Închide meniul

Inter Miami şi Palmeiras s-au calificat în optimile Mondialului Cluburilor. Duel “de foc” pentru Lionel Messi

Publicat: 24 iunie 2025, 8:39

Comentarii
Inter Miami şi Palmeiras s-au calificat în optimile Mondialului Cluburilor. Duel de foc pentru Lionel Messi

Lionel Messi, în meciul cu Palmeiras/ Profimedia

Inter Miami şi Palmeiras au remizat, scor 2-2, marţi dimineaţă, pe Hard Rock Stadium, în ultima etapă a grupei A de la Cupa Mondială a Cluburilor. Ambele echipe s-au calificat în optimile competiţiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Golurile lui Tadeo Allende şi Luis Suarez au adus un avantaj de două goluri pentru Miami, înainte ca Paulinho şi Mauricio să înscrie în ultimele 10 minute pentru a readuce Palmeiras la egalitate.

Inter Miami şi Palmeiras s-au calificat în optimile Mondialului Cluburilor

În celălalt meci al grupei, FC Porto a remizat cu egiptenii de la Al Ahly, scor 4-4.

Atacantul palestinian Wessam Abou Ali a marcat un hat-trick, iar Mohamed Ali Ben Romdhane a înscris şi el pentru campionii egipteni, însă Porto a revenit de fiecare dată când a fost condusă.

Adolescenţii Rodrigo Mora şi William Gomes, rezerva Samu Aghehowa şi Pepe au marcat pentru clubul portughez, în timp ce ambele echipe au abandonat apărarea în căutarea golurilor care le-ar fi putut duce mai departe în turneu.

Reclamă
Reclamă

Palmeiras a câştigat grupa, cu 5 puncte, la fel ca Inter Miami, dar cu golaveraj mai bun.

Echipