Video

Cristiano Ronaldo, 111 goluri. Omul-record al tuturor echipelor naționale!!!

Cătălin Oprișan Publicat: 2 septembrie 2021, 13:51

Cristiano Ronaldo a ajuns la 111 goluri la echipa națională

Cristiano Ronaldo a început să marcheze la echipa națională a Portugaliei pe 12 iunie 2004, într-un meci pierdut, contra Greciei. Pac, Luis Figo centrare, iar CR7 punctează, cu capul, în prelungiri. Atunci a început istoria. A 50-a bornă a fost atinsă în 2014, la CM, împotriva Ghanei, apoi golul 100 a venit pe 8 septembrie 2020, în Nations League, cu Suedia.

Până acum câteva zile, omul care deținea recordul de goluri marcate pentru o echipă națională era iranianul Ali Daei, cu 109 reușite. Fotbalistul trecut și pe la Bayern ori Hertha, agonisise această zestre în 148 de partide, în perioada 1993 – 2006.

Miercuri seară, Irlanda conducea Portugalia în deplasare, în ultimele minute de joc, cu 1-0. Cristiano a punctat și a egalat, 110 reușite, apoi cea de-a 111-a a venit în minutele de prelungire, lusitanul devenind, astfel, fotbalistul cu cele mai multe goluri marcat pentru o echipă națională.

Cum arată clasamentul marcatorilor la echipa națională:

1. Cristiano Ronaldo (Portugalia): 111 goluri – 180 de partide
  2. Ali Daei (Iran): 109 goluri  – 148 de partide – jucător retras din activitate
  3. Mokhtar Dahari (Malayesia): 89 goluri – 142 de partide – jucător retras din activitate (decedat)
  4. Ferenc Puskas (Ungaria) – 84 de goluri – 85 de partide – jucător retras din activitate (decedat)

Interesant este faptul că portughezul stă ”bine” și la capitolul număr de selecții. Cu 180 de prezențe ocupă, alături de Sergio Ramos, locul al 5-lea, într-un top condus de Soh Chin Ann (Malayesia), cu 195 de selecții. Următoarele borne pe care cei doi le pot atinge sau chiar depăși sunt Ahmed Mubarak (Oman), 182, și Ahmed Hassan (Egipt), 184.

0:27 Costel Gâlcă, după înfrângerea cu CFR Cluj: „Trebuie să facem mult mai mult să câştigăm”! Ce a spus despre lupta pentru locul 2 0:10 Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de snooker. 8 capi de serie sunt out 25
23:58
FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off
25
23:55
Daniel Bîrligea, mesaj pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1: „O să dau totul!”
25
23:35
FotoUniversitatea Craiova – CFR Cluj 0-1. Bîrligea a marcat singurul gol al meciului! Oltenii au ratat matematic titlul
25
23:22
Nicolae Dică a spus totul despre conflictul cu Denis Alibec! Ce a declanşat tensiunile dintre ei doi: „A spus că nu e de acord”
25
23:05
„S-a operat ieri” Mihai Stoica, ultimele detalii despre situația lui Vlad Chiricheș. Când va reveni pe teren fundașul de la FCSB
25
22:53
UPDATESorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la WTA Madrid Open! Urmează un duel „stelar” cu Iga Swiatek
25
22:47
FotoOlimpiu Moruțan s-a fotografiat cu tortul pe patul de spital și a oferit prima reacție, după ce a fost operat de ziua lui!
25
22:41
Sorana Cîrstea, după ce s-a calificat în turul 3 la Madrid: „Nu ştiam cum joacă”! Ce a spus „Sori” despre noul ei antrenor