Impresarul lui Ștefan Radu rupe tăcerea! Anunțul făcut după ce fundașul nu a jucat niciun minut pentru Lazio în acest sezon: „Totul se poate schimba într-o clipă!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 12.10.2021, 17:59

Matteo Materazzi, impresarul lui Ștefan Radu a rupt tăcerea după ce fundașul nu a jucat niciun minut pentru Lazio în acest sezon. "Se antrenează din greu", a anunțat acesta.

Ştefan Radu

Ştefan Radu

profimediaimages.ro

Impresarul lui Ștefan Radu rupe tăcerea! Anunțul făcut după ce fundașul nu a jucat niciun minut în acest sezon

Maurizio Sarri nu s-a bazat pe Ștefan Radu în acest sezon, iar Matteo Materazzi, impresarul său, a vorbit despre situația în care se află românul. Acesta a explicat că legenda lui Lazio se antrenează din greu și așteaptă să bifeze primele minute din actuala stagiune.

„Situația în care se află nu e cea mai bună. N-a jucat deloc, nici în cupele europene, nici în campionat, iar pentru el, după atâtea meciuri la nivel înalt, este un moment special. Ștefan este bine, se antrenează ca un adevărat profesionist. Domnul Sarri este cel care ia deciziile, evident, iar jucătorul va fi pregătit atunci când îi va veni rândul.

Am vorbit cu Radu după ce s-a vaccinat, s-a simțit slăbit din punct de vedere fizic, dar s-a recuperat, iar acum se antrenează din greu. A avut mai multe oferte pe masă, inclusiv una de la Inter. Radu a ales cu inima și a rămas la Lazio. În calitate de fan al echipei, îmi pare rău că nu-l văd pe teren, dar în fotbal totul se poate schimba într-o clipă”, a declarat Matteo Materazzi, potrivit corrieredellosport.it.

Ștefan Radu a fost transferat de Lazio de la Dinamo în ianuarie 2008 pentru 4.75 milioane de euro. El a câștigat Cupa și SuperCupa Italiei în trei rânduri alături de formația capitolină.

În sezonul trecut, românul a intrat în istoria lui Lazio. El a trecut de 402 meciuri în tricoul capitolinilor şi a bătut recordul lui Giuseppe Favalli.

Ștefan Radu și-a prelungit contractul cu Lazio

Clubul Lazio Roma a anunţat în urmă cu două luni că i-a prelungit cu un sezon contractul lui Ştefan Radu.

Acordul oficial semnat de Ștefan Radu cu Lazio pune punct speculațiilor cu privire la viitorul său. Presa din Italia a scris că românul ar fi putut ajunge la Inter.

În sezonul precedent, Ștefan Radu a jucat 33 de meciuri în toate competițiile pentru Lazio. Echipa românului s-a clasat pe locul 6 și va juca în Europa League.

Fază monumentală la finalul meciului Lazio - Inter 3-1
Fotbal extern • 17 oct., 11:51
Fază monumentală la finalul meciului Lazio – Inter 3-1. Ce a putut face Luiz Felipe. Arbitrul l-a eliminat direct
Ștefan Radu
Fotbal extern • 15 oct., 19:53
Maurizio Sarri, veste uriașă pentru Ștefan Radu: ”Va apărea în următoarele meciuri!”
Moruțan, zeu la Istanbul
Fotbal • 16 sept., 20:30
Olimpiu Moruțan, aproape de un super-gol în Galatasaray – Lazio! Voleul său a zguduit bara transversală. Reacţie ireală: s-a luat singur la palme. Portarul lui Lazio s-a făcut de râs din cauza românului

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
17:59 NEWS ALERTTransylvania Open | Simona Halep, pe aceeași jumătate de tablou cu Emma Răducanu! Când ar putea să aibă loc mult așteptatul meci 17:36 Cristiano Ronaldo iese la atac înainte de Manchester United – Liverpool! Atac dur la adresa contestatarilor: „Le voi închide gurile” 17:33 Chelsea – Norwich 7-0! Echipa lui Thomas Tuchel a făcut scorul zilei în Europa! Ce recorduri au stabilit londonezii 17:07 Gigi Becali, o nouă aroganţă! Ce a putut spune înainte de derby-ul Dinamo Rapid: „Ce treabă am eu? Am o afacere” 17:00 FC Voluntari – FC Argeș 0-2. Echipa lui Prepeliță a dat lovitura! Ilfovenii, prima înfrângere după 6 victorii la rând 16:23 Mihai Iosif, făcut praf înainte de Dinamo – Rapid. „A început să latre și nu e bine!” Care e marea problemă a giuleștenilor 15:39 Reacția lui Laurențiu Reghecampf, după venirea lui Basarab Panduru la Universitatea Craiova: „Are ochi la jucători. Mă va ajuta mult!” 14:31 “De unde scandal, mă?” Gigi Becali a dat cărțile pe față despre relația pe care o are cu Edi Iordănescu: “Altceva nu mă interesează! Toată lumea știe asta!” 13:58 NEWS ALERTLovitura zilei în fotbalul românesc! Basarab Panduru va face parte din staff-ul lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova 13:22 Gigi Becali, o nouă reacție despre transferul jucătorului cu nume de sfânt la FCSB: “Am făcut o glumă! Cum să vorbesc de el?”
Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6. Românca, încă o victorie la Kremlin Cup! Când va avea loc meciul din sferturi și cu cine se va bate pentru un loc în semifinale