Ce notă a primit Ciprian Tătărușanu după AC Milan – Torino 1-0. A fost primul meci din 2023 în care goalkeeper-ul român nu a primit gol. Declarațiile lui Stefano Pioli

Sebastian Cristian Publicat: 11 februarie 2023, 8:57

Ce notă a primit Ciprian Tătărușanu după AC Milan - Torino 1-0

Ciprian Tătărușanu / Hepta

S-a aflat ce notă a primit Ciprian Tătărușanu după AC Milan – Torino, scor 1-0, din etapa a 22-a din Serie A. Goalkeeper-ul român a menținut pentru prima dată în 2023 poarta intactă pentru milanezi.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Olivier Giroud, în minutul 62, punând astfel capăt unei serii dezastruoase. AC Milan avea 7 meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile.

Jurnaliștii italieni au remarcat evoluția lui Ciprian Tătărușanu și i-au acordat una dintre cele mai mari note. Totuși, n-au ezitat să scoată în evidență și o nesiguranță a portarului român. TuttoMercatoWeb l-a notat cu 6, fiind considerat unul dintre cei mai buni jucători de la AC Milan.

„Toate privirile sunt ațintite asupra lui de fiecare dată când mingea se îndreaptă spre careu. În prima repriză nu trebuie să intervină, decât într-o situație împotriva lui Sanabria, moment gestionat bine. În repriza secundă este nesigur la un șut de la Singo”, au scris italienii.

Și cei de la Sofascore l-au remarcat pe Ciprian Tătărușanu. Portarul a fost notat cu 7.3, mai mult decât staruri precum Rafael Leao, 6.2 sau Olivier Giroud, 7.1

Stefano Pioli, antrenorul lui AC Milan, a vorbit la finalul meciului cu Torino despre perioadă complicată prin care a trecut echipa.

„Ne așteptam la un joc greu, am muncit mult și suntem fericiți. Am fost mai buni în repriza secundă. Este un mic pas înainte față de ultimele jocuri. Lunile astea au durut, dar de acum acum trebuie să privim înainte. Jucăm din nou liga în Liga Campionilor. Trebuie să avem mai multă încredere, să fim mai solizi pe faza defensivă.

Acesta este doar primul pas. Fanii ne oferă un sprijin enorm, ne-au încurajat de la primul până în ultimul minut. Rezultatele negative se simt, se trăiesc. A fost multă tensiune, dar victoria din seara asta e o ușurare”, a declarat Stefano Pioli, potrivit Gazetta Dello Sport

„De ce nu a fost adus un portar în locul lui Tătărușanu?” Stefano Pioli, antrenorul lui AC Milan, a dat imediat răspunsul

Stefano Pioli, antrenorul celor de la AC Milan, a fost întrebat de ce nu a fost adus un portar în locul lui Ciprian Tătărușanu. Italianul a dat un răspuns hotărât, oferindu-i încredere goalkeeper-ului român.

AC Milan trece printr-o perioadă foarte dificilă în acest sezon. Deși a cucerit titlul în Italia sezonul precedent.

Ciprian Tătărușanu a fost tras și el la răspundere de fanii și jurnaliștii italieni. În acest context, antrenorul lui AC Milan, Stefano Pioli, a fost întrebat de ce nu a fost transferat un alt portar.

„De ce nu a fost adus încă un portar, în contextul în care Maignan este accidentat, iar Tătărușanu nu dă nicio garanție?”, a fost întrebarea reporterului.

„Alegerea a fost a mea și a staff-ului tehnic. Avem încredere în Ciprian Tătărușanu și credem că Maignan se va întoarce curând. Recuperarea sa decurge foarte bine. A revenit la antrenamentele pe iarbă, însă nu alături de restul echipei. Se vindecă bine, dar nu știu când va reveni”, a declarat Stefano Pioli la conferința de presă premergătoare meciului cu Torino.

22:01 Andrea Compagno aşteaptă medalia de campion, după ce FCSB a luat titlul! Ce a spus atacantul italian despre Gigi Becali 21:46 VideoVictor Piţurcă ştie pe cine ar trebui să se bazeze Edi Iordănescu la EURO 2024: „Nu ar trebui să lipsească”! Ce a spus de grupă 21:40 LIVE TEXTRapid – Universitatea Craiova 0-1. Meci crucial pentru olteni în lupta pentru locul 2. Andrei Ivan a înscris în Giuleşti 21:14 VideoCe mănâncă fetele din naţională pentru a fi în formă în permanenţă! Ele luptă pentru calificarea la EURO 21:06 Mihai Stoica a anunţat prima mutare făcută de FCSB din această vară: „Ştim cu siguranţă” 20:55 FotoFanii Rapidului, spectacol pirotehnic la derby-ul cu Universitatea Craiova! Reacţia lui Daniel Niculae după ce s-au aruncat torţe 20:11 Cluburile din Premier League se pregătesc pentru o schimbare radicală! Manchester United şi Manchester City au votat împotrivă 19:59 Reacţia lui Mihai Stoica după ce FC Botoşani a învins dramatic Petrolul şi a urcat pe loc de salvare directă de la retrogradare! 19:35 Petrolul – Botoşani 1-2. Moldovenii au urcat pe un loc de salvare directă de la retrogradare! Cum arată clasamentul în play-out 19:21 Decizia lui Edi Iordănescu după ce Andrei Burcă s-a accidentat şi e în pericol să rateze EURO 2024! Vezi toate știrile