Benfica – Ajax. Momente rare în Champions League! Golgheterul Sebastian Haller, autogol și gol într-un interval de numai 3 minute. Recordul incredibil stabilit

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 23 februarie 2022, 22:48

Sebastian Haller (27 de ani) a fost înger și demon pentru Ajax Amsterdam, în prima repriză a meciului cu Benfica, din manșa tur a optimilor UEFA Champions League.

Sebastien Haller joacă pentru Ajax

Sebastien Haller, starul lui Ajax Amsterdam

Sebastian Haller a fost personajul principal în prima repriză a meciului dintre Benfica și Ajax, din optimile Champions League.

Campioana Olandei a deschis scorul în minutul 18, prin Dusan Tadic. Au urmat apoi două faze uluitoare, desfășurate într-un interval de numai 3 minute.

În minutul 26, Sebastian Haller și-a trimis mingea în proprie poartă, după recentrarea lui Vertonghen. Atacantul de 27 de ani s-a revanșat în minutul 29, când a reușit să-și readucă echipa în avantaj.

Sebastian Haller a stabilit un record incredibil în UEFA Champions League

Grație golului din această seară, Haller a devenit primul jucător care înscrie în fiecare din primele sale 7 apariții din Champions League.

Sébastien Haller becomes the first player to score in each of his first seven Champions League games.
He has 11 goals … and one own goal 😅 pic.twitter.com/85OmKL2Btg
— B/R Football (@brfootball) February 23, 2022

Haller a marcat cu un șut din interiorul careului și a ajuns la golul cu numărul 11 în actualul sezon de Champions League. Haller este cel mai bun marcator din stagiunea curentă a prestigioasei competiții.

Haller este golgheter și în campionatul Olandei, cu 16 reușite. Per total, internaționalul ivorian a marcat 29 de goluri în stagiunea curentă, în toate competițiile.

Sebastian Haller a fost cumpărat de Ajax de la West Ham, vara trecută, în schimbul a 22,5 milioane de euro.

10:34 Când va reveni Mike Maignan în poarta lui AC Milan, în locul lui Ciprian Tătărușanu. Anunțul făcut de Gazzetta dello Sport 10:23 AS.ro LIVE | Ilie Poenaru a fost invitatul lui Dan Pavel. Antrenorul care a fost pe lista lui Gigi Becali la FCSB, pregătit pentru o nouă provocare 10:16 Marius Şumudică, verdict pentru Darius Olaru: „Îi prevăd un viitor extraordinar! Poate face pasul la o echipă mare din Europa!” 9:56 Miroslav Blazevic a murit, cu două zile înainte să împlinească 88 de ani! Antrenorul care a eliminat România, în optimile CM 1998, suferea de o boală chinuitoare 9:44 Gest superb al lui Merih Demiral pentru victimele cutremurelor din Turcia! Ce a făcut fostul coleg al lui Cristiano Ronaldo 9:20 Shaquille O’Neal l-a întrebat pe LeBron James dacă e cel mai mare jucător din istorie: ”M-aș alege pe mine în fața oricui a mai jucat acest sport” 9:13 Kareem Abdul-Jabbar, prima reacție după ce LeBron James i-a depășit recordul: „Are esență de lider!” Mesaj și din partea lui Stephen Curry 8:51 LeBron James, copleșit de emoții după ce a intrat în istoria NBA: „La naiba, omule!” 8:46 FotoMomente copleşitoare după ce LeBron James a devenit cel mai bun marcator din istoria NBA! Gestul uriaş făcut de Kareem Abdul-Jabbar în faţa lui „King James!” 8:24 Moment istoric în baschet! LeBron James a depăşit recordul lui Kareem Abdul-Jabbar şi a devenit cel mai bun marcator din istoria NBA