Cine este Dinamo Zagreb, viitoarea adversară a CFR-ului! Profit de 130 de milioane de euro în ultimii cinci ani

Gal Dorin Publicat: 10 august 2020, 14:56

Comentarii
Cine este Dinamo Zagreb, viitoarea adversară a CFR-ului! Profit de 130 de milioane de euro în ultimii cinci ani

Dan Petrescu

CFR Cluj va juca în primul tur preliminar al Ligii Campionilor contra maltezilor de la Floriana FC, urmând ca o calificare să le aducă un meci cu croaţii de la Dinamo Zagreb.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aceştia reprezintă cel mai de succes club al Croaţiei din ultimii ani, câştigând trei titluri în trei campionate consecutive, ultimul la 15 puncte diferenţă.

Dinamo Zagreb, rezultate în Europa

Fiind un club care are la bază o academie ce produce constant jucători pentru campionatle puternice din Europa, Dinamo Zagreb reuşeşte şi performanţe pe plan european.

Echipa croată a fost prezentă în 2017 în grupele Champions League după ce le-a învins în preliminarii pe Vardar Skopje, Dinamo Tbilisi şi Red Bull Salzburg.

În 2018 a fost eliminată în optimi de către Benfica Lisabona, iar sezonul trecut a adus din nou accederea în faza grupelor unde adversare au fost Atalanta, Manchester City şi Şahtior.

Reclamă
Reclamă

Primul meci a adus una dintre surprizele competiţiei, Dinamo Zagreb câştigând cu 4-0 în faţa celor care vor juca pe 12 august sferturile de finală împotriva lui PSG.

Jucători la Barcelona, Juventus, Roma şi Leicester

Mai mult, croaţii au şi doi jucători care prind constant prima echipă naţională, fiind vorba de portarul Livakovic şi atacantul Petkovic.

Decarul Majer (22 de ani) este un alt nume de luat în considerare, fiind dorit de Birmingham. Tot la Birmingham a plecat şi închizătorul Stunjic pentru 8 milioane de euro.

Reclamă

Dani Olmo, playmaker-ul tineretului spaniol la ultimul European, a plecat pentru 19 milioane la Leipzig.

Benkovic la Leicester pentru 14,5 milioane, Rog la Napoli pentru 13,5 milioane sau Coric la Roma pentru 6 milioane sunt alte transferuri care au transformat-o pe Zagreb într-o pepinieră a ultimilor ani.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:44 18 mart.

VIDEOBrahim Diaz a aflat pe terenul lui City că a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni. Cum a putut reacţiona

0:13 18 mart.

Chelsea, contraperformanță istorică în umilința cu PSG. Doar două echipe din Anglia au mai trăit asta în UCL/CCE

23:55

Man. City – Real Madrid 1-2. “Galacticii” merg mai departe în Champions League. Se știe primul sfert din competiție

23:50

BREAKING NEWSDecizie uluitoare! Maroc a câştigat la masa verde Cupa Africii, după finala cu un scandal teribil cu Senegal!

23:36

Portughezii au numit “absolut incredibilă” remontada lui Sporting, dar au indicat o problemă majoră!

23:25

Thibaut Courtois, schimbat la pauză în Manchester City – Real Madrid. Situația medicală a portarului belgian

1 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 2 Andrei Nicolescu, anunț important despre debutul lui George Pușcaș la Dinamo 3 Dan Petrescu a fost operat de urgenţă! Care este starea antrenorului 4 FCSB și Gigi Becali votează împotriva lui Răzvan Burleanu: “Trebuie să-i arăt ce înseamnă demnitate. Mergem la TAS” 5 Fotbalistul de la FCSB a semnat în Liga 4 din România: “Un proiect unde se dorește performanță” 6 “Două oferte în șase sau șapte ore!” Gigi Becali l-a pus pe liber, dar două cluburi l-au căutat imediat
Citește și