EUROPA LEAGUE | Nicolae Stanciu, vis spulberat după Slavia Praga – Arsenal 0-4. Manchester United – Roma şi Arsenal – Villarreal, în semifinale

Alexandru Ivan Publicat: 15 aprilie 2021, 20:54

profimedia

Sferturile Europa League

Slavia Praga n-a avut nicio șansă în returul cu Arsenal. "Tunarii" au început ca din tun și au deschis scorul încă din minutul 18. Până în minutul 24, scorul era deja 3-0. Alexandre Lacazette a mai marcat în minutul 77. S-a terminat 4-0 pentru Arsenal, iar aventura lui Stanciu și Slavia se oprește în "sferturi".

În celelalte partide ale serii, Manchester United n-a lăsat loc de surprize în meciul cu Granada. "Diavolii" au câștigat cu 4-0 la general. Villareal a supus-o și ea pe Dinamo Zagreb, 3-1 la general. Roma păstrat avantaul din tur și a câștigat cu 3-2 la general.

Cum arată semifinalele Europa League

• Manchester United – AS Roma
  • Arsenal – Villareal (meciurile se vor juca pe 29 aprilie şi 6 mai)

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-4! GOOOL Alexandre Lacazette! Atacantul francez face "dubla".

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 2-1! GOOL Orsic! Croații mai au nevoie de încă două goluri pentru calificare.

Update: AS Roma – Ajax 1-1! GOOL Dzeko! La acest scor, italienii sunt în semifinale.

Update: AS Roma- Ajax 0-1! GOOOL Brobbey! "Lăncierii" mai au nevoie de un gol pentru calificare.

Update: Nicolae Stanciu este înlocuit la pauza meciului Slavia Praga – Arsenal. Lingr i-a luat locul

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 2-0! GOOL Gerard Moreno! "Submarinul Galben" este aproape de calificare.

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 1-0! GOOL Paco Alcacer! Golgheterul spaniol a deschis scorul pentru "Submarinul galben".

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-3! GOOOL Bukayo Saka! Puștiul englezi a marcat și el, cu o execuție superbă.

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-2! GOOOL Alexandre Lacazette! Francezul înscrie de la 11 metri.

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-1! GOOL Nicolas Pepe! Ivorianul îl învinge fără probleme pe Kolar.

Update: Arsenal are un gol anulat în meciul cu Slavia Praga! VAR-ul a dictat ofsaid la golul lui Smith-Rowe

Update: Manchester United – Granada 1-0! Edinson Cavani a marcat pentru englezi.

Update: Aubameyang nu va juca în Slavia – Arsenal. Atacantul gabonez s-a întors de la națională cu malarie.

Update: Nicolae Stanciu va juca titular contra lui Arsenal. La Praga, plouă torenţial.

Ştirea iniţială

Slavia Praga a plecat cu un punct uriaș din deplasarea de pe Emirates. Nicolae Stanciu a jucat aproape tot meciul și a avut o evoluție bună. Arsenal a deschis scorul abia în minutul 86, dar Slavia a egalat la ultima fază, în minutul 90+4.

Nicolae Stanciu, pregătit de Slavia Praga – Arsenal

Slavia a eliminat două echipe britanice în drumul spre "sferturi". Echipa lui Stanciu a trecut de Leicester City și Rangers-ul lui Ianis Hagi. Cehii speră să mai facă încă o victimă.

Manchester United – Granada

Manchester United a câștigat cu 2-0 meciul tur din Spania și e cu un pas în finală. Englezii au mai cucerit Europa League în 2017 și sunt principalii favoriți la trofeu și în acest sezon.

Cu Bruno Fernandes și Paul Pogba în formă maximă, United poate bate orice adversar. "Diavolii" vor să revină în prim-planul fotbalului european.

AS Roma – Ajax

AS Roma a câștigat cu 2-1 meciul tur din Olanda. Deși Ajax a deschis scorul, echipa de pe Olimpico a revenit spectaculos în repriza secundă.

AS Roma n-a mai ajuns în semifinalele unei competiții europene din 2018, când prindea careul de ași în Champions League.

Villareal – Dinamo Zagreb

Villareal a eliminat echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev. De cealaltă parte, Dinamo Zagreb a scos-o pe Tottenham. În tur, spaniolii s-au impus la limită în Croația, 1-0.

Zagreb a demonstrat și în trecut că este capabilă de reveniri spectaculoase. Villareal va avea nevoie să facă un meci la capacitate maximă pentru a fi sigură de calificare.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!