EURO 2020 într-o singură ţară? Anunţul care o lasă pe România fără meciuri la Campionatul European. Când se ia decizia finală

Antena Sport Publicat: 25 februarie 2021, 13:48

Comentarii
EURO 2020 într-o singură ţară? Anunţul care o lasă pe România fără meciuri la Campionatul European. Când se ia decizia finală

Arena Naţională ar trebui să găzduiască 4 meciuri

EURO 2020 era programat să se dispute în 12 ţări, printre care şi România. La Bucureşti au fost programate să se dispute 4 meciuri: 3 din grupe şi unul din optimile de finală. Pe fondul unui nou val al pandemiei de coronavirus, UEFA ia în calcul ca turneul final să se dispute într-o singură ţară şi nu în 12, aşa cum era programat iniţial. Anunţul a fost făcut de jurnalistul Tancredi Palmeri, iar o decizie finală în acest sens se va lua în luna aprilie. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jurnalistul susţine că Anglia este favorită să organizeze Campionatul European de fotbal, iar UEFA va lua decizia finală la mijlocul lunii aprilie. 

Campionatul European se ține și la București, dacă se respectă planul iniţial

Anul trecut, UEFA a prezentat patru scenarii posibile pentru Campionatul European: stadion deschis la capacitate maximă, deschis cu o capacitate de cel puţin 50%, stadion deschis cu o capacitate între 20-30% sau meciuri cu porţile închise.

Acum, forul european le-a cerut celor 12 țări gazdă să prezinte planurile pentru accesul la stadion. Turneul se va desfășura în perioada 11 iunie-11 iulie 2021.

Bucureștiul este printre cele 12 orașe care vor găzdui meciuri la Campionatul European. Pe Arena Națională se vor juca trei partide din faza grupelor și una din "optimile" de finală.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:00

VIDEOBenfica – Guimaraes 3-0. Victorie categorică pentru Jose Mourinho în faţa echipei lui Tony Strata

21:55

Andrei Nicolescu a găsit problema la Dianmo, după seria de 5 înfrângeri consecutive: „N-am fost inspirați”

21:36

LIVE TEXTFC Argeş – U Cluj 0-0. Echipa lui Cristiano Bergodi poate egala liderul Craiova

21:20

Gică Popescu, categoric după ce Ianis Zicu a făcut praf arbitrajul în Csikszereda – Farul 1-1: “Ştiu la ce se referea”

21:16

Gabriela Ruse, eliminată în turul doi la WTA Miami! Românca, învinsă clar de campioana din 2025 de la Australian Open

21:01

Ianis Zicu, discurs dur la adresa arbitrajului, după Csikszereda – Farul 1-1: „Încă sunt copii, nu am voie! Maniera ciudată”

1 Florin Prunea, devastat după moartea fostului său coleg de la naţională: “Acum o săptămână m-a sunat” 2 Mirel Rădoi face primul transfer la FCSB! Gigi Becali îi dă salariu de 25.000 de euro pe lună 3 Nota primită de Istvan Kovacs în AS Roma – Bologna 3-4, după ce a acordat 2 penalty-uri: “Fără dubii” 4 L-a dat afară! Dan Șucu, decizie radicală la Rapid 5 Italienii au făcut anunțul momentului: 15 milioane de euro pentru Ionuț Radu! 6 Ilie Dumitrescu a propus un titular la naţională, după Dinamo – Craiova 0-1: “Excelent”
Citește și