Bayern Munchen, campioana Germaniei pentru al 9-lea an la rând! Nagelsmann, "primul" titlu cu noua echipă! Leipzig a pierdut, iar coroana merge în Bavaria

Publicat: 8.05.2021, 15:19
Actualizat: 12.05.2021, 11:57

Bayern Munchen a cucerit din nou titlul în Bundesliga. Bavarezii au devenit campioni matematic după Borussia Dortmund - Leipzig 3-2.

Bayern Munchen

profimediaimages

Bayern Munchen avea 7 puncte peste RB Leipzig, cu 3 etape rămase de jucat. Înfrângerea echipei lui Nagelsmann, cel care va prelua din vară pe Bayern, i-a făcut campioni pe bavarezi. Jucătorii lui Bayern au urmărit cu mare interes duelul dintre Dortmund și Leipzig.

pic.twitter.com/lDoGFWb9xJ
— FC Bayern English (@FCBayernEN) May 8, 2021

Bayern Munchen, din nou campioana Germaniei

Este al 9-lea titlu consecutiv pentru Bayern Munchen. În ultimele două decenii, bavarezii au cucerit de 15 ori coroana de campioni. 31 de titluri are Bayern Munchen în palmares.

#MiaSanMeister! pic.twitter.com/9nKxaeDqQn

Lewandowski a fost, evident, omul sezonului la Bayern. Starul polonez a marcat de 36 de ori în Bundesliga și e favorit să câștige Gheata de Aur. În total, "Lewa" a înscris de 43 de ori în toate competițiile.

Bavarezii n-au reușit să repete performanța din sezonul trecut, când au făcut "tripla". În Champions League, Bayern a fost eliminată în "sferturi" de PSG, iar în Cupa Germaniei a pierdut rușinos cu Holstein Kiel, echipă din eșalonul secund.

Borussia Dortmund – Leipzig 3-2

Dortmund a bătut-o cu 2-1 pe Leipzig și i-a dat o "mână de ajutor" rivalei Bayern. Marco Reus a deschis scorul în minutul 7, iar Sancho a mahorat avantajul în minutul 51.

Leipzig a redus din diferență în minutul 63, prin Klostermann. Dani Olmo a egalat în minutul 77, dar n-a fost suficient ca oaspeții să plece neînvinși de pe Signal Iduna Park.

Jadon Sancho a făcut "dubla" în minutul 87 și a trimis coroana de campioană la Bayern Munchen.

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

Fotbal extern • 14 sept., 23:38
Thomas Muller e cel mai mare coşmar al Barcelonei în Liga Campionilor. Cifre uluitoare în meciurile jucate împotriva catalanilor. Lewandowski scrie în continuare istorie
Mircea Lucescu, după tragerea la sorți din grupele Champions League
Fotbal • 26 aug., 23:19
Mircea Lucescu, prima reacție după ce Dinamo Kiev a picat cu Barcelona și Bayern în grupa E din Champions League. „Sper să facem față”
Barcelona - Bayern, din nou în Champions League
Fotbal extern • 26 aug., 21:19
Barcelona a dat peste coșmarul Bayern în grupele Champions League! Catalanii au ocazia să facă uitat acel antologic 2-8
Ultimul interviu al lui Petrică Cercel. Era înconjurat de toată familia și a zâmbit încontinuu
1
Foto Imagini fabuloase de la nunta anului. Simona Halep şi Toni Iuruc, surprinşi în ipostaze de neuitat! Zeci de mii de fani au reacţionat
17
sept.
23:00
Rapid – Gaz Metan Mediaş 1-2 | Ilie Poenaru, debut perfect! Vlad Morar, gol de trei puncte după ce l-a executat pe Horaţiu Moldovan cu un lob superb
17
sept.
22:28
Gabi Tamaş o „taxează” pe Dinamo după umilinţa cu FCSB: „Are nevoie de jucători şi de antrenor!” Ce spune fundaşul despre situaţia fostei sale echipe
17
sept.
22:23
NEWS ALERTProbleme de sănătate pentru marele Pele! Brazilianul a ajuns, de urgenţă, la spital. În ce stare se află
17
sept.
21:28
Dinamo a dat lovitura serii! Super-fotbalistul care vine să-i salveze pe „câini”. Cine l-a adus în Ştefan cel Mare
17
sept.
21:18
Sorana Cîrstea, meci nebun la Portoroz! Românca a fost eliminată după o luptă aprigă de două ore. Câţi bani va încasa
17
sept.
20:05
Lovitură teribilă pentru Gigi Becali! Cine va conduce derby-ul FCU Craiova 1948 – FCSB: „Ce să mai fac, să depun memoriu?”
17
sept.
19:55
FC Voluntari – CS Mioveni 4-0 | Apărarea oaspeţilor, făcută K.O. în ultimele 10 minute! Ilfovenii sunt peste FCSB şi Universitatea Craiova în Liga 1
17
sept.
19:39
Dan Petrescu primeşte întăriri: „Una dintre cele mai interesante mutări!” CFR Cluj vrea să câştige titlul cu un atacant adus din liga a treia
17
sept.
19:18
Adrian Mutu joacă tare! Avertisment înaintea derby-ului cu FCSB: „Eu decid asta”. Mesaj clar pentru „Prinţişorul Craiovei”
17
sept.
19:15
Giedrius Arlauskis a dat cărţile pe faţă! Cine este omul din cauza căruia a plecat de la CFR Cluj: „Îmi țin cuvântul!” + În ce campionat vrea să joace: „Sunt vedete acolo!”