Dennis Man vs George Pușcaș și Marius Marin, în Pisa – Parma. Cei trei jucători români au fost titulari în meciul din Serie B

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 22 februarie 2022, 23:34

Dennis Man, George Pușcaș și Marius Marin au fost titulari în Pisa - Parma, scor 0-0, în etapa a 25-a din Serie B.

Dennis Man, Parma

Nu mai puțin de trei români s-au aflat pe teren în meciul dintre Pisa și Parma, din liga a doua italiană.

Dennis Man vs George Pușcaș și Marius Marin, în Pisa – Parma 0-0. Cei trei jucători români au fost titulari

Dennis Man a fost integralist la Parma și s-a duelat cu alți doi conaționali. Venit după golul din partida cu Monza, George Pușcaș a fost din nou titular la Pisa, dar a fost schimbat în minutul 82.

Colegul său, Marius Marin, a fost și el inclus în echipa de start a gazdelor și a jucat tot meciul. Mijlocașul de 23 de ani a primit un cartonaș galben în minutul 78.

Pisa a ratat șansa să urce pe primul loc în Serie B. Parma, la 6 puncte de zona retrogradării

Niciunul dintre cei trei români n-a reușit să influențeze soarta partidei, care s-a încheiat cu o remiză albă.

Pisa a ratat șansa să urce, cel puțin pentru moment, pe primul loc în Serie B. În urma egalului din această seară, trupa lui Pușcaș și Marin rămâne pe locul 3, la egalitate de puncte (46) cu liderul Lecce și Cremonese. De notat că Leece are un meci mai puțin disputat.

De cealaltă parte, Parma lui Dennis Man se află la numai 6 puncte deasupra zonei retrogradării, pe locul 14.

George Puşcaş, lăudat în presa italiană, după primul gol pentru Pisa: „Calitățile sale sunt peste medie!”

George Puşcaş a înscris primul său gol pentru Pisa, în etapa precedentă, şi a pus umărul la victoria contra celor de la Monza, echipa patronată de miliardarul Silvio Berlusconi.

Atacantul român a fost lăudat la scenă deschisă în presa italiană. În plus, jurnaliştii din Peninsulă i-au acordat cea mai mare notă de pe teren.

Puşcaş a marcat în minutul 18, din pasa oferită de Sibilli, şi a restabilit egalitatea pe tabelă. Monza reuşise să deschidă scorul în minutul 10. Pisa a dat lovitura în minutul 65, după ce Pereira, fundașul gazdelor, și-a trimis mingea în proprie poartă.

George Pușcaș a primit cea mai mare notă, după Monza – Pisa 1-2

Pușcaș a reușit un gol frumos și a fost foarte activ de-a lungul meciului. Jurnaliştii Tuttomercatoweb au lăudat prestaţia internaţionalului român, pe care l-au recompensat cu cea mai mare notă: 7.5.

„Puşcaş a marcat primul său gol în tricoul negru-albastru, oferind o mostră a calităţilor sale fizice și tehnice care, cu siguranță, sunt peste medie. S-a luptat pentru fiecare minge ca și când ar fi fost ultima.”, a notat publicaţia italiană Tuttomercatoweb.

sept.
23:22
Mihai Stoica şi Basarab Panduru au vorbit despre demiterea lui Edi Iordănescu: „Ce poate fi mai rău? / Să te bată Luxemburg!” Posibili înlocuitori
24
sept.
23:12
Erling Haaland a marcat în Slovenia – Norvegia şi a atins o bornă de necrezut! Este uluitor câte goluri are la 22 de ani
24
sept.
22:48
Mihai Stoica, anunţ uriaş despre Iulian Cristea: „S-ar putea să se refacă în timp record! Îl ajută şi corpul!”
24
sept.
22:45
VIDEOCristiano Ronaldo a fost făcut KO! Un adversar l-a umplut de sânge în Cehia – Portugalia, din Nations League