Închide meniul

Hansi Flick și-a prelungit contractul cu Barcelona! Anunțul oficial

Alex Ioniță Publicat: 21 mai 2025, 21:34

Hansi Flick și-a prelungit contractul cu Barcelona! Anunțul oficial

Profimedia

Antrenorul german al FC Barcelona, Hansi Flick, care tocmai a câştigat titlul de campion al Spaniei în primul său sezon, şi-a prelungit miercuri contractul cu clubul catalan până în 2027.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„FC Barcelona şi Hansi Flick au ajuns la un acord pentru prelungirea contractului său, care îl leagă de club până la 30 iunie 2027”, a precizat Barça într-un comunicat.

Hansi Flick rămâne la Barcelona

Sosit în vara anului 2024 pentru a-l înlocui pe spaniolul Xavi Hernandez, tehnicianul german şi fost selecţioner al Germaniei a transformat gruparea catalană în doar câteva luni, conducând-o la tripla naţională (La Liga, Copa del Rey, Supercupa Spaniei) în primul său sezon, notează news.ro.

Stilul său de joc ofensiv a ajutat-o, de asemenea, pe Barça să ajungă în semifinalele Ligii Campionilor pentru prima dată după 2019.

„Hansi Flick scrie istoria Barcelonei şi suntem siguri că va continua şi în sezoanele următoare”, a transmis clubul într-un comunicat, adăugând că antrenorul german a făcut din Barcelona „un adversar de temut în Europa”.

Reclamă
Reclamă

Barcelona se întoarce pe Camp Nou în luna august!

Echipa spaniolă de fotbal FC Barcelona intenţionează să revină pe stadionul său, Camp Nou, după doi ani de lucrări de reconstrucţie, cu prilejul unui meci amical care se va desfăşura la data de 10 august, relatează Associated Press.

Preşedintele clubului, Joan Laporta, a stabilit data pentru deschiderea tradiţională a sezonului cu prilejul meciului pentru Trofeul Joan Gamper, a anunţat el luni, într-un interviu pentru televiziune.

Barcelona a jucat timp de doi ani meciurile de acasă pe terenul Stadionului Olimpic din Barcelona, câştigând în acest sezon La Liga, în timpul lucrărilor uriaşe de reconstrucţie pentru crearea celei mai mari arene din Europa cu o capacitate de 105.000 de locuri, notează agerpres.ro.

Reclamă

Ţinta iniţială de revenire pe arena parţial reconstruită a fost noiembrie 2024, apoi Barcelona a comunicat termenul de luna februarie sperând că va putea disputa meciurile de acasă până la finalul acestui sezon cu o capacitate redusă de 60.000 de spectatori.

În luna februarie noile date comunicate au detaliat planurile pentru completarea proiectului prin adăugarea unui acoperiş la finalul sezonului 2025-2026.

Stadionul Camp Nou este o arenă printre cele propuse să găzduiască finala Cupei Mondiale din 2030, care va fi organizată în comun de Spania, Portugalia şi Maroc. Alte variante sunt renovatul Stadion Santiago Bernabeu al echipei Real Madrid sau arena de 115.000 de locuri care se construieşte la Casablanca, în Maroc.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se califică România la World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:33

EXCLUSIVCe le-a transmis Mircea Lucescu jucătorilor după ce a făcut praf arbitrajul din România – Cipru 2-0

0:29

EXCLUSIV“Voi lua o decizie!” Dennis Man, anunţ despre viitorul său: Ce spune despre plecarea lui Cristi Chivu la Inter

0:23

Mircea Lucescu a făcut praf arbitrajul după România – Cipru 2-0: “Catastrofal”! De ce l-a certat pe Moldovan

0:18

VideoDennis Man, cuvinte uriaşe după victoria cu Cipru! Cum a ajuns la el numărul 10: “E mult mai importantă emblema”

0:11

EXCLUSIVAndrei Rațiu, anunț despre viitorul său după România – Cipru 2-0! Ce a spus despre plecarea de la Rayo

23:47 10 iun.

Cum arată clasamentul în grupa noastră de calificare după România – Cipru 2-0 şi San Marino – Austria 0-4!

1 FotoRomânia – Cipru 2-0. A doua victorie a tricolorilor în preliminariile World Cup 2026! Tănase şi Man au marcat 2 EXCLUSIVLovitura pe care Dan Şucu i-o dă lui Gigi Becali. Bogdan Planic, la un pas de Rapid. Negocieri intense 3 UPDATEDennis Politic a semnat cu FCSB! 4 Cum arată primul 11 al lui Mircea Lucescu pentru România – Cipru 5 UPDATESan Marino – Austria 0-4. Olanda – Malta 8-0. Finlanda – Polonia 2-1! Rezultatele serii din preliminarii 6 “Favorita de pe hârtie contează mai puțin!” Daniel Pancu, mesaj de luptă înainte de Italia U21 – România U21
Citește și