Amiens şi Toulouse au primit un ajutor nesperat, dar misiunea conducătorilor Federaţiei şi Ligii este una extrem de dificilă. Trebuie să găsească soluţii pentru a le face loc şi echipelor care trebuiau să promoveze din Ligue 2.
Haos total în Ligue 1
Campionatul Franţei a fost primul care, din cauza pandemiei, a fost suspendat definitiv. Decizia a fost luată pe 30 aprilie şi a fost contestată dur de mai multe echipe din Ligue 1. PSG a câştigat titlul, după numai 27 de meciuri disputate, iar Olympique Lyon a ratat prezenţa în cupele europene. Preşedintele echipei lui Ciprian Tătăruşanu, dar şi conducătorii de la Amiens şi Toulouse au contestat hotărârea.
"Consiliul de Administraţie al Ligii nu a putut, în termeni legali, să decidă retrogradarea ultimelor două clasate. Din moment ce există o convenţie a Federaţiei Franceze de fotbal potrivit căruia limita maximă este de 20 de echipe, e nevoie să fie semnat un nou acord", se anunţă, conform L'Equipe, în comunicatul autorităţilor.
Astfel, se doreşte schimbarea de urgenţă a sistemului competiţional. În următoarea ediţie din Ligue 1 ar putea participa 22 de echipe.
- Amiens şi Toulouse au scăpat de la retrogradare
- PSG rămâne campioana din Ligue 1
- Campionatul Franţei a fost suspendat definitiv din cauza pandemiei
- SUA - Australia e vineri, de la ora 22:00, pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Brazilia - Haiti e vineri spre sâmbătă noapte, de la ora 03:00, pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Oficial! Cristi Chivu a semnat un nou contract cu Inter. “Continuăm să ne scriem povestea împreună”
- Transfer BLOG | Cele mai importante mutări ale verii în Europa. Tottenham a spart banca pentru un nou fundaș central
- Mirel Rădoi poate rămâne fără Alexandru Maxim! Unde poate ajunge starul lui Gaziantep
- Jucătorul naţionalei României, pe urmele lui Ciprian Marica. Ce formaţie din Germania l-a ofertat
- Turcii au anunţat ce se întâmplă cu Mirel Rădoi. Decizie în privinţa plecării

































