Specialistul care este şi director medical la Institutul Galeazzi a contrazis veştile venite dinspre autorităţi. S-a crezut iniţial că, cel puţin în acest an, toate competiţiile se vor disputa cu porţile închise.
Fabrizio Pregliasco a făcut anunţul aşteptat de granzii Italiei
Lupta pentru titlu se reia în Serie A. Echipele au primit protocolul care trebuie respectat şi au reluat antrenamentele. De pe 13 iunie se poate da startul oficial.
"De la mijlocul lunii iulie este posibil ca, pe stadioane, să fie grupuri mici de suporteri. Ca să reducem circulaţia virusului pe cât de mult posibil, este nevoie să acţionăm cu precauţie", a declarat Pregliasco pentru Radio Punto Nuovo.
Virusologul italian a explicat că situaţia poate reveni la normal abia în momentul în care va fi exista un vaccin împotriva Covid-19.
"Sper că vaccinul va fi găsit curând, dar încă nu ştim dacă se va asigura imunitatea pentru o perioadă lungă sau scurtă de timp. În momentul de faţă, pentru a putea avea vaccinul, este nevoie de un an sau un an şi jumătate. Cel puţin!", a mai spus Fabrizio Pregliasco.
12 etape au mai rămas de disputat în Serie A. Liderul Juventus are un singur punct avans faţă de Lazio şi cu 9 puncte mai mult decât Inter (nerazzurrii au şi un meci în minus).
- Serie A se va relua luna viitoare
- Fabrizio Pregliasco le-a dat veşti bune suporterilor
- În Italia, coronavirusul a făcut peste 32.000 de victime
- Marele Premiu al Azerbaidjanului e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Probleme pentru un jucător care a fost antrenat de Mircea Lucescu! De ce riscă să ajungă la închisoare
- Lionel Messi semnează! Unde îşi va încheia argentinianul cariera
- Antrenorul de la Dinamo Kiev, “șocat de autogolul lui Blănuță”. Cum a reacționat
- Juventus a pus ochii pe o vedetă de la Manchester City! Jucătorul care e așteptat în Serie A
- Coșmarul continuă pentru Vladislav Blănuță! Românul, autogol la primul meci ca titular în Ucraina