Închide meniul

„Dacă îl atingi, rămâne acolo!” Un fost internațional argentinian, atac cu talpa la Lionel Messi! L-a făcut praf pe superstar

Alex Ioniță Publicat: 24 decembrie 2024, 21:04

Comentarii
Dacă îl atingi, rămâne acolo!” Un fost internațional argentinian, atac cu talpa la Lionel Messi! L-a făcut praf pe superstar

Lionel Messi este campion mondial cu Argentina / Profimedia

Hugo Orlando Gatti, un fost internațional argentinian, ajuns acum la 80 de ani, a lansat un atac cu talpa la adresa lui Lionel Messi. Acesta și-a criticat în termeni duri compatriotul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Hugo Gatii, „Nebunul”, așa cum era poreclit, a fost portar la Boca Juniors și a participat alături de echipa națională a Argentinei la Cupa Mondială din 1966. Acesta a oferit un interviu în care l-a făcut praf pe Messi.

Hugo Orlando Gatti l-a făcut praf pe Lionel Messi

Gatti este de părere că Lionel Messi a jucat un „fotbal ușor” la Barcelona, având în vedere că, în opinia sa, arbitrii din La Liga favorizau gruparea catalană, la momentul respectiv.

De asemenea, acesta este de părere că Lionel Messi nu este un jucător fizic și că nu ar face față la o serie de dueluri dure.

Totodată, Gatti l-a comparat pe Lionel Messi cu Diego Maradona, dar și cu Cristiano Ronaldo, jucători pe care îi consideră mult mai buni decât câștigătorul Cupei Mondiale din 2022.

Reclamă
Reclamă

„Nu îmi displace Messi, dar a jucat un fotbal ușor. L-am văzut la Barcelona, unde (n.r. arbitrii) fluierau tot, unde nimeni nu îl lovea, avea o echipă bună care juca pentru el.

Astăzi este mai slab. Joacă fotbal <<country>> în Statele Unite (n.r. aluzie la nivelul scăzut din MLS, comparativ cu cel din Europa).

Cristiano Ronaldo e limitat, dar e un fenomen. Totuși, este mai bun ca Messi. Este limitat pentru că nu are condițiile lui Messi, dar a jucat la cele mai bune echipe din lume. Este mai greu să joci așa. Te aleargă, te omoară.

Reclamă

Unde a jucat Messi? La Barcelona și la echipa națională. Messi nu a jucat în alte echipe, în alte țări. A avut oportunități..

(n.r. Despre Cupa Mondială din 2022) În fotbal, dacă adversarii te lasă să joci, joci în fiecare zi, cum spunea Alfredo Di Stefano. Pe Maradona îl loveau (n.r. adversarii) întruna. Messi nu a fost lovit. Când Diego era lovit, cădea și se ridica. Dacă îl atingi pe Messi, rămâne acolo!”, a spus fostul portar, citat de mundodeportivo.com.

Messi nu a fost inclus în primul 11 FIFPRO 2024

Lionel Messi nu se află în echipa ideală din 2024 votată de jucătorii din lumea întreagă. FIFPRO a anunţat primul 11 al celor mai buni jucători din 2024, iar starul argentinian nu se află în echipă pentru prima oară din 2007.

Din echipă nu lipsesc staruri precum Kylian Mbappe, Erling Haaland, Vinicius sau Balonul de Aur din 2024, Rodri.

Real Madrid este echipa care dă cei mai mulţi jucători, 6 la număr, în timp ce Ederson, Carvajal, Rudiger şi Rodri se află în premieră în echipă.

Pentru echipa anului 2024 au votat 28.322 de jucători din 70 de ţări, fiind singurul premiu acordat exclusiv de jucători. Numărul jucătorilor din acest an care au votat este un record pentru FIFPRO.

Primul 11 FIFPRO 2024

  • Portar: Ederson (Manchester City)
  • Fundaşi: Dani Carvajal (Real Madrid), Virgil Van Dijk (Liverpool), Antonio Rudiger (Real Madrid)
  • Mijlocaşi: Rodri (Manchester City), Jude Bellingham (Real Madrid), Toni Kroos (Real Madrid), Kevin De Bruyne (Manchester City)
  • Atacanţi: Kylian Mbappe (PSG/Real Madrid), Erling Haaland (Manchester City), Vinicius Jr (Real Madrid)
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:14
Starul dorit de Cristi Chivu la Inter și-a dat acordul și semnează. Suma plătită pentru transfer
9:04
Mirel Rădoi propune încă un român la Parma, după plecarea lui Valentin Mihăilă: “Ar face faţă cu brio”
8:47
Mihai Stoica, ironii pentru un adversar înainte de Petrolul – FCSB: „Am citit-o pe ultima”
8:26
Îngrijorare la FRF din cauza situaţiei lui Ianis Hagi. Mesaj categoric pentru român: “E păcat să îţi iroseşti talentul”
8:22
Olimpiu Moruțan, prezentat oficial la Aris Salonic. Va fi rivalul lui Răzvan Lucescu
0:14
Ce l-a nemulțumit pe Mirel Rădoi în 3-1 cu FC Argeș: “Cam toate echipele vor avea ocazii contra noastră”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 3 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 4 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români 5 Antrenorul lui Lugano a gafat atunci când a vorbit despre CFR Cluj! Ce a putut spune înaintea dublei din Europa League 6 Constantin Budescu, aproape să semneze cu noua echipă. Unde va evolua după despărţirea de Gloria Buzău
Citește și