Chelsea – Villarreal 1-1 (6-5 d.l.d) | Reacția lui Thomas Tuchel după momentul genial din Supercupa Europei. „Aceşti băieţi sunt jucători de echipă adevăraţi!”

Publicat: 12.08.2021, 8:48

Tehnicianul lui Chelsea, Thomas Tuchel, a declarat după câştigarea Supercupei Europei că înlocuirea lui Edouard Mendy cu Kepa Arrizabalaga pentru loviturile de departajare era stabilită de mai mult timp.

Reacția lui Thomas Tuchel după Supercupa Europei

Miercuri seară, Kepa a apărat două lovituri de departajare, după ce a intrat pe teren în minutul 119. Grație paradelor sale, „albaștrii” câștigat a doua Supercupă a Europei din istoria clubului.

Reacția lui Thomas Tuchel după momentul genial din Supercupa Europei

Când am venit la Chelsea şi am avut primul meci de cupă cu Barnsley, am primit statisticile şi eram pregătiţi. Kepa avea cel mai bun procentaj în ceea ce priveşte apărarea penaltiurilor.

Analiza prezentată de băieţi şi de antrenorii de portari mi-a arătat datele, apoi am discutat cu jucătorii şi că această înlocuire ar putea avea loc atunci când jucăm meciuri eliminatorii. Ei ştiu asta de atunci. Este fantastic cum acceptă Edou acest lucru şi este fantastic cum a decurs discuţia înainte de meciul cu Barnsley.

Aceşti băieţi sunt jucători de echipă adevăraţi. Sunt bucuros pentru Kepa şi sunt bucuros pentru Edou”, a spus Tuchel.

Chelsea, deţinătoarea Ligii Campionilor, a câştigat Supercupa Europei, după ce a învins, miercuri, pe Stadionul Windsor Park din Belfast, cu scorul de 6-5, după executarea loviturilor de departajare, echipa Villarreal, deţinătoarea Europa League.

Chelsea a condus cu 1-0 la pauză, Villarreal a egalat în repriza a doua, scorul de 1-1 rămânând până la finalul celor 120 de minute de joc. La loviturile de departajare, „submarinul galben” a ratat de două ori, iar „albaştrii”, o dată, astfel că echipa engleză s-a impus cu 6-5.

„A fost un meci dur, de 120 de minute. Am fost foarte puternici în primele 30, 35 de minute. Am pierdut însă multe mingi cam ușor după ce am marcat. A doua repriză am fost prea pasivi, au egalat și au meritat. Am dat totul în cele 120 de minute. Am meritat să câștigăm „, a mai spus antrenorul german.

Chelsea a mai jucat pentru Supercupa Europei și în 2012, 2013 și 2019, dar s-a văzut învinsă de fiecare dată. Pentru Villarreal a fost prima dată când s-a luptat pentru acest trofeu.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Cristiano Ronaldo, imperial
Fotbal extern • 29 sept., 21:49
Cristiano Ronaldo, imperial! Portughezul a doborât un record uriaș în UEFA Champions League
Champions League
Fotbal extern • 29 sept., 19:30
Nebunie totală! Benfica – Barcelona 3-0. Catalanii, umiliți la Lisabona. Ronaldo, erou în Manchester United – Villarreal 2-1. Juventus, victorie uriaşă cu Chelsea. Mircea Lucescu, nicio şansă în Bayern – Dinamo Kiev 5-0. Rezultatele serii
Real Madrid s-a încurcat cu Villarreal
Fotbal extern • 25 sept., 15:54
LIVE BLOG | Real Madrid s-a încurcat cu Villarreal. Manchester City, victorie uriașă pe terenul lui Chelsea! Manchester United, învinsă acasă de Aston Villa
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
Iuliu Mureșan și-a pus mâinile în cap când a aflat că Dario Bonetti ar putea veni în locul lui Mircea Rednic. Ce se întâmplă la Dinamo
1
13:29 Mihai Stoica vorbeşte despre plecarea lui Mirel Rădoi de la naţională: „Sper să fie o decizie la cald”. Ce a vorbit cu selecţionerul 13:12 FCSB – Mioveni 3-0 | Edi Iordănescu, dat de gol de Mihai Stoica. Ce s-a întâmplat înaintea meciului: „Tableta s-a spart” 12:49 FCSB, în mare pericol! Meciul cu Farul s-ar putea amâna: „Nu vrem să driblăm competiţia, vom vedea” 12:40 Istvan Kovacs îl arbitrează pe Pep Guardiola. Ce meci spectacol a primit arbitrul român în Liga Campionilor 12:17 FCSB – Mioveni 3-0. Mihai Stoica nu a glumit! Andrei Vlad avea pregătit echipament de jucător de câmp!!! ”Era pregătit, e tehnicuț” 11:59 FCSB – Mioveni 3-0 | Mihai Stoica iese la contraatac: „Numai lamentări prin studiouri”. Ce reclamă oficialul vicecampioanei 11:51 VIDEOFază monumentală la finalul meciului Lazio – Inter 3-1. Ce a putut face Luiz Felipe. Arbitrul l-a eliminat direct 10:57 Cosmin Olăroiu, dat de gol! Ce a făcut antrenorul înainte de FCSB – Mioveni: „Acum am dat din casă” 10:43 Mirel Rădoi, atacat fără menajamente: „Nu l-am cunoscut aşa ranchiunos”. Neconvocarea lui Ronaldo Deaconu, motivul discordiei 10:10 Momente dramatice pentru Denis Drăguș: i-a fost anulat un gol după 7 minute și Standard a fost egalată în minutul 90+10