Cutremur în Franța! PSG, învinsă în prelungiri de Lorient. "Dubla" lui Neymar nu a contat! Statistica îngrijorătoare pentru parizieni

Publicat: 31 ianuarie 2021, 16:28

PSG a suferit un eșec surprinzător în etapa cu numărul 22 din Ligue 1. Formația lui Mauricio Pochettino a pierdut cu 2-3 pe terenul lui Lorient.

Neymar

Abaca Press / Poupart Julien/ABACA via Hepta

Lorient a reușit să deschidă scorul în minutul 36 prin Abergel, dar parizienii au întors rezultatul prin “dubla” semnată de Neymar, din două lovituri de pedeapsă. A fost pentru prima dată, din 2015 până în prezent, când un jucător de la PSG a înscris două goluri din penalty într-o partidă.

Lorient – PSG 3-2. Surpriză de proporții în Franța

Gazdele au avut o revenire spectaculoasă în ultimele 10 minute. Wissa a adus egalarea în minutul 80, iar Moffi a dat lovitura în prelungiri. A fost al cincilea eșec stagional pentru PSG, care nu a mai pierdut niciodată atât de multe meciuri după 22 de etape în era șeicilor.

5 – Paris have recorded five defeats after 22 Ligue 1 games this season, their highest tally at this stage during the QSI era (since 2011/12). Relapse. #FCLPSG pic.twitter.com/AZ0tXfZjGg
— OptaJean (@OptaJean) January 31, 2021

PSG a pierdut primul loc în Ligue 1

PSG a căzut pe poziția a treia în Franța după această înfrângere. Parizienii au 45 de puncte și ar putea să rămână la trei lungimi în spatele liderului, dacă Lille va câștiga în fața lui Dijon.

Mandatul lui Maruricio Pochettino începuse excelent în Ligue 1. Argentinianul a înregistrat trei victorii în primele patru meciuri disputate pe plan intern.

De cealaltă parte, Lorient a obținut trei puncte vitale în lupta pentru retrogradare. În acest moment, se află pe locul 18 în Ligue 1.

16:59 LIVE SCORESorana Cîrstea – Sloane Stephens se joacă ACUM! Sori a pierdut setul al doilea. Revenire uluitoare a jucătoarei din SUA 16:54 Xavi Pascual a fost ales cel mai bun antrenor catalan în 2021! Lovitură uriaşă dată de tehnicianul de handbal de la Dinamo 15:46 George Copos, prima reacție după ce Dan Șucu a venit la Rapid: „Vă asigur!”. Ce a spus despre noul acționar din Giulești 15:29 Război în Ucraina | Daria Saville nu e lăsată să-și vadă părinții, după mesajul transmis lui Vladimir Putin: „Imaginează-ți să n-ai o casă” 15:24 Răzvan Marin, pe lista de transferuri a lui Cagliari! „Una dintre dezamăgirile sezonului” 14:37 Dan Șucu vrea să transforme Rapid într-o forță în Liga 1: „Bugetul va ajunge la 14 milioane de euro!”. Planul grandios al noului acționar din Giulești 14:23 VIDEO. Mbappe va primi 50.000.000 de euro pe sezon! 14:13 Istvan Kovacs, înainte de finala Conference League, Roma – Feyenoord: „Mă simt onorat pentru încrederea pe care UEFA mi-a acordat-o” Hai, România! În fiecare zi! 14:05 Gică Hagi scoate Farul la vânzare! Ciprian Marica a făcut anunțul: „Asta își dorește”. Ce urmează pentru clubul „Regelui” 13:51 Cota Simonei Halep la câştigarea Roland Garros s-a dublat după numai un meci. Iga Swiatek rămâne favorita bookmakerilor