Jurnaliştii de la L’Equipe nu i-au iertat pe jucătorii lui Mauricio Pochettino. Starurile liderului din Ligue 1 au fost făcute praf şi au primit note dezastruoase pentru prestaţia de la Madrid. “Iraţional” a fost titlul ştirii care a deschis site-ul imediat după meci. A fost folosită o imagine cu Lionel Messi, cel care a dezamăgit după transferul la PSG.
Ce note au primit jucătorii lui PSG după eliminarea din UEFA Champions League
Starul argentinian a avut totuşi o nouă de trecere, care a fost peste media echipei. Messi a primit 6 şi a fost depăşit la acest capitol de numai doi coechipieri, Kylian Mbappe şi Verratti.
În schimb, Gianluigi Donnarumma şi Marquinhos au primit nouta 2! Portarul parizienilor a gafat incredibil la golul de 1-1 marcat de Benzema. Şi Kimpembe a fost arătat cu degetul de jurnalişti, care i-au oferit nota 3. Neymar a primit 4!
Les notes de Real Madrid – PSG > https://t.co/No0gOInYY4 pic.twitter.com/f37tMitRuS
— L'ÉQUIPE (@lequipe) March 9, 2022
De altfel, Donnarumma şi Neymar au fost într-un conflict la vestiare. Brazilianul i-a reproşat coechipierului său eroarea făcută în minutul 61. Cei doi au fost aproape să se ia la bătaie, dar au intervenit ceilalţi jucători.
Nasser Al Khelaifi, scandal monstru după Real Madrid – PSG 3-1
Patronul parizienilor, Nasser Al Khelaifi, şi-a vărsat nervii pe brigada de arbitri, dar şi pe un angajat al lui Real Madrid. Potrivit jurnaliştilor de la Movistar, şeicul lui PSG a coborât la vestiare imediat după fluierul final. A lovit tot ce a găsit în cale şi le-a adresat cuvinte dure “centralului” Danny Makkelie şi asistenţilor săi. Situaţia putea escalada dacă nu interveneau chiar bodyguarzii miliardarului.
Al Khelaifi nu s-a oprit şi i s-a pus pata pe un angajat al lui Real Madrid, care a filmat incidentele. “Te omor!”, i-a strigat patronul lui PSG, care s-a îndreptat nervos spre el. A fost oprit de forţele de ordine, potrivit marca.com. Ulterior, Leonardo a cerut să fie şterse imaginile. UEFA va investiga totuşi situaţia creată.
Conducătorii lui PSG au incriminat faza prin care Real Madrid a restabilit egalitatea pe Bernabeu. Au considerat că Gianluigi Donnarumma a fost faultat în momentul în care a pierdut mingea şi i-a permis lui Benzema să facă 1-1. Şi antrenorul liderului din Ligue 1 a răbufnit la conferinţa de presă.

“Nu e vorba de o greșeală, pentru că este un fault clar. Am văzut faza de 30-40 de ori, din toate unghiurile. Micile detalii contează, iar VAR nu a văzut un fault decisiv. Este un factor determinant, care a influențat starea echipelor și a stadionului“, a răbufnit şi Mauricio Pochettino.
- PSG, eliminată de Real Madrid din optimile Champions League
- Ce note au primit jucătorii liderului din Ligue 1
- WTT Champions Macao 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 9-14 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Oficialii lui Fenerbahce au explicat motivul pentru care l-au demis pe Jose Mourinho: “Nu am văzut asta!”
- Antrenorul lui Vladislav Blănuță a sărit în apărarea sa după debutul tensionat: “E unul dintre noi”
- Ce a postat Ianis Hagi după debutul său la Alanyaspor. Românul a fost decisiv la victoria echipei
- Antrenorul lui Alanyaspor s-a convins. Mesaj după debutul lui Ianis Hagi: “Au contribuit foarte mult”
- Lionel Messi a ratat lamentabil un penalty în eșecul dur al lui Inter Miami. De când nu i s-a mai întâmplat