Închide meniul

Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 16 mai 2024, 22:33

Reclamă
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!

Răzvan Lucescu poate deveni campion cu PAOK în Grecia / Profimediaimages

Au apărut detalii de ultimă oră despre cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK. Meciul la finalul căruia antrenorul român poate sărbători câştigarea titlului în Grecia va fi duminică, de la ora 20:00, în format LIVE VIDEO în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar dacă părea ieşită din cursa pentru titlu după remiza cu Lamia, PAOK a revenit incredibil în cursă. A câştigat derby-urile cu AEK, Olympiacos şi Panathinaikos şi este lider în Grecia cu o etapă înainte de final.

Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK

La o zi după victoria fabuloasă cu Panathinaikos, Răzvan Lucescu a sunat adunarea pentru derby-ul de totul sau nimic cu rivala din oraş. Fanii lui PAOK nu pot face deplasarea pentru a urmări din tribună marele meci cu Aris.

Au început pregătirile pentru finala de duminică! PAOK a reuşit. Împotriva tuturor, deşi a fost şi cu spatele la zid, a câştigat trei derby-uri la rând şi acum îşi decide singură soarta. A mai rămas o provocare, un meci împotriva lui Aris care decide titlul de campioană!

PAOK a început pregătirile joi după-amiază la Nea Mesimvria. Jucătorii care au fost titulari în meciul cu Panathinaikos au urmat un program de recuperare în sală şi la piscină. Restul au ieşit pe teren şi au lucrat cu antrenorul. Thomas Murg a ieşit accidentat în ultima partidă, urmează un tratament, iar starea lui de sănătate va fi evaluată zilnic„, se arată pe site-ul oficial al lui PAOK.

Reclamă
Reclamă

Aris – PAOK, finala cu titlul pe masă pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00)

Rezultatele perfecte de miercuri l-au adus pe Răzvan Lucescu în postura de lider al Greciei, cu o singură etapă rămasă de disputat. Dar PAOK va avea nevoie de victorie, în deplasare, în uriaşa confruntare cu Aris, marea rivală din oraş. Marele avantaj este că fostul selecţioner este la mâna lui şi, în cazul unui succes, nu depinde de rezultatul de la Atena, unde AEK e marea favorită. În cazul în care AEK nu câştigă partida cu Lamia, atunci PAOK îşi adjudecă titlul şi cu un eşec cu Aris.

Astfel, PAOK are o mare şansă de a câştiga al patrulea titlu din istoria clubului şi al doilea sub comanda lui Răzvan Lucescu, care poate deveni cel mai important antrenor din istoria de 98 de ani a clubului din Salonic.

Reclamă

Criteriile de departajare din Superliga Greciei

Cu un singur meci rămas de disputat, PAOK are un avantaj de două puncte în faţa lui AEK, dar dacă cele două echipe vor termina la egalitate de puncte, echipa din Atena va fi campioană. Putem avea acest scenariu dacă AEK o bate pe Lamia şi Aris – PAOK se termină la egalitate.

Asta pentru că în Grecia, în cazul în care două echipe termină la egalitate de puncte, primul criteriu este cel al punctelor adunate în cele patru meciuri directe disputate de cele două, în sezonul regular şi în play-off. În acest caz, fiecare dintre cele două echipe are în cont o victorie, iar două meciuri s-au terminat la egalitate.

Al doilea criteriu este cel al golaverajului în aceste patru meciuri directe, capitol la care AEK stă mai bine, după ce s-a impus în sezonul regular cu 2-0, în timp ce echipa lui Răzvan Lucescu a obţinut un succes cu 3-2, în play-off.

Clasamentul din Grecia:

1. PAOK – 77 de puncte
2. AEK Atena – 75 de puncte
3. Olympiacos – 73 de puncte
4. Panathinaikos – 71 de puncte
5. Aris – 55 de puncte
6. Lamia – 35 de puncte

Programul ultimei etape din Grecia, duminică, 19 mai, ora 20:00

Aris – PAOK – AntenaPLAY
AEK – Lamia
Panathinaikos – Olympiacos – AntenaPLAY

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
8:24

„E excelent pentru FCSB” Reacţia lui Ilie Dumitrescu după CFR Cluj – Rapid 1-1

8:21

Claudiu Petrila, discurs dur după CFR Cluj – Rapid 1-1: „Noi nu putem botul la astfel de chestii”

8:06

„Au experienţă pe zona asta” Remarca lui Mihai Rotaru despre Gigi Becali, Mihai Stoica şi FCSB

8:00

Va pleca Verstappen?

6:34

VideoBernadette Szocs – Constantina Psihogios 4-0! Victorie categorică în primul meci de la Cupa Mondială 2025

1:22

Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze”

1 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilor 2 „Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă” 3 Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din Universitatea Craiova – FCSB: „Trebuia eliminat” 4 Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1! 5 „L-au ameninţat pe Rădoi” Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: „Parcă era un căţel” 6 Ce se întâmplă cu Horațiu Moldovan, după ce Sassuolo a promovat în Serie A. Anunțul italienilor
Citește și