Închide meniul

Grecia a numit un nou selecţioner, înaintea amicalului cu România. Un fost star de la Chelsea va fi primul adversar al lui Edi Iordănescu

Antena Sport Publicat: 11 februarie 2022, 21:43

Reclamă
Grecia a numit un nou selecţioner, înaintea amicalului cu România. Un fost star de la Chelsea va fi primul adversar al lui Edi Iordănescu

Profimedia

Contractul are posibilitate de prelungire. “Vin într-o ţară frumoasă, cu o istorie bogată şi oameni simpatici. De când am primit oferta, m-am simţit onorat în mod deosebit. Este echipa care a câştigat Euro-2004 şi a participat la finalele marilor competiţii”, a declarat Poyet.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gustavo Poyet este noul selecţioner al Greciei

Gustavo Poyet îi succede la naţionala Greciei olandezului John van’t Ship, care a demisionat în noiembrie după eşecul din preliminariile Cupei Mondiale din 2022.

În Grecia, Poyet a antrenat AEK Atena, în sezonul 2015-2016. Naţionala Greciei va juca la 25 martie, în deplasare, un meci amical cu selecţionata României. Şi pentru selecţionerul României, Edward Iordănescu, va reprezenta debutul ca antrenor al naţionalei.
Gustavo Poyet a jucat în cariera sa la echipe precum Chelsea Londra, Tottenham Hotspur şi Zaragoza. În 1995, Poyet a câştigat Copa America cu Uruguay şi a fost votat cel mai bun jucător al turneului.

România joacă două partide amicale înaintea debutului în Nations League

România joacă două partide amicale înaintea debutului în Nations League. Anunţul oficial a fost făcut de Federaţia Română de Fotbal, prin intermediul unui comunicat de presă. Echipa naţională va disputa în luna martie două meciuri amicale, cu Grecia şi Israel, înaintea partidelor din Liga Naţiunilor, care încep în iunie, informează frf.ro.

La 25 martie, pe stadionul Steaua din Bucureşti, „tricolorii” vor întâlni naţionala Greciei. Ultimul duel cu elenii a avut loc în septembrie 2015, tot la Bucureşti, în preliminariile EURO 2016, scor 0-0.

Patru zile mai târziu, la 29 martie, România va juca în deplasare cu Israel. Precedenta confruntare datează din 2018, succes al tricolorilor într-un amical la Netanya, scor 2-1.

Reclamă
Reclamă

Meciurile României revin la Antena 1 pentru următorii 6 ani

Antena 1 este noua destinaţie pentru meciurile României din următorii 6 ani! Spectacolul va începe în luna iunie, atunci când „tricolorii” debutează în Nations League.

Totul va continua cu preliminarii UEFA EURO 2024, Campionatul Mondial FIFA 2026 și UEFA EURO 2028, precum și meciurile din UEFA Nations League 2024 și 2026.

Antena 1 și platforma Antena Play vor difuza 40 din următoarele 60 de meciuri ale tricolorilor începând cu iunie 2022 până în 2028. Este pentru prima dată când o televiziune privată din România a semnat un parteneriat atât de lung cu UEFA pentru meciurile României.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:59 19 apr.

Marius Șumudică, semnal de alarmă după Rapid – U Cluj 0-2: „Totul sau nimic. Urmează meciul sezonului”

22:37 19 apr.

„Parcă îți vine și ție să cânți” Alex Chipciu, savuros despre atmosfera din Giulești! Ce regret are

21:52 19 apr.

Rapid – U Cluj 0-2! Bic și Macalou, „eroii” lui Sabău! „Șepcile roșii”, „coșmarul” lui Marius Șumudică

21:52 19 apr.

VIDEO„Nu mă așteptam” Max Verstappen, uimit după ce a obținut pole-ul în Arabia Saudită! De ce se teme în cursă

21:38 19 apr.

Barcelona, decizie radicală! Clubul depune plângere împotriva forurilor fotbalistice

21:16 19 apr.

Sabrina Voinea, medalie de AUR la sol, la Cupa Mondială de la Doha

1 A învins cancerul, dar a avut parte de o moarte violentă la 39 de ani! Tragedie cumplită în fotbal 2 Gigi Becali i-a stabilit preţul de transfer lui Ştefan Târnovanu. Anunţul făcut în direct 3 VIDEOMax Verstappen, pole în Marele Premiu al Arabiei Saudite! Cursa e duminică (20:00, Antena 3 CNN și AntenaPLAY) 4 VIDEO„Îţi mulţumim că ne-ai ales pe noi!” Imagini emoţionante înainte de FCSB-CFR Cluj. Anunţul lui Şut 5 S-a decis soarta lui Florinel Coman! Ce va face Cagliari la finalul sezonului. Italienii au spus clar 6 EXCLUSIVDecizia luată în legătură cu Florin Tănase înainte de FCSB – CFR Cluj
Citește și