Ajax – Feyenoord, derby cu sânge în Cupa Olandei. Un obiect aruncat din tribune i-a spart capul lui Klaassen, jucătorii s-au luat la bătaie pe teren!

Bogdan Stănescu Publicat: 5 aprilie 2023, 23:04 / Actualizat: 6 aprilie 2023, 7:51

Davy Klaassen, lovit de un obiect din tribune

Un obiect aruncat din peluza lui Feyenoord i-a spart capul lui Klaassen / Profimedia Images

• Arbitrul a întrerupt meciul după ce Klaassen a fost lovit de un obiect în cap
  • Fanii lui Ajax au incendiat peluza, jucătorii s-au bătut pe teren

Derby cu sânge în Cupa Olandei. Ajax – Feyenoord a fost întrerupt de către arbitru după ce Davy Klaassen, jucător al lui Ajax, a fost lovit în cap de un obiect, cel mai probabil o brichetă.

Incidentul s-a petrecut în minutul 62, la scorul de 2-1 pentru Ajax. Partida s-a reluat după o întrerupere de 45 minute.

Ajax s-a calificat, în cele din urmă, în finala Cupei Olandei, după ce a învins-o cu 2-1 pe Feyenoord. La reluarea jocului nicio echipă nu a mai marcat.

Ajax – Feyenoord, derby cu sânge în Cupa Olandei

Meciul Ajax – Feyenoord a fost plin de incidente. Fanii lui Ajax au dat foc peluzei, răzbunându-se astfel pentru un incendiu provocat de fanii lui Feyenoord în urmă cu un an pe Amsterdam Arena.

Au fost mai multe momente de întrerupere a jocului. Arbitrul a întrerupt meciul câteva minute după incendiul provocat de fani, apoi a urmat o bătaie generală între jucătorii celor două echipe.

Ulterior întreruperea a fost mai lungă, de 45 de minute, odată ce un obiect l-a lovit în cap pe mijlocaşul lui Ajax, Davy Klaassen.

Bătaia generală între jucătorii celor două echipe a pornit la scorul de 2-1 pentru Ajax. Tadic a deschis scorul în minutul 14 pentru Ajax, Feyenoord a egalat în minutul 45+2, prin Gimenez, iar Davy Klaassen i-a adus pe colegii săi de la Ajax în minutul 51.

În momentul în care Klaassen a fost lovit de obiectul din tribune, antrenorul lui Ajax, John Heitinga, şi-a trimis elevii la vestiare. Aceştia au revenit după 45 de minute de la vestiare pentru a termina partida.

Ajax se califică în finala Cupei Olandei, unde o va întâlni pe PSV Eindhoven

Ajax o va întâlni în finală pe PSV Eindhoven, care a obţinut deja calificarea.

Eindhoven a învins ieri pe Spakenburg în prima semifinală a Cupei Olandei, cu 2-1. Golurile lui Eindhoven au fost marcate de Gutierrez (min. 43) şi van Aanholt (min. 46), în timp ce pentru Spakenburg a marcat Dwayne Green, în minutul 59.

În campionatul olandez, Feyenoord este lider autoritar, cu 64 de puncte din 27 de etape. Ajax, aflată pe locul 2, are acelaşi număr de puncte cu PSV Eindhoven, 56, tot din 27 de etape disputate.

Cine va castiga Liga Campionilor in acest sezon?

feb.
23:50
VIDEOArouca – Famalicao 3-2 a fost LIVE în AntenaPLAY. Programul complet al etapei cu numărul 23 din Liga Portugal
23
feb.
23:45
„A fost un galop de sănătate!” Analiza lui Mihai Stoica după CFR Cluj – Dinamo 4-0: „E jucător de viteză!”
23
feb.
23:36
„Devii penibil!” Florin Prunea i-a făcut praf pe dinamoviști, după ce au acuzat arbitrajul de la meciul cu CFR Cluj
23
feb.
23:31
VIDEOCosenza – Sampdoria 1-2 a fost în AntenaPLAY. Trupa lui Andrea Pirlo s-a apropiat de locurile de play-off
23
feb.
23:03
VIDEOAndrei Nicolescu, prima reacție după imaginile virale de la Cluj. Ce a spus despre fotografiile cu trofeele rivalei
23
feb.
23:02
Andrei Nicolescu a atacat arbitrajul după CFR Cluj – Dinamo 4-0: „Trebuie să fluiere fault!”
23
feb.
22:41
Adrian Mutu, după CFR Cluj – Dinamo 4-0: „A fost un meci cu o echipă de care ne era frică!”
23
feb.
22:35
VIDEOFlorentina Iuşco a câştigat proba la săritura în lungime, de la World Athletics Indoor Tour Madrid 2024
23
feb.
22:33
Zeljko Kopic a analizat faza controversată din CFR Cluj – Dinamo 4-0: „A schimbat soarta meciului”. Ce le-a reproșat jucătorilor
23
feb.
22:20
„A fost fault clar! Ce avantaj?” Jucătorii lui Dinamo au criticat arbitrajul după 0-4 cu CFR Cluj
AC Milan şi Marseille s-au calificat în optimile Europa League! Freiburg şi Qarabag, finaluri dramatice. Toate rezultatele
Europa League • 23 feb., 0:00
AC Milan şi Marseille s-au calificat în optimile Europa League! Roma s-a impus dramatic cu Feyenoord. Toate rezultatele
AC Milan - Rennes 3-0 şi Feyenoord - AS Roma 1-1! Rezultatele zilei din Europa League şi Conference League
Conference League • 15 feb., 23:58
AC Milan – Rennes 3-0 şi Feyenoord – AS Roma 1-1! Rezultatele zilei din Europa League şi Conference League
Sven-Goran Erikkson va sta pe banca lui Liverpool
Fotbal extern • 13 feb., 15:27
Sven-Goran Erikkson va sta pe banca lui Liverpool! Vis împlinit pentru antrenorul suedez
Jucătorii lui Ajax salută cei 250 de fani care au făcut deplasarea pentru meciul cu Waalwijk
Fotbal extern • 7 dec., 17:19
Gest superb făcut pentru suporteri de un club din Europa! Câţi fani au făcut deplasarea de 6 minute
Toulouse - Liverpool 3-2 și Ajax - Brighton 0-2
Europa League • 10 nov., 0:02
Toulouse – Liverpool 3-2 și Ajax – Brighton 0-2! Toate rezultatele din Europa League sunt AICI
Horoscopul zilei de 25 februarie 2024. Berbecii sunt sfătuiți să fie calmi. Află ce se întâmplă cu zodia ta