Chelsea – Villarreal 1-1 (6-5 d.l.d). Englezii câştigă Supercupa Europei la lovituri de departajare. Tuchel a schimbat portarul în minutul 119!

Dragoș Vasile Publicat: 12 august 2021, 0:06

Chelsea a câştigat Supercupa Europei 2021

Chelsea, câştigătoarea Champions League, şi Villarreal, deţinătoarea Europa League, s-au înfruntat pe Windsor Park din Belfast în Supercupa Europei. Scorul final a fost 1-1 după 90 de minute, cu golurile lui Hakim Ziyech (’27) şi Gerard Moreno (’73).

Chelsea a câştigat trofeul la lovituri departajare cu scorul de 6-5. Kai Havertz a ratat primul, dar Kepa Arrizabalaga, introdus în minutul 119, a parat şuturile lui Aissa Mandi şi Raul Albiol.

Pentru Chelsea este doar a doua Supercupă a Europei pe care o câştigă, după cea din 1998, când Dan Petrescu era în lotul londonezilor.

LIVE SCORE | Chelsea – Villarreal 1-1

Update 00.48: Ratare Villarreal, Albiol! Chelsea a câştigat Supercupa Europei!

Update 00.47: Gol Chelsea, Rudiger (6-5)!

Update 00.47: Gol Villarreal, Foyght (5-5)!

Update 00.46: Gol Chelsea, Pulisic (5-4)!

Update 00.46: Gol Villarreal, Raba (4-4)!

Update 00.45: Gol Chelsea, Jorginho (4-3)!

Update 00.44: Gol Villarreal, Gomez (3-3)!

Update 00.43: Gol Chelsea, Mount (3-2)!

Update 00.42: Gol Villarreal, Estupinan (2-2)!

Update 00.41: Gol Chelsea, Alonso (2-1)!

Update 00.40: Ratare Villarreal, Mandi!

Update 00.39: Gol Chelsea, Azpilicueta (1-1)!

Update 00.38: Gol Villarreal, Gerard Moreno (0-1)!

Update 00.37: Ratarea Chelsea, Havertz!

Update 00.32: S-au încheiat şi prelungirile! Trofeul se decide la lovituri de departajare.

Update 00.30: Tuchel a schimbat portarul în minutul 119. A intrat Kepa Arrizabalaga în locul lui Edouard Mendy.

Update 00.07: Ocazie mare Chelsea! Pulisic a şutat puţin pe lângă poartă din 7-8 metri.

Update 23.54: Fluier final pentru primele 90 de minute! Vom avea prelungiri!

Update 23.32: GOOOL Gerard Moreno! Fază superbă a lui Villarreal. Mingea a fost lovită de două ori cu căcâiul, iar Moreno a finalizat superb din interiorul careului.

Update 23.26: Trei schimbări făcute de Thomas Tuchel în minutul 56!

Update 23.14: Ocazie uriaşă Villarreal! Mijlocaşul de 22 de ani crescut la Academia lui Chelsea, Trevoh Chalobah, a intervenit excelent.

Update 23.12: Ocazie uriaşă Villarreal! Gerard Moreno a nimerit din nou bara, după o pasă greşită a lui Mendy.

Update 22.49: Ocazie uriaşă Villarreal! Alberto Moreno a şutat în bara transversală din 6 metri la ultima fază înainte de pauză!

Update 22.39: Accidentare Ziyech! Marocanul s-a accidentat şi va fi înlocuit cu Pulisic. El a acuzat dureri mari la braţul drept, după un duel banal cu Foyth. Ziyech a primit îngrijiri medicale mai multe minute.

Update 22.27: GOOOL Chelsea! Ziyech înscrie din centrul careului! Havertz a centrat de pe partea stângă. Campioana Europei a trecut în avantaj.

Update 22.06: Ocazie Chelsea! Timo Werner trimite periculos după o lovitură de colţ, dar Asenjo prinde.

Update 22.00: A început meciul de la Belfast. Atmosferă superbă în tribune.

Update: 21.57: N’Golo Kante a adus trofeul Champions League pe arena din Irlanda de Nord.

Update 21.55: Fanii lui Chelsea au împânzit străzile din Belfast.

Update 21.50: Unai Emery are cele mai multe trofee din istoria Europa League, dar nu a câştigat niciodată Supercupa Europei!

Echipele de start

Chelsea, câştigătoarea Ligii Campionilor, şi Villarreal, câştigătoarea Europa League, se întâlnesc pe „Windsor Park” din Belfast, Irlanda de Nord, pentru Supercupa Europei.

De-a lungul timpului. Chelsea a disputat cinci finale de Supercupă, însă a reuşit să câştige doar una, în sezonul 1998-1999. În partidele amicale, londonezii au disputat patru meciuri, cu Peterborough, Bournemouth, Arsenal și Tottenham, în care au obţinut 3 victorii și un egal.

De cealaltă parte, Villarreal va disputa prima finală din istorie. În pauza competițională, ibericii au jucat 6 amicale. Au fost învinşi cu Valencia, Marseille și Leicester și a încheiat la egalitate cu Leeds, Levante și Lyon.

Aceasta va fi a 46-a ediţie a competiţiei. Anul trecut, Bayern s-a impus în faţa celor de la Sevilla, cu scorul de 2-1.

Echipele probabile:

• Chelsea, a doua Supercupă a Europei
  • Trofeul aşteptat de pe vremea lui Dan Petrescu

13:45 „Recoltă bună, fermierii mei” Granzii din Premier League au fost făcuţi praf, după o săptămână europeană de coşmar 13:40 „Fără subiectivism!” Cristi Balaj, verdict sincer despre lupta pentru locul 2 din Liga 1! Ce a spus despre șansele CFR-ului 13:09 Julian Nagelsmann rămâne selecționerul Germaniei! Federația a anunțat prelungirea contractului 12:58 Max Verstappen, despre condiţiile extreme din calificările pentru sprintul din MP al Chinei: „Ca şi cum ai conduce pe gheaţă” 12:49 Constantin Budescu a plecat de la Farul Constanța! Ultimele detalii despre situația mijlocașului 12:24 „Nu avem patroane!” Gigi Becali nu a mai prins bilete la FCSB – Rapid! Întâmplare uluitoare înainte de marele derby 12:09 Farul Constanța – CFR Cluj, LIVE TEXT (20:30). Luptă incendiară între Gică Hagi și ardeleni! Echipele probabile 11:55 Răsturnare de situaţie! Istvan Kovacs nu va mai arbitra FCSB – Rapid! Cine va fi la centru la derby 11:54 VideoLando Norris, după ce va pleca primul în cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei: „A fost o nebunie”. Ce îl întristează 11:28 Dănuț Lupu a făcut praf Generația de Aur: „Ce au câștigat?!”. Verdict dur despre cea mai bună națională a României Vezi toate știrile