Borussia Dortmund a dat recital în deplasarea cu Paderborn. A înscris 6 goluri într-o repriză! Sancho a fost în zi de graţie

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 31 mai 2020, 18:46

Paderborn-Borussia Dortmund 1-6 a fost cel mai spectaculos meci al etapei a 29-a din Bundesliga. Galben-negrii au fost de neoprit în disputa cu ultima clasată, Paderborn. Au marcat pe bandă rulantă, chiar dacă au avut nevoie de 54 de minute pentru a deschide scorul.

Jadon Sancho Borussia Dortmund

DPA Images / Lars Baron

"Lanterna roşie" din Germania s-a apărat eroic în prima repriză. Au fost 45 de minute în care a fost făcut un singur fault. În ultimii 16 ani nu s-a mai întâmplat aşa ceva în Bundesliga.

Borussia Dortmund a înscris de şase ori în poarta lui Paderborn

Primul gol a fost marcat de Thorgan Hazard (54). A fost declicul de care avea nevoie trupa pregătită de Lucien Favre. Imediat după a marcat şi Jadon Sancho (57) pentru Borussia. Gazdele au început să spere în minutul 72, când Hunemeier a redus din diferenţă de la punctul cu var.

Englezul de 20 de ani a refăcut avantajul de două goluri. Imediat după ce a marcat, Sancho a arătat un mesaj surprinzător. "Dreptate pentru George Floyd", era scris pe tricoul lui Jadon. Pentru gestul său, a primit cartonaşul galben de la arbitru!

Hakimi (85) şi Schmelzer (89) au mărit proporţiile scorului şi Dortmund s-a impus categoric. Rezultatul final, 6-1, a fost stabilit chiar de Jadon Sancho. Cu acest hat-trick, extrema galben-negrilor a ajuns la cifre incredibile. Are 15 goluri şi 16 pase decisive. Conform Opta, este singurul jucător din istoria Bundesligii care are astfel de statistici.

Chiar şi fără Haaland, accidentat, Borussia a atins borna de 80 de goluri marcate, un nou record al clubului după 29 de etape. Şansele la titlu rămân infime. Are cu 7 puncte mai puţin decât liderul Bayern Munchen, cu 5 etape înainte de final.

19
22:15
Sepsi – FC Voluntari 2-1. Echipa lui Cristiano Bergodi a câștigat Cupa României! Primul trofeu din istoria covăsnenilor
19
22:10
Fanul care l-a lovit cu capul în gură pe Billy Sharp a fost condamnat la închisoare! Cât timp va sta după gratii
19
21:33
Sepsi – FC Voluntari | Marius Ștefănescu, „dublă” magică în finala Cupei României. Execuție excepțională la golul al doilea
19
21:12
Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Roland Garros 2022! Cu cine joacă celelalte românce
19
21:01
Câți bani a produs Arena Națională pentru Primăria Capitalei în 2022! Nicușor Dan a făcut publică suma uriașă
19
20:50
Vladimir Putin își ignoră amanta gravidă. „Se gândește la rudele sale ca la o povară!”
19
20:07
NEWS ALERTRapid a pierdut procesul cu Julio Cesar! Giuleștenii, obligați să plătească 600.000 de euro. Reacția lui Daniel Niculae
19
19:46
FotoCum a reacționat familia lui Laurențiu Reghecampf după nașterea copilului său și al iubitei Corina Caciuc
19
19:42
EXCLUSIVIstvan Kovacs, aplaudat de Adrian Porumboiu după ce a fost delegat la Cupa Mondială: „E formidabil! S-au aliniat astrele”
19
18:46
PSG nu renunţă la Kylian Mbappe! Ce plan au francezii pentru a-l deturna din drumul spre Real Madrid

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Erling Haaland, la ultimul meci pentru Borussia Dortmund
Bundesliga • 14 mai, 19:29
Erling Haaland, despărțire emoționantă! Fanii l-au aplaudat în picioare la ultimul meci pentru Borussia Dortmund
Schalke a promovat şi revine în Bundesliga
Bundesliga • 11 mai, 11:24
Imaginile anului vin din Germania! Un fan al lui Schalke a făcut show. Şi-a folosit telefonul pentru a ţine trei pahare de bere pe cap
Erling Haaland va ajunge la Manchester City
Premier League • 10 mai, 19:24
Erling Haaland câștigă în 10 minute la Manchester City salariul mediu lunar din România. TOP 5 lucruri pe care le poate cumpăra cu suma respectivă