Campionatul din Belgia a fost încheiat oficial! Cine a câștigat titlul

Antena Sport Publicat: 15 mai 2020, 19:45

Comentarii
Campionatul din Belgia a fost încheiat oficial! Cine a câștigat titlul

Campionatul din Belgia a fost încheiat oficial! Cine a câștigat titlul

În cadrul unei ședințe online s-a decis ca toate competițiile sportive să fie anulate până pe 31 iulie. Astfel, Jupiler Pro League s-a încheiat după 29 de etape, cu Bruges campioană și Waasland-Beveren retrogradată.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FC Bruges va juca direct în grupele Ligii Campionilor

Campioana din Belgia se califică direct în grupele Ligii Campionilor, astfel că FC Bruges a beneficiat de această decizie. KAA Gent, locul 2, va evolua în turul trei preliminarii UCL, în timp ce Charleroi și Antwerp, locul 3 și 4, vor participa în grupele Europa League, respectiv turul trei preliminar. Totodată, Standard Liegue, locul 5, va juca în turul doi preliminar al Europa League. 

Sezonul 2020/2021 va începe pe 7 august, însă cu un sistem modificat. Va fi un sezon regulat de 30 de etape și apoi play-off în două serii de câte patru, iar formațiile clasate pe pozițiile 1-4 își vor disputa titlul.

Belgia devine astfel a treia țară care își încheie sezonul. În Franța și Olanda s-a luat o decizie asemănătoare. 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește "U" Cluj să câștige titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:00

Sorana Cîrstea, calificare chinuită în turul doi la Rouen! Prima rachetă a României, victorie dificilă cu locul 218 WTA

19:56

Nici Carlos Alcaraz, nici Jannik Sinner. Un puști de doar 19 ani e tenismenul cu cele mai multe victorii în 2026

19:49

CSM Bucureşti a dat o nouă lovitură pe piaţa transferurilor: “Una dintre cele mai valoroase”

19:34

FCSB şi Dinamo au primit o veste proastă de la Primăria Capitalei legată de Arena Naţională!

19:22

Au luat-o razna din cauza Mondialului. Care e locul unde prețul cazării a crescut cu 858%

19:21

Carlos Alcaraz se retrage de la Barcelona: “E ciudat și dificil”. Locul 1 mondial rămâne la Jannik Sinner

1 Dan Şucu a ales! El e antrenorul cu care atacă titlul cu Rapid în sezonul viitor 2 Decizia luată de patronul Mihai Rotaru după eșecul cu Universitatea Cluj 3 Mirel Rădoi pleacă de la FCSB la finalul sezonului! Ce a declanșat conflictul cu Gigi Becali 4 A venit răspunsul de la UEFA, după plângerea depusă de Barcelona la adresa lui Istvan Kovacs 5 Ce lovitură dă Gică Hagi după preluarea naţionalei României! Anunţul făcut de Ioan Ovidiu Sabău 6 Anunţul lui Hansi Flick după eliminarea Barcelonei din Liga Campionilor
Citește și