheş: „Din primele informaţii e asta! Sper să nu fie adevărat!”
20
23:10
Vlad Chiricheş a primit veşti teribile de la medici! Darius Olaru confirmă: „Ne pare rău, suntem alături de el!”
20
23:00
„VAR-ul în România e penibil! Mai bine fără!” Cristi Săpunaru a pus tunurile pe arbitraj după FCSB – Rapid 2-2!