City – Lyon 1-3. Surpriză de proporţii! Francezii au făcut istorie în faţa celor de la City. Bayern – Lyon şi PSG – Leipzig, semifinalele Ligii Campionilor

Antena Sport Publicat: 15 august 2020, 20:49

Lyon's French forward Moussa Dembele (2R) celebrates scoring his team's second goal during the UEFA Champions League quarter-final football match between Manchester City and Lyon at the Jose Alvalade stadium in Lisbon on August 15, 2020.,Image: 552753058, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Manchester City – Lyon 1-3

Manchester City a ratat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, sâmbătă, la Lisabona, cu scorul de 3-1 (1-0), de Olympique Lyon. Echipa franceză este pentru a doua oară în penultimul act, după ediţia 2009/2010.

La scorul de 1-2, în minutul 86, Sterling a ratat incredibil cu poarta goală din cinci metri, apoi la faza următoare Dembele a marcat golul de 3-1 pentru Lyon.

Au marcat: De Bruyne '69 / Cornet '24, Dembele '79 şi '87

Min. 90+3: Lyon face istorie! După Juventus, francezii o alimină şi pe Manchester City.

Min. 87: GOOOL Lyon! Dembele înscrie la un minut după ocazia uriaşă a lui Sterling.

Min. 86: Ratare uluitoare a lui Sterling! Ratează singur cu poarta goală, din 2 metri.

Min. 78:  GOOOL LYON!!! Moussa Dembele a marcat cu 12 minute înainte de final! Golul a fost validat după ce a fost consultat VAR-ul.

Min. 68: GOOOL City! De Bruyne egalează şi îl ridică pe Guardiola de pe bancă.

Min. 45+1: Ocazie Manchester City. De Bryune îi pasează cu exteriorul lui Sterling, dar Marcelo intervine prin alunecare și respinge șutul starului de la City.

Min. 31: Ocazie mare Manchester City. Cancelo a centrat de pe partea stângă, Lopesa ieşit și a boxat din fața lui Gabriel Jesus. În aceeași fază mai intervine o dată exact în momentul în care Gundogan se pregătea să șuteze din prima.

Min. 24: Ekambi e lansat perfect în adâncime, la limita offside-ului, Garcia îl deposedează în careu, dar Cornet vine din spate și înscrie. Arbitrul apeleaza la VAR pentru a valida reușita.

Min. 1:  A început partida.

Echipele de start în Manchester City – Lyon

Manchester City: Ederson – Walker, Garcia, Laporte, Cancelo – Ferandinho, Gundogan, Rodri – De Bryune, Gabriel Jesus, Sterling

Lyon: Lopes – Denayer, Marcelo, Marcal – Dubois, Caqueret, Bruno, Aouar, Cornet – Depay, Ekambi

Învingătoarea dintre City şi Lyon va juca cu Bayern Munchen, echipă ce a umilit-o pe Barcelona, scor 8-2.

City a trecut în optimi de Real Madrid, cu o dublă victorie: 2-1. De partea cealaltă, echipa lui Tătăruşanu a produs marea surpriză, reuşind să o elimine pe Juventus.

Echipele probabile în Manchester City – Lyon

Manchester City: Ederson – Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo – De Bruyne, Rodrigo, Gundogan – Mahrez, Jesus, Sterling
Lyon: Lopes – Denayer, Marcelo, Marcal – Dubois, Caqueret, Guimaraes, Aouar, Cornet – Dembele, Depay

21:50 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce CFR Cluj a marcat 4 goluri în prima repriză a meciului cu Farul! 21:47 Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel 21:31 LIVE VIDEOSporting – Chaves 3-0. Campioana Portugaliei primeşte trofeul, LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Lisabona 21:16 VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola 21:05 VideoRomânul stabilit de 25 de ani în Italia ce se ocupă de bunul mers al comunicării între piloţii şi echipele de Formula 1! 21:02 LIVE TEXTCFR Cluj – Farul 4-0 şi Universitatea Craiova – Sepsi 0-1! Ardelenii îi umilesc pe constănţeni în „finala” pentru locul 2! 20:40 „Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii 20:29 Adrian Mititelu s-a decis, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a! Ce se va întâmpla cu echipa 20:18 Florin Talpan a dat în judecată CSA Steaua, iar motivul e incredibil! Prima reacție a juristului: „Am câștigat atâtea procese..” 19:58 Gabriela Ruse, eliminată în semifinalele turneului Trophee Clarins! A fost învinsă de Emma Navarro Vezi toate știrile