Închide meniul

Megan Rapinoe, cea mai titrată jucătoare de fotbal feminin, s-a retras din activitate! E campioană mondială şi campioană olimpică

Publicat: 25 septembrie 2023, 19:31 / Actualizat: 13 octombrie 2023, 16:02

Comentarii
Megan Rapinoe, cea mai titrată jucătoare de fotbal feminin, s-a retras din activitate! E campioană mondială şi campioană olimpică

Megan Rapinoe a jucat ultimul ei meci de fotbal / Profimedia Images

Megan Rapinoe s-a retras din activitate! Megan Rapinoe, campioană olimpică şi dublă campioană mondială, a câştigat ultimul său meci pentru SUA (2-0) împotriva Africii de Sud,un amical disputat duminică la Chicago.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În vârstă de 38 de ani, Rapinoe a reuşit chiar şi o pasă de gol la un corner înainte de a ieşi de pe teren în minutul 54, ovaţionată de spectatori şi punând capăt unei cariere de peste 17 ani la echipa naţională (203 meciuri şi 63 de goluri).

Megan Rapinoe, cea mai titrată jucătoare de fotbal feminin, s-a retras din activitate!

Atacanta de la OL Reign, o figură a fotbalului feminin la nivel mondial, angajată în special pentru drepturile LGBT+, îşi va încheia definitiv cariera în noiembrie, la finalul sezonului regulat al campionatului american, relatează news.ro.

Desemnată de FIFA jucătoarea anului 2019, ea a câştigat turneul olimpic la Jocurile de la Londra în 2012 şi apoi Cupa Mondială în 2015 şi 2019. “Sunt recunoscătoare că am putut să joc atât de mult timp cu atâtea jucătoare incredibile şi că am reuşit pe teren şi în afara lui”, a declarat ea duminică.

Militantă feministă, care s-a aflat în prima linie a luptei pentru drepturile LGBT+ încă de la anunţul că este lesbiană, în 2012, Rapinoe a denunţat, de asemenea, violenţele poliţiei împotriva persoanelor de culoare, îngenunchind în timpul imnului american în 2016, când gestul nu devenise încă un simbol global.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, ea a luptat cu succes, alături de mai multe coechipiere, pentru a institui salarii egale pentru bărbaţi şi femei în cadrul Team USA. “Ceea ce am făcut în afara terenului a avut un impact mult mai mare” decât succesele în fotbal, a comentat ea înainte de ultimul său meci.

“Pionier. Icoană. Inspiraţie”

“Cred că am jucat un rol în aducerea în prim plan în sport, în special în sportul feminin, a unor probleme precum drepturile homosexualilor, justiţia rasială şi drepturile persoanelor transsexuale”, a spus ea.

“Pionier. Icoană. Inspiraţie”, a postat federaţia sa pe reţelele sale de socializare după ce Megan a ieşit de pe teren. “Ai făcut acest sport, această ţară şi această lume un pic mai bune. Mulţumim”.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:16
Ionuț Lupescu știe de ce are nevoie Dinamo pentru a se lupta la titlu: „Atunci vor avea o șansă”
17:51
VIDEO„Te oprești și asculți”. Imagini savuroase cu Radu Drăgușin la Tottenham. Românul, în centrul atenției
17:36
VIDEOIonuț Radu, interviu în spaniolă la jumătate de an după ce a semnat cu Celta: „E top”
17:16
Lindsey Vonn va participa pentru a cincea oară la Jocurile Olimpice de iarnă
17:05
EXCLUSIVCristi Chivu, încurajat înainte de finalul de an: “A reuşit să scoată echipa din presiunea psihologică”
16:58
Șoc la viitoarea adversară a FCSB-ului. Președintele echipei, depistat pozitiv la testele antidrog
1 Dinamo a pus ochii pe titularul rivalei din Liga 1. Pentru ce jucător insistă Zeljko Kopic 2 EXCLUSIVA spus totul despre transferul ratat la Dinamo! “Au fost negocieri, a fost prima alegere” 3 Marius Şumudică a dat cărţile pe faţă despre transferul de 1 milion de euro de la FCSB 4 Vladislav Blănuță pleacă de la Dinamo Kiev. Ucrainenii au anunțat unde se va transfera 5 CFR Cluj a primit o ofertă de 2 milioane de euro! Încă un titular poate pleca din Gruia 6 Denis Drăguș a luat decizia finală, după ofertele primite. La ce echipă vrea să se transfere
Citește și