Finlanda – Bosnia şi Herţegovina 1-1 | Dramatism în grupa României din Nations League! Gol egalizator în minutul 90+3. Edin Dzeko şi Teemu Pukki, decisivi

Dragoș Vasile Publicat: 4 iunie 2022, 21:09

Teemu Pukki a decis Finlanda - Bosnia şi Herţegovina 1-0

Teemu Pukki a marcat în Finlanda - Bosnia şi Herţegovina /Profimedia

Dramatism total în Finlanda – Bosnia şi Herţegovina 1-1! Oaspeţii au egalat în minutul 90+3 în celălalt meci din grupa României. Cu un succes în această seară, „tricolorii” pot urca pe primul loc în grupa 3 a Ligii B din UEFA Nations League.

Finlanda – Bosnia şi Herţegovina 1-1 a fost meciul care a deschis balul în grupa României din Nations League. Cele două echipe au încheiat la egalitate duelul de la Helsinki.

Dramatism total în Finlanda – Bosnia şi Herţegovina 1-1

Teemu Pukki a deschis scorul, în minutul 45+1, la meciul cu numărul 100 pentru naţionala nordică.

VEZI AICI GOLUL MARCAT DE TEEMU PUKKI

Meciul se îndrepta către victoria gazdelor, dar oaspeţii au dat lovitura în minutul 90+3. Smail Prevljak a punctat din pasa lui Edin Dzeko, iar Bosnia şi Herţegovina a plecat cu un punct din deplasare.

Lotul României pentru meciurile din Nations League

PORTARI: Florin Niţă (Sparta Praga | Cehia, 15/0), Marian Aioani (Farul Constanţa, 0/0), Horaţiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Ştefan Târnovanu (FCSB, 0/0)

FUNDAŞI: Andrei Raţiu (Huesca | Spania, 6/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 16/2), Adrian Rus (Fehervar | Ungaria, 12/0), Iulian Cristea (FCSB, 3/0), Virgil Ghiţă (KS Cracovia | Polonia, 1/0), Vlad Chiricheş (Sassuolo | Italia, 71/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 9/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 23/1), Mario Camora (CFR Cluj, 7/0), Marius Ştefănescu (Sepsi OSK, 0/0)

MIJLOCAŞI: Deian Sorescu (Rakow Czestochowa | Polonia, 5/0), Alexandru Cicâldău (Galatasaray | Turcia, 22/3), Darius Olaru (FCSB, 3/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K. | Turcia, 52/6), Sergiu Hanca (KS Cracovia | Polonia, 5/0), Florin Tănase (FCSB, 11/1), Octavian Popescu (FCSB, 2/0), Nicolae Păun (Sepsi OSK, 0/0), Valentin Mihăilă (Atalanta | Italia, 7/1), Alexandru Mitriţă (PAOK Salonic | Grecia, 17/3), Alexandru Creţu (Universitatea Craiova, 5/0), Răzvan Marin (Cagliari | Italia, 37/2), Marius Marin (Pisa | Italia, 3/0)

ATACANŢI: Denis Alibec (Atromitos | Grecia, 23/2), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 15/1), George Puşcaş (Pisa | Italia, 27/8)

Cum arată grupele din Liga Națiunilor

LIGA A – A1: Franța, Danemarca, Croația, Austria; A2: Spania, Portugalia, Elveția, Cehia; A3: Italia, Germania, Anglia, Ungaria; A4: Belgia, Țările de Jos, Polonia, Țara Galilor
LIGA B – B1: Ucraina, Scoția, Irlanda, Armenia; B2: Islanda, Israel, Albania, Rusia (descalificată); B3: Bosnia și Herțegovina, Finlanda, ROMÂNIA, Muntenegru; B4: Suedia, Norvegia, Serbia, Slovenia
LIGA C – C1: Turcia, Luxemburg, Lituania, Feroe; C2: Irlanda de Nord, Grecia, Kosovo, Cipru; C3: Slovacia, Belarus, Azerbaidjan, Kazahstan; C4: Bulgaria, Macedonia de Nord, Georgia, Gibraltar
LIGA D – D1: Liechtenstein, Moldova, Andorra, Letonia; Grupa D2: Malta, Estonia, San Marino

Hai, România! În fiecare zi. Ce meciuri transmite Antena 1 din luna iunie

Antena 1 a cumpărat drepturile pentru meciurile echipei naţionale de fotbal a României pentru următorii 6 ani. Primele partide sunt programate în luna iunie, când echipa antrenată de Edi Iordănescu dispută partidele din Nations League, într-o grupă cu Bosnia, Finlanda şi Muntenegru.

Două meciuri în luna iunie şi unul în luna septembrie din grupa 3 a Ligii B UEFA Nations League sunt programate pe Antena 1, duelurile de foc cu Bosnia în deplasare şi întâlnirea tur-retur cu Finlanda.

Programul partidelor transmise de Antena 1

Cele mai tari meciuri ale naționalei României vor fi în direct pe Antena 1. Edi Iordănescu are ca obiectiv clasarea pe unul dintre primele două locuri în grupă și calificarea selecționatei noastre la EURO 2024.

7 iunie 2022, 21:45: Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA
11 iunie 2022, 21:45: ROMÂNIA – Finlanda
23 septembrie 2022, 21:45: Finlanda – ROMÂNIA