EUROPA LEAGUE | Nicolae Stanciu, vis spulberat după Slavia Praga – Arsenal 0-4. Manchester United – Roma şi Arsenal – Villarreal, în semifinale

Alexandru Ivan Publicat: 15 aprilie 2021, 20:54

profimedia

Sferturile Europa League

Slavia Praga n-a avut nicio șansă în returul cu Arsenal. "Tunarii" au început ca din tun și au deschis scorul încă din minutul 18. Până în minutul 24, scorul era deja 3-0. Alexandre Lacazette a mai marcat în minutul 77. S-a terminat 4-0 pentru Arsenal, iar aventura lui Stanciu și Slavia se oprește în "sferturi".

În celelalte partide ale serii, Manchester United n-a lăsat loc de surprize în meciul cu Granada. "Diavolii" au câștigat cu 4-0 la general. Villareal a supus-o și ea pe Dinamo Zagreb, 3-1 la general. Roma păstrat avantaul din tur și a câștigat cu 3-2 la general.

Cum arată semifinalele Europa League

• Manchester United – AS Roma
  • Arsenal – Villareal (meciurile se vor juca pe 29 aprilie şi 6 mai)

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-4! GOOOL Alexandre Lacazette! Atacantul francez face "dubla".

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 2-1! GOOL Orsic! Croații mai au nevoie de încă două goluri pentru calificare.

Update: AS Roma – Ajax 1-1! GOOL Dzeko! La acest scor, italienii sunt în semifinale.

Update: AS Roma- Ajax 0-1! GOOOL Brobbey! "Lăncierii" mai au nevoie de un gol pentru calificare.

Update: Nicolae Stanciu este înlocuit la pauza meciului Slavia Praga – Arsenal. Lingr i-a luat locul

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 2-0! GOOL Gerard Moreno! "Submarinul Galben" este aproape de calificare.

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 1-0! GOOL Paco Alcacer! Golgheterul spaniol a deschis scorul pentru "Submarinul galben".

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-3! GOOOL Bukayo Saka! Puștiul englezi a marcat și el, cu o execuție superbă.

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-2! GOOOL Alexandre Lacazette! Francezul înscrie de la 11 metri.

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-1! GOOL Nicolas Pepe! Ivorianul îl învinge fără probleme pe Kolar.

Update: Arsenal are un gol anulat în meciul cu Slavia Praga! VAR-ul a dictat ofsaid la golul lui Smith-Rowe

Update: Manchester United – Granada 1-0! Edinson Cavani a marcat pentru englezi.

Update: Aubameyang nu va juca în Slavia – Arsenal. Atacantul gabonez s-a întors de la națională cu malarie.

Update: Nicolae Stanciu va juca titular contra lui Arsenal. La Praga, plouă torenţial.

Ştirea iniţială

Slavia Praga a plecat cu un punct uriaș din deplasarea de pe Emirates. Nicolae Stanciu a jucat aproape tot meciul și a avut o evoluție bună. Arsenal a deschis scorul abia în minutul 86, dar Slavia a egalat la ultima fază, în minutul 90+4.

Nicolae Stanciu, pregătit de Slavia Praga – Arsenal

Slavia a eliminat două echipe britanice în drumul spre "sferturi". Echipa lui Stanciu a trecut de Leicester City și Rangers-ul lui Ianis Hagi. Cehii speră să mai facă încă o victimă.

Manchester United – Granada

Manchester United a câștigat cu 2-0 meciul tur din Spania și e cu un pas în finală. Englezii au mai cucerit Europa League în 2017 și sunt principalii favoriți la trofeu și în acest sezon.

Cu Bruno Fernandes și Paul Pogba în formă maximă, United poate bate orice adversar. "Diavolii" vor să revină în prim-planul fotbalului european.

AS Roma – Ajax

AS Roma a câștigat cu 2-1 meciul tur din Olanda. Deși Ajax a deschis scorul, echipa de pe Olimpico a revenit spectaculos în repriza secundă.

