De Bruyne a dezvăluit dialogul decisiv pe care l-a avut cu Mahrez! Cum a ajuns algerianul să execute lovitura liberă care i-a adus victoria lui Manchester City

De Silviu Corneanu
Publicat: 29.04.2021, 6:02

Manchester City a făcut un prim pas spre finala Champions League. Trupa lui Pep Guardiola s-a impus la Paris, în fața celor de la PSG, scor 1-2, după ce a fost condusă la pauză. Englezii au întors scorul prin De Bruyne, în minutul 64, și Mahrez, în 71. Pentru francezi a înscris Marquinhos, în minutul 15.

de bruyne-city

Profimediaimages

Cel care a adus victoria englezilor a fost Mahrez, care a marcat din lovitură liberă. În preajma balonului se mai afla și căpitanul echipei, De Bruyne, care a dezvăluit, la finalul meciului, cum a ajuns algerianul să execute.

M-a întrebat dacă poate să execute el și i-am spus: <<Dacă tu crezi că poți să marchezi, fă-o!>>". A reușit să înscrie… Așa că cine sunt eu să spun ceva!”, a declarat De Bruyne la finalul meciului.

Manchester City a reușit să întoarcă rezultatul

Condusă cu 1-0 la pauză, trupa lui Guardiola a pus stăpânire pe joc în partea secundă, reușind să întoarcă rezultatul.

Dacă în prima repriză ne-am cam grăbit, în actul secund ne-am străuduit cu răbdare să găsim spații. Știam că vom avea momente în joc când vom suferi”, a explicat De Bruyne, la final, pentru site-ul UEFA.

Patrick Vieira, laude la adresa lui De Bruyne

Observator tehnic din partea UEFA, Patrick Vieira l-a numit pe căpitanul celor de la Manchester City omul meciului.

Ca întotdeauna, De Bruyne a dictat jocul cu pase simple și eficiente și a fost extrem de activ în linia de mijloc a englezilor”, și-a explicat Vieira alegerea.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Kylian Mbappe, Lionel Messi şi Neymar
Fotbal extern • 22:00
Spectacol în UEFA Champions League! Real Madrid – Sheriff Tiraspol 0-1. „Bombă” pe Santiago Bernabeu! PSG – Manchester City 1-0. Messi, Mbappe şi Neymar fac spectacol pe Parc des Princes. Meciurile zilei sunt AICI
Cosmin Contra
Fotbal extern • 14:59
Cosmin Contra a vorbit pentru Mundo Deportivo despre AC Milan – Atletico. A jucat pentru ambii granzi ai Europei. Ce a spus despre Simeone şi Griezmann!
O nouă reacţie în scandalul dintre Lionel Messi şi Mauricio Pochettino
Fotbal extern • 13:11
O nouă reacţie în scandalul dintre Lionel Messi şi Mauricio Pochettino! „Eu cred că Messi nu va uita gestul. Nu scoţi de pe teren un sextuplu câştigător al Balonului de Aur”
Alina Eremia, infectată cu noul coronavirus. Ce declarații a făcut artista pe rețelele de socializare
Olimpiu Moruțan, „Messi din Istanbul”! Gol fabulos după ce și-a umilit doi adversari. Cicâldău, pasă senzațională
1
20:06 Argentina – Italia, amical de cinci stele! Lionel Messi, faţă în faţă cu Marco Verratti şi Gianluigi Donnarumma. Când va avea loc duelul de lux 20:05 Lovitură totală pentru Simona Halep! A fost refuzată de un fost jucător celebru: „Nu cred că îi place” 19:41 Vestea momentului pentru Gigi Becali! Ce este obligat să facă patronul celor de la FCSB: „E peste Octavian Popescu” 19:20 EXCLUSIVSchimbare de antrenor în Liga 1! Rezultatele i-au fost fatale lui Leo Grozavu. Anunţul făcut de conducerea lui Sepsi 18:51 Helmut Duckadam anunţă dezastrul la Dinamo: „Nici Rednic nu o poate salva! Ar trebui să intre în faliment!” 18:47 Avertisment dur pentru Mirel Rădoi: „Nu cred în calificare”. Adversar surpriză pentru România în lupta pentru locul 2 18:11 Se cer schimbări urgente la Dinamo! Venirea lui Mircea Rednic, soluţia salvatoare: „Este nevoie de cineva care cunoaşte clubul” 17:48 Laurenţiu Reghecampf a dat marea lovitură: „Este în creştere, se vede mâna lui”. Este aproape de o mare performanţă 17:36 Mihai Rotaru, nerăbdător înaintea derby-ului FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova: „Trăim pentru astfel de meciuri!” 17:06 Helmut Duckadam o „taxează” pe FCSB: „Jocul încă nu merge! Mai are mult de muncă Edi!”