Chelsea – Villarreal 1-1 (6-5 d.l.d) | Reacția lui Thomas Tuchel după momentul genial din Supercupa Europei. „Aceşti băieţi sunt jucători de echipă adevăraţi!”

Alexandru Ivan Publicat: 12 august 2021, 8:48

Reacția lui Thomas Tuchel după Supercupa Europei

• Chelsea a câștigat Supercupa Europei
  • Reacția lui Thomas Tuchel

Miercuri seară, Kepa a apărat două lovituri de departajare, după ce a intrat pe teren în minutul 119. Grație paradelor sale, „albaștrii” câștigat a doua Supercupă a Europei din istoria clubului.

Reacția lui Thomas Tuchel după momentul genial din Supercupa Europei

Când am venit la Chelsea şi am avut primul meci de cupă cu Barnsley, am primit statisticile şi eram pregătiţi. Kepa avea cel mai bun procentaj în ceea ce priveşte apărarea penaltiurilor.

Analiza prezentată de băieţi şi de antrenorii de portari mi-a arătat datele, apoi am discutat cu jucătorii şi că această înlocuire ar putea avea loc atunci când jucăm meciuri eliminatorii. Ei ştiu asta de atunci. Este fantastic cum acceptă Edou acest lucru şi este fantastic cum a decurs discuţia înainte de meciul cu Barnsley.

Aceşti băieţi sunt jucători de echipă adevăraţi. Sunt bucuros pentru Kepa şi sunt bucuros pentru Edou”, a spus Tuchel.

Chelsea, deţinătoarea Ligii Campionilor, a câştigat Supercupa Europei, după ce a învins, miercuri, pe Stadionul Windsor Park din Belfast, cu scorul de 6-5, după executarea loviturilor de departajare, echipa Villarreal, deţinătoarea Europa League.

Chelsea a condus cu 1-0 la pauză, Villarreal a egalat în repriza a doua, scorul de 1-1 rămânând până la finalul celor 120 de minute de joc. La loviturile de departajare, „submarinul galben” a ratat de două ori, iar „albaştrii”, o dată, astfel că echipa engleză s-a impus cu 6-5.

„A fost un meci dur, de 120 de minute. Am fost foarte puternici în primele 30, 35 de minute. Am pierdut însă multe mingi cam ușor după ce am marcat. A doua repriză am fost prea pasivi, au egalat și au meritat. Am dat totul în cele 120 de minute. Am meritat să câștigăm „, a mai spus antrenorul german.

Chelsea a mai jucat pentru Supercupa Europei și în 2012, 2013 și 2019, dar s-a văzut învinsă de fiecare dată. Pentru Villarreal a fost prima dată când s-a luptat pentru acest trofeu.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

10:10 „Ai antrena FCSB?” Marius Șumudică a oferit imediat răspunsul! Ce a spus despre lupta la titlu 10:00 Tudor Giurgiu, invitatul lui Dan Pavel la AS.ro LIVE. Povești de senzație din lumea filmului 9:54 Proprietarul Formulei 1, gata de o afacere uriașă! Vrea să cumpere MotoGP cu patru miliarde de euro 9:40 „O decizie proastă!” Ionuț Lupescu, reacție categorică după pedeapsa uriașă primită de Dinamo 9:18 Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30) şi Bernadette Szocs – Adriana Diaz (vineri, 08:40), la WTT Champions Incheon 2024 9:10 Mihai Stoica l-a sfătuit pe Denis Alibec să revină în țară! Mesaj clar despre atacul naționalei: „Sunt trei pe două posturi!” 8:39 Tabloul semifinalelor de la Miami: Ekaterina Alexandrova a eliminat-o şi pe Jessica Pegula 8:20 Marius Șumudică s-a convins de Ianis Hagi, după golul marcat la națională! Verdict despre fiul „Regelui” 6:56 Bernadette Szocs – Adriana Diaz (vineri, 08:40, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024 6:10 VIDEOLily Zhang – Eliza Samara 2-3! Românca s-a calificat spectaculos în optimile WTT Champions Incheon 2024 Vezi toate știrile
Extra • 26 mart., 19:32
FOTO
Fiica unui fost campion mondial şi european, apariţie uluitoare în lenjerie intimă! A renunţat total la inhibiţii
Delegarea lui Istvan Kovacs în Europa League a încins spiritele: "A fost catastrofal"
Europa League • 12 mart., 17:06
„Amintiri neplăcute”. Delegarea lui Istvan Kovacs în Europa League a încins spiritele: „A fost catastrofal”
Fotbal extern • 25 feb., 19:51
Liverpool a câştigat Carabao Cup, după o finală dramatică cu Chelsea! Virgil van Dijk, eroul lui Klopp. Record uriaş stabilit
37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei
Liga 1 • 24 feb., 11:47
37 de ani de când Steaua a câştigat Supercupa Europei! Mesajul special postat de FCSB: „O dată istorică!”