Borussia Dortmund a uitat să mai câștige! După ce a răpus-o pe Bayern, Gladbach a mai făcut o "victimă". Haaland, “dublă” de consolare

Alexandru Ivan Publicat: 22 ianuarie 2021, 20:38

Comentarii
Borussia Dortmund a uitat să mai câștige! După ce a răpus-o pe Bayern, Gladbach a mai făcut o "victimă". Haaland, “dublă” de consolare

Gladbach - Dortmund 4-2

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Borussia Monchengladbach i-a umplut poarta de goluri lui Roman Burki. Fundașul Nico Elvedi a înscris de două ori pentru gazde, iar Bensebaini și Marcus Thuram și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gladbach – Dortmund 4-2. “Dublă” de consolare pentru Haaland 

Gazdele au început ca din tun duelul de pe Borussia Park și au deschis scorul încă din minutul 1, însă reușita lui Neuhaus a fost anulată de VAR pentru fault. 10 minute mai târziu, Nico Elvedi a punctat, iar golul a fost validat. 

Dortmund a replicat prin Erling Haaland, care a egalat dintr-o pasă furnizată de Jadon Sancho. În minutul 28, norvegianul și-a adus echipa în avantaj după ce a reușit să scape din marcajul strâns al adversarului și s-a îndreptat cu fața către poartă. 

Avantajul oaspeților a durat doar patru minute. Nico Elvedi a repetat performanța lui Haaland și a realizat de asemenea “dubla”. Bensebaini a înscris și el după pauză, iar Dortmund s-a văzut din nou condusă pe tabela de marcaj. 

Marcus Thuram a stabilit soarta partidei în minutul 78 si a reușit al treilea gol stagional. A fost prima dată după 25 de ani când Gladbach a reușit să înscrie de cel puțin patru ori împotriva lui Dortmund.  

Reclamă
Reclamă

Nici Erling Haaland nu a salvat-o pe Borussia Dortmund

A fost al doilea eșec consecutiv în Bundesliga pentru Dortmund, care cedase cu 2-1 în etapa trecută pe terenul lui Bayer Leverkusen. Formația antrenată de Edin Terzic este fără succes de trei runde și a căzut în afara locurilor de UEFA Champions League.  

Sigurul motiv de bucurie pentru fanii de pe Signal Iduna Park îl reprezintă evoluțiile magistrale ale lui Erling Haaland. Atacantul minune al Borussiei are 27 de goluri în primele sale 28 de jocuri în Bundesliga. În acest sezon, norvegianul este al doilea în clasamentul golgheterilor din campionat, la opt reușite în spatele lui Robert Lewandowski. 

Reclamă

De cealaltă parte, Gladbach a înregistrat a doua victorie consecutivă și a urcat pe locul patru în Bundesliga. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

A jucat Cristiano Ronaldo ultimul meci la naţională, în Portugalia - Spania 0-1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:49

VIDEOLionel Messi, coșmar la Cupa Mondială! Argentinianul a ratat din nou penalty și a stabilit un record negativ

19:21

Un nou meci, un nou record pentru Lionel Messi! Bornă uluitoare stabilită la meciul cu Egipt

19:03

CIO a făcut anunțul: sportivii ruși pot participa la calificările pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles

18:56

În Liga 1, ca la Campionatul Mondial! Schimbări istorice anunţate de FRF

18:50

„Urmează Jude Bellingham, cu peron pe partea stângă!” O stație de metrou din Londra a fost redenumită

18:50

VideoPiaţa Antena World Cup, pregătită de Argentina – Egipt, marele duel dintre Lionel Messi şi Mohamed Salah

1 Surprinzător! Ce a făcut Carlo Ancelotti după ce Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială 2 S-a decis! Transferul a fost anunţat de Mihai Stoica 3 Gigi Becali a confirmat transferul: “Era vorba de câteva sute de mii, am dat ok-ul” 4 FotoSuperba femeie se iubeşte cu un milionar cu 53 de ani mai în vârstă ca ea: “Nu-mi pasă, sunt foarte fericită” 5 Gigi Becali, dezlănţuit! Transferul spectaculos anunţat la FCSB, imediat după ce a bătut palma cu Gnahore 6 Ce nu mănâncă niciodată Gigi Becali. Alimentul interzis: “Nu mai pot să înghit”
Citește și