Închide meniul

Ce se întâmplă cu arbitrul care i-a cerut un autograf lui Lionel Messi! Anunţul făcut de CONCACAF

Alex Masgras Publicat: 22 februarie 2025, 16:43

Comentarii
Ce se întâmplă cu arbitrul care i-a cerut un autograf lui Lionel Messi! Anunţul făcut de CONCACAF

Lionel Messi, în timpul unui meci / Profimedia

Lionel Messi a marcat în partida dintre Sporting Kansas City şi Inter Miami, câştigată de echipa din Florida cu 1-0. Duelul, care s-a disputat la -17 grade Celsius, a atras atenţia şi prin ce s-a întâmplat la finalul celor 90 de minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marco Antonio Ortiz Nava, arbitrul care a condus partida, a fost surprins cerându-i un autograd lui Lionel Messi.

Arbitrul care i-a cerut un autograf lui Lionel Messi va fi sancţionat de CONCACAF

Centralul Marco Antonio Ortiz Nava va fi sancţionat de CONCACAF pentru un comportament considerat a fi o încălcare a codului de conduită al arbitrilor.

Oficialul a fost surprins cerându-i un autograf lui Lionel Messi după meciul pe care tocmai îl arbitrase, miercuri, între Inter Miami şi Kansas City, în Concacaf Champions Cup.

Aşa cum se întâmplă adesea peste Atlantic, Messi a făcut obiectul mai multor cereri de autografe şi fotografii după fluierul final, în special din partea adversarilor săi. Dar, mai neobişnuit, arbitrul acestui meci disputat la temperaturi scăzute (-15 grade), mexicanul Marco Antonio Ortiz Nava, i-a cerut şi el semnătura celui care a câştigat de opt ori Balonul de Aur.

Reclamă
Reclamă

A fost un moment surprins de camerele de televiziune şi unul care nu a picat bine la Kansas City, care a făcut cunoscut acest lucru într-un comunicat: „Am informat Concacaf şi Major League Soccer despre incident după meciul cu Inter Miami de miercuri. Aşteptăm investigaţii şi măsuri suplimentare din partea Concacaf”, a declarat clubul, potrivit news.ro.

Confederaţia Americii de Nord şi Centrale a fost nevoită să reacţioneze, publicând la rândul său un mesaj pentru a risipi orice suspiciune cu privire la imparţialitatea arbitrilor săi:

„Comportamentul arbitrului nu respectă codul de conduită al Confederaţiei pentru oficialii de meci şi procedurile existente pentru acest tip de cerere. Arbitrul şi-a recunoscut eroarea, şi-a cerut scuze pentru incident şi a acceptat măsurile disciplinare aplicate de Concacaf”, a precizat forul american.

Reclamă

O atenţionare a fost trimisă şi celorlalţi arbitri de către Confederaţie, care nu a comunicat încă cu privire la sancţionarea lui Marco Antonio Ortiz Nava.

Lionel Messi, supergol pentru Inter Miami

Lionel Messi demonstrează şi în 2025 că este unul dintre cei mai mari jucători din istorie. Argentinianul a marcat primul său gol într-un meci oficial din acest an şi a făcut-o în condiţii extreme.

Inter Miami s-a impus în duelul cu Sporting Kansas City, cu 1-0, singurul gol fiind marcat de starul sud-american. Partida care a contat pentru turul optimilor CONCACAF Champions League s-a disputat pe o temperatură severă de -17 grade Celsius.

Asta nu l-a împiedicat pe jucătorul de 37 de ani să îşi arate încă o dată clasa. Messi a primit o pasă de la Busquets, a preluat perfect pe piept, a driblat scurt un jucător şi a înscris cu dreptul, considerat piciorul său mai slab.

Pentru Lionel Messi, acesta a fost al 851-lea gol marcat în carieră. El şi-a mai trecut în cont şi nu mai puţin de 379 de pase decisive.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:55
Petrolul a pus ochii pe doi jucători de la FCSB, chiar înaintea meciului direct: “Ne-am interesat. Ar fi un plus”
9:48
Denis Alibec, „ședință” cu liderul galeriei FCSB-ului: „Sper să fi înțeles, să nu mai aibă gesturi pe teren”
9:14
Starul dorit de Cristi Chivu la Inter și-a dat acordul și semnează. Suma plătită pentru transfer
9:04
Mirel Rădoi propune încă un român la Parma, după plecarea lui Valentin Mihăilă: “Ar face faţă cu brio”
8:47
Mihai Stoica, ironii pentru un adversar înainte de Petrolul – FCSB: „Am citit-o pe ultima”
8:26
Îngrijorare la FRF din cauza situaţiei lui Ianis Hagi. Mesaj categoric pentru român: “E păcat să îţi iroseşti talentul”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 3 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 4 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români 5 Antrenorul lui Lugano a gafat atunci când a vorbit despre CFR Cluj! Ce a putut spune înaintea dublei din Europa League 6 Constantin Budescu, aproape să semneze cu noua echipă. Unde va evolua după despărţirea de Gloria Buzău
Citește și