Profimedia
Cristiano Ronaldo a început să marcheze la echipa națională a Portugaliei pe 12 iunie 2004, într-un meci pierdut, contra Greciei. Pac, Luis Figo centrare, iar CR7 punctează, cu capul, în prelungiri. Atunci a început istoria. A 50-a bornă a fost atinsă în 2014, la CM, împotriva Ghanei, apoi golul 100 a venit pe 8 septembrie 2020, în Nations League, cu Suedia.
Până acum câteva zile, omul care deținea recordul de goluri marcate pentru o echipă națională era iranianul Ali Daei, cu 109 reușite. Fotbalistul trecut și pe la Bayern ori Hertha, agonisise această zestre în 148 de partide, în perioada 1993 – 2006.
Miercuri seară, Irlanda conducea Portugalia în deplasare, în ultimele minute de joc, cu 1-0. Cristiano a punctat și a egalat, 110 reușite, apoi cea de-a 111-a a venit în minutele de prelungire, lusitanul devenind, astfel, fotbalistul cu cele mai multe goluri marcat pentru o echipă națională.
Cum arată clasamentul marcatorilor la echipa națională:
- Cristiano Ronaldo (Portugalia): 111 goluri – 180 de partide
- Ali Daei (Iran): 109 goluri – 148 de partide – jucător retras din activitate
- Mokhtar Dahari (Malayesia): 89 goluri – 142 de partide – jucător retras din activitate (decedat)
- Ferenc Puskas (Ungaria) – 84 de goluri – 85 de partide – jucător retras din activitate (decedat)
Interesant este faptul că portughezul stă ”bine” și la capitolul număr de selecții. Cu 180 de prezențe ocupă, alături de Sergio Ramos, locul al 5-lea, într-un top condus de Soh Chin Ann (Malayesia), cu 195 de selecții. Următoarele borne pe care cei doi le pot atinge sau chiar depăși sunt Ahmed Mubarak (Oman), 182, și Ahmed Hassan (Egipt), 184.
- CR7 a marcat primul său gol la națională în 2004
- Cele mai multe goluri (7), le-a marcat contra Litianiei și Suediei
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Donald Trump îi cere lui Cristiano Ronaldo să vină în America: “Avem nevoie de tine”
- Ianis Hagi a jucat doar 45 de minute în Alanyaspor – Basaksehir 1-2! Ce notă a primit internaţionalul român
- Dennis Man, aproape să scrie istorie la PSV. Borna impresionantă pe care o poate atinge românul
- Marius Șumudică nu și-a iertat jucătorii, după 2-4 cu Al Qadsiah: „Greșeli individuale”
- Coșmar pentru Marius Șumudică! Un nou eșec pentru român în Arabia Saudită


































