De la refugiat, la finala UEFA Champions League. Călătoria miraculoasă a canadianului Alphonso Davies

Gal Dorin Publicat: 23 august 2020, 16:22

Comentarii
De la refugiat, la finala UEFA Champions League. Călătoria miraculoasă a canadianului Alphonso Davies

Alphonso Davies

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Pentru cineva care a fost născut în Libera devastată de război civil şi s-a mutat apoi în Canada, Davies reprezintă o poveste de viaţă demnă de cunoscut, iar evoluţia cu Barcelona a fost doar ultima dovadă a acestui lucru.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mijlocaşul care încă nu a împlinit 20 de ani devine în această seară primul jucător născut în anii 2000 care joacă o finală de UEFA Champions League.

Alphonso Davies, o copilărie afectată de război

Când Liberia a fost afectată de al doilea răzvoi civil din istoria sa, Victoria şi Debeah Davies, părinţii lui Alfonso, au ales să fugă din ţară.

"Era greu de trăit pentru că singurul mod în care puteai să supravieţuieşti era să porţi arme şi tu. Iar noi nu aveam niciun interes să folosim arme", îşi aduce aminte tatăl său.

Familia a călătorit sute de kilometri peste Africa de Vest şi a găsit adăpost în Ghana, într-o tabără de refugiaţi. Alphonso Davies şi-a petrecut primii cinci ani de viaţă în acea tabără înainte ca familia să se stabilească în Canada.

Reclamă
Reclamă

Davies, o viaţă nouă prin fotbal

Alphonso s-a înscris într-un program al guvernului canadian prin care copiii care nu îşi permiteau să meargă la antrenamentele şi jocurile de fotbal erau susţinuţi financiar.

A debutat pentru echipa FC Whitecaps la doar 15 ani şi a impresionat prin viteza şi determinarea sa.

"Ceea ce trebuie să îmbunătăţească este faptul că face bine lucrurile foarte grele, dar uneori încurcă lucrurile simple", a declarat Carl Robinson, fostul său antrenor de la Whitecaps.

Reclamă

"Era foarte slab şi subţire, dar odată ce a depăşit unul sau doi jucători, ceilalţi antrenori au văzut acelaşi potenţial pe care l-am văzut şi eu", îşi aminteşte acesta, conform TheSun

Davies, la 16 ani la nivel internaţional

Alphonso Davies a debutat în echipa Canadei la 16 ani, cel mai tânăr jucător din istoria trupei din America de Nord.

Cu oferte de la Manchester United, Chelsea şi Liverpool pe masă, el a ales în cele din urmă să meargă la Bayern şi a fost remarcat prin determinarea cu care joacă fiecare partidă.

Din Ghana în Canada şi apoi în Germania, următoarea ţintă a lui Davies este Portugalia unde va lupta în această seară pentru a cuceri titlul UEFA Champions League.

PSG – Bayern se joacă în această seară de la ora 22:00, Live Text pe antenasport.ro

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
2:47

VIDEO | Neymar, spectacol la primul meci după Cupa Mondială! A marcat două goluri, după care i-a dat tricoul starului din Europa

23:40 25 iul.

Record negativ egalat de Universitatea Craiova! Când au încasat oltenii ultima oară 5 goluri într-un meci

23:27 25 iul.

„A contat meciul de miercuri în ce s-a întâmplat?” Răspunsul lui Mario Felguieras, după ce Dinamo a umilit campioana

23:19 25 iul.

Alexandru Musi, savuros după ce Dinamo a „zdrobit-o” pe Universitatea Craiova: „Asta rămâne între mine și el”

23:19 25 iul.

Nuno Campos, discurs echilibrat după Dinamo – Craiova 5-1: „Nu am făcut totul perfect”

23:07 25 iul.

Filipe Coelho le-a cerut scuze fanilor după ce Dinamo a umilit-o pe Craiova! Avertisment pentru jucătorii săi

1 FotoSuperba prezentatoare TV se iubeşte cu un bărbat de 85 de ani. Ce avere are greul din fotbal 2 Florin Prunea, derapaj rasist! Ce a putut spune despre un jucător din derby-ul Dinamo – Universitatea Craiova 3 Juan Carlos Amoedo Dasilva a semnat cu Universitatea Craiova 4 Vozinha a semnat! Clubul la care va juca portarul care a impresionat la Cupa Mondială 2026 5 Lovitură pentru Lewis Hamilton! Pilotul Ferrari, „retrogradat” din grilă în MP al Ungariei. Antonelli, penalizat și el 6 FotoÎţi mai aminteşti de Dorin Semeghin – „Spaima sticlelor de vin”? Cum arată acum. Întâlnire cu Petre Grigoraș
Citește și