Franţa – Belgia 3-2 | Didier Deschamps era singurul care mai credea în victorie, după 0-2 la pauză. „Există şi această mândrie, această forţă de caracter”

De Antena Sport
Publicat: 8.10.2021, 10:14
Actualizat: 8.10.2021, 10:21

Didier Deschamps recunoaşte că niciun jucător din vestiar nu mai credea într-o revenire în meciul Franţa - Belgia 3-2, din semifinalele Ligii Naţiunilor. Totuşi, "Cocoşul galic" a marcat 3 goluri în repriza secundă, după ce belgienii au condus cu 2-0.

Franţa - Belgia 3-2 | Didier Deschamps e singurul car mai credea în victorie

Profimediaimages

„Am făcut o primă jumătate bună a primei reprize. În special, primele douăzeci şi cinci de minute. După aceea, am suferit prea mult, ne-am retras prea mult. Nu am putut ieşi, ne-a lipsit agresivitatea. Scorul de 2-0 a fost sever, dar a ajuns să sancţioneze un sfârşit insuficient al primei reprize. Apoi, în a doua jumătate, cu jucătorii noştri ofensivi care au hărţuit de peste tot, a fost diferit.

Calitatea este acolo. Nu trebuie să uităm de adversarul pe care îl aveam în faţă. Nu degeaba este cea mai bună naţiune din clasamentul FIFA. La pauză, în afară de mine, nu multă credea că vom întoarce această situaţie. Există întotdeauna această stare de spirit, această putere a caracterului. (n.r. – unde plasează acest meci din punct de vedere emoţional) Printre cele mai bune pentru că am avut în faţă una dintre cele mai bune echipe din lume, dacă nu chiar cea mai bună.

Franţa – Belgia 3-2 | Didier Deschamps: „Există un titlu în joc şi este important să câştigi titluri”

Trebuie să recunoaştem calitatea şi punctele forte ale acestei echipe belgiene. Am trăit deja situaţii complicate. Dar există şi această mândrie, această forţă de caracter în această echipă a Franţei. Acest joc face parte dintre momentele foarte, foarte bune. Trebuie apreciat. Sunt foarte fericit pentru jucătorii mei.

Am urmărit meciul împotriva Italiei cu o Spanie foarte reuşită, care are întotdeauna această abilitate de a priva adversarul de minge, de a-l obosi. Indiferent de jucători, chiar dacă sunt tineri, există această capacitate de a confisca mingea. Trebuie să o avem noi şi să fim eficienţi. Ne vom gândi cum să ne recuperăm bine. Luis Enrique este în tradiţia predecesorilor săi cu această abilitate de a menţine întotdeauna această echipă a Spaniei la un nivel înalt. Există un titlu în joc şi este important să câştigi titluri”, a declarat Deschamps, potrivit lequipe.fr.

Franţa – Spania, finala Ligii Naţiunilor

În prima semifinală, disputată, miercuri, la Milano, Spania a învins Italia, cu scorul de 2-1. Finala mare a competiţiei, Spania – Franţa, este programată, duminică, de la ora 21.45, la Milano.

Tot duminică, de la ora 16.00, la Torino, se vor întâni Italia şi Belgia, în finala mică a competiţiei.

Imagini apocaliptice de la St. Etienne - Angers
Fotbal extern • 22 oct., 23:19
„Revoluţia franceză” continuă! Imagini apocaliptice de la St. Etienne – Angers. Ultrașii au creat haos și panică!
Momente dramatice pentru Denis Drăguș
Fotbal extern • 17 oct., 10:10
Momente dramatice pentru Denis Drăguș: i-a fost anulat un gol după 7 minute și Standard a fost egalată în minutul 90+10
Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA
Fotbal extern • 11 oct., 12:58
Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA. „Nu îi interesează despre jucători, ci doar ce se întâmplă cu buzunarele lor”. Discurs incredibil al vedetei de la Real Madrid

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Îți amintești de Elly și Cristian Șonea de la „Mireasă pentru fiul meu”? Cei doi au făcut un anunț important în urmă cu câteva ore
24
oct.
23:30
Barcelona – Real Madrid 1-2 | Conducerea catalanilor reacţionează după ce fanii l-au atacat pe Ronald Koeman. Tensiune maximă pe Camp Nou. „Condamnăm public actele violente”
24
oct.
23:23
Dinamo Kiev nu are adversar în Ucraina! Echipa lui Mircea Lucescu a obținut o nouă victorie și își continuă seria de invincibilitate
24
oct.
22:39
Dennis Man și Valentin Mihăilă, puși la zid de italieni după Reggina – Parma 2-1: „Nervos și egoist, deci e inutil!” / „Doar șutează, asta e tot!”
24
oct.
22:24
Seară neagră pentru Răzvan Lucescu în Grecia! PAOK a luat două goluri în 9 minute şi a pierdut derby-ul cu Olympiakos. Alex Mitriţă a jucat doar 19 minute
24
oct.
21:45
Manchester United – Liverpool 0-5 | Ole Gunnar Solskjaer, „băgat în depresie” de umilința fără precedent de pe Old Trafford: „Cea mai neagră zi!” Ce spune despre viitorul său
24
oct.
21:40
Manchester United – Liverpool 0-5. Căpitanul diavolilor rupe tăcerea după eșecul dureros. ”Vreau să le cer scuze fanilor. Fiecare trebuie să se uite în oglindă”
24
oct.
21:30
VIDEOBarcelona – Real Madrid 1-2. Momente incredibile după meci. Fanii au lovit cu pumnii în mașina lui Ronald Koeman
24
oct.
21:30
Unde ar putea pleca Mirel Rădoi! Destinaţie surpriză pentru selecţionerul României: „Banii sunt magnetici, are carte de vizită”
24
oct.
21:18
Manchester United – Liverpool 0-5 | Moment incredibil în Anglia! Fanii „diavolilor roșii” nu au mai suportat umilința și au plecat de pe Old Trafford la pauză
24
oct.
21:02
Barcelona – Real Madrid 1-2 | Carlo Ancelotti a dat lovitura pe Camp Nou! Record doborât după 56 de ani: „Am arătat că suntem puternici”