Franța – Spania, finala de vis din Liga Națiunilor! Dramatism total în meciul „Les Bleus” cu Belgia. Theo Hernandez, gol fabulos în prelungiri

Publicat: 7.10.2021, 23:59
Actualizat: 8.10.2021, 0:27

Franța - Spania este marea finală din Liga Națiunilor. Naționala lui Didier Deschamps a învins-o dramatic pe Belgia, scor 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0.

Franța - Spania, marea finală din Liga Națiunilor

Franța a fost dominată copios de Belgia în prima repriză. Campioana mondială en-titre a intrat la pauză cu un handicap de două goluri, după reușitele lui Yannick Carrasco și Romelu Lukaku, ambele din pasele lui Kevin De Bruyne.

Belgia – Franța 2-3 | Victorie dramatică pentru campioana mondială

Selecționata lui Deschamps a renăscut însă în repriza a doua. Franța a redus din diferență în minutul 62, prin Karim Benzema, care a reluat fără speranță pentru Courtois, dintre patru adversari.

Francezii au obținut apoi un penalty, în minutul 69, iar starul Kylian Mbappe și-a luat revanșa pentru ratarea de pe Arena Națională la Euro 2020 și a șutat aproape la vinclu, în stânga lui Courtois.

Finalul meciului a fost interzis cardiacilor. Belgia înscris pentru 3-2 în minutul 87, prin Romelu Lukaku, care a țâșnit dintre fundașii centrali francezi. Reușita belgienilor a fost însă anulată, pentru ofsaid, după verificarea VAR.

Două minute mai târziu, Paul Pogba a zguduit bara transversală cu un șut spectaculos din lovitură liberă. Deși părea că meciul se îndreaptă spre extra-time, Franța a dat lovitura prin Theo Hernandez, care a marcat în minutul 90+2 cu un șut bombă în diagonală, de la marginea careului, la care Courtois nu a mai avut ce să facă.

Kylian Mbappe a intrat în istoria naționalei Franței

Meciul cu Belgia a fost partida cu numărul 50 pentru Kylian Mbappe în tricoul naționalei Franței. Starul lui PSG, la 22 de ani și 291 de zile, este cel mai tânăr fotbalist din istoria Les Bleus care atinge această bornă.

50 – Kylian Mbappé became the youngest player to reach the 50 games played with France (22 years and 291 days), overtaking by almost two years the record held by Karim Benzema (24 years and 240 days). Phenomenon. #BELFRA pic.twitter.com/WF5FkkLtYy
— OptaJean (@OptaJean) October 7, 2021

De notat mai e că Kevin De Bruyne este primul jucător de la Lionel Messi încoace care reușește două assist-uri într-un meci contra Franței. Messi reușea această performanță la CM 2018, în thriller-ul Franța – Argentina 4-3.

2 – Kevin De Bruyne is the first player to deliver 2 assists in the same game against France since Lionel Messi with Argentina in the round of 16 of the 2018 World Cup (2 also). Maestro. #BELFRA pic.twitter.com/PS8lf3raU2

Franța – Spania, finala de vis din Liga Națiunilor

În cealaltă semifinală, Spania a învins-o cu 2-1 pe Italia și și-a luat revanșa după eliminarea de la Euro 2020 în fața selecționatei lui Mancini.

Franța și Spania nu s-au mai întâlnit într-un meci oficial din 2013, când se duelau în preliminariile pentru Mondialul brazilian din 2014. Atunci, „Furia Roja” s-a impus cu 1-0 la Paris, cu un gol marcat de Pedro. În plus, Spania a pierdut doar un meci din ultimele șapte disputate împotriva Franței.

1 – #Spain have just lost one of their last seven games against #France (W5 D1) after winning just once in their previous 10 games against them in all competition (D2 L7). Final.#UEFANationsLeague
— OptaJose (@OptaJose) October 7, 2021

Marea finală dintre Franța – Spania de la Liga Națiunilor se joacă duminică, de la ora 21:45. Tot atunci va avea loc și finala mică, Italia – Belgia, de la ora 16:00.

Momente dramatice pentru Denis Drăguș
Fotbal extern • 17 oct., 10:10
Momente dramatice pentru Denis Drăguș: i-a fost anulat un gol după 7 minute și Standard a fost egalată în minutul 90+10
Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA
Fotbal extern • 11 oct., 12:58
Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA. „Nu îi interesează despre jucători, ci doar ce se întâmplă cu buzunarele lor”. Discurs incredibil al vedetei de la Real Madrid
Ce i-a spus arbitrul Antony Taylor lui Eric Garcia
Fotbal extern • 11 oct., 9:33
Spania – Franţa 1-2 | Ce i-a spus arbitrul Anthony Taylor lui Eric Garcia după ce a validat golul lui Kylian Mbappe, care a declanşat revolta în Spania

Mihai Zmărăndescu, la AS.ro LIVE

Mesajul lui Zarug după eliminarea de la Asia Express sezon 4. Ce a postat pe internet
0:00 Olimpiu Moruțan e magic! Pasă de gol senzațională în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Turcii sunt în extaz. „Cine are nevoie de Mbappe și Haaland?” 21
oct.
23:55
Olimpiu Moruțan, pasă de gol în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Ianis Hagi, titular în Rangers – Brondby 2-0. Înfrângere dramatică pentru Niță în Sparta – Lyon 2-3. Cele mai tari meciuri sunt sunt AICI
21
oct.
23:40
HC Motor – Dinamo 28-27. Echipa lui Pascual, înfrângeri pe linie în Liga Campionilor. Cum arată clasamentul grupei
21
oct.
23:20
Kremlin Cup 2021 | Simona Halep – Maria Sakkari, duel de foc în sferturi: „Va fi o provocare pentru mine!” Anunț uriaș făcut de Simo: „Sunt vindecată 100%, nu mai am dureri!”
21
oct.
23:03
Alexandru Cicâldău, noul Kimmich?:)) Imagini uluitoare de la Lokomotiv Moscova – Galatasaray. Rușii au încurcat jucătorii pe tabela de marcaj
21
oct.
22:20
Bodo Glimt – AS Roma 6-1. Rezultat halucinant în Conference League. Jose Mourinho, umilință istorică și fără precedent: „Este vina mea!”
21
oct.
21:32
Petrolul – CSA Steaua 2-0. „Lupii galbeni” au dat de pământ cu echipa lui Daniel Oprița! 9 victorii la rând în Liga 2 pentru ploieșteni
21
oct.
21:05
CFR Cluj – AZ Alkmaar 0-1. Campioana e în criză. A doua înfrângere consecutivă. Echipa lui Dan Petrescu a rămas fără victorie în Conference League
21
oct.
20:59
Simona Halep, reacție genială după victoria cu Veronika Kudermetova. „Voi juca cu o altă rusoaică în runda următoare?”
21
oct.
20:30
Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6. Românca, încă o victorie la Kremlin Cup! Când va avea loc meciul din sferturi și cu cine se va bate pentru un loc în semifinale
Reuniune emoționantă la Paris! Lionel Messi a luat-o la fugă când l-a văzut pe Ronaldinho. Imaginile care fac înconjurul planetei