Potrivit L'Equipe, brazilienii vor să includă cafeaua pe lista testelor acceptate pentru descoperirea sportivilor pozitivi la COVID-19. Astfel, "testul cafelei" a fost introdus în ghidul medical pentru reluarea competițiilor.
Fiecare atlet va trebui să miroasă o ceașcă cu cafea, de la o distanță de cinci centimetri. În cazul în care simțul mirosului nu îl va ajuta să identifice produsul, acesta va fi supus unor controale amănunțite. Potrivit unui studiu realizat în Belgia, pierderea mirosului și a gustului sunt simptome frecvente ale COVID-19: 86% dintre pacienții cu forme ușoare și moderate au manifestat tulburări ale mirosului și 88%, tulburări ale gustului.
În Liga 1, testarea e obligatorie
În România, testul cafelei nu va fi acceptat. Potrivit reglementărilor legale, toate echipele din Liga 1 vor trebui să își supună jucătorii testelor de COVID-19, care sunt destul de costisitoare, înainte de reluarea antrenamentelor.
Dinamoviștii au anunțat că așteaptă ajutor de la Cristi Borcea, în timp ce Sepsi caută cele mai convenabile oferte de testare.
- Sportivii din Brazilia vor fi supuși "testului cafelei"
- Metoda inedită a fost acceptată de autorități
- În Liga 1, jucătorii trebuie testați de COVID-19
- WTT Champions Macao 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 9-14 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ianis Hagi poate debuta sâmbătă pentru Alanyaspor. Programul din weekend al celor mai importanți stranieri
- Daniel Popa pleacă de la clubul pe care l-a ajutat să promoveze: “Veți rămâne în inima mea”
- Dennis Man nu convinge după transferul la PSV Eindhoven: “Trebuie să fiu sincer”
- Lamine Yamal, Balonul de Aur din 2025? Verdictul lui Max Verstappen pentru jurnaliștii din Spania
- Steve Mandanda a anunţat că se retrage din activitate