AS Roma n-a mai ajuns în semifinalele unei competiții europene din 2018, când prindea careul de ași în Champions League.

Villareal – Dinamo Zagreb

Villareal a eliminat echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev. De cealaltă parte, Dinamo Zagreb a scos-o pe Tottenham. În tur, spaniolii s-au impus la limită în Croația, 1-0.

Zagreb a demonstrat și în trecut că este capabilă de reveniri spectaculoase. Villareal va avea nevoie să facă un meci la capacitate maximă pentru a fi sigură de calificare.

O va învinge Simona Halep pe Paula Badosa, în primul tur de la Miami?

23:27 Vlad Chiricheş primeşte un ajutor uriaş! Decizia luată de FCSB, pentru a-l readuce în formă pe fostul căpitan al României 23:27 „Propagandă comunistă!” Ionuţ Negoiţă s-a năpustit asupra lui Mircea Lucescu şi i-a propus un pariu. Ce îi cere să facă la Dinamo 23:01 Ţipete în vestiarul lui FCU Craiova, după înfrângerea cu Petrolul! Ce reacţii au putut avea Nicolo Napoli şi Vlad Achim 22:39 OFICIAL | Dan Alexa a semnat cu Arsenal Tunari! Va fi ajutat de Ştefan Grigorie 22:30 Petrolul Ploieşti – FCU Craiova 1-0. Echipa lui Adrian Mititelu rămâne pe loc de baraj. Cum arată clasamentul play-out-ului 22:15 „Aşa nu se poate!” Mihai Stoica, răspuns după dezvăluirea „bombă” făcută de Risto Radunovic: „Gigi Becali nu a fost de acord!” 21:54 „Martalogu, sau cum îl cheamă?” Cristian Tudor Popescu l-a desfiinţat pe Patrick Mourtagolou! Ce sfat i-a dat Simonei Halep 21:46 EXCLUSIV„Sunt ca vinul!” Reportaj special de la meciul lui Bănel Nicoliţă din Amara! Au sfârâit grătarele la marginea terenului VIDEO 21:19 Fenerbahce vrea să se retragă din campionatul Turciei! Anunţul echipei după ce jucătorii au fost atacaţi de fanii lui Trabzonspor 20:56 Reacţia lui Gică Popescu, după ce a văzut meciul de coşmar al lui Radu Drăguşin la Tottenham: „Asta ar trebui să se întâmple!” Vezi toate știrile
Horoscopul săptămânii 18 martie – 24 martie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele

Zodii care iubesc sportul. Nativii care adoră să aibă un stil de viață activ

Formula 1
Atletico - Barcelona
Fotbal extern • 17 mart., 23:58
Atletico Madrid – Barcelona 0-3! Manchester United s-a calificat în semifinalele FA Cup după 4-3 cu Liverpool
Liga Campionilor • 15 mart., 14:04
Cotele pentru câştigarea Champions League, după tragerea la sorţi a sferturilor de finală! Real Madrid, văzută cu a treia şansă
Liverpool, victorie la scor de tenis în Europa League
Fotbal extern • 14 mart., 23:45
Liverpool, victorie la scor de tenis! Calificare dramatică reuşită de Leverkusen! Rezultatele serii din Europa
Liga Campionilor • 13 mart., 9:56
Mikel Arteta, explozie de bucurie după ce Arsenal a eliminat-o dramatic pe Porto în Liga Campionilor: „E prima oară pentru mine”
Scandal imens între Sergio Conceicao și Mikel Arteta, după Arsenal - FC Porto 1-0 (4-2 d.l.d)
Liga Portugal • 13 mart., 9:26
Scandal imens între Sergio Conceicao și Mikel Arteta, după Arsenal – FC Porto 1-0 (4-2 d.l.d): „Mi-a insultat familia!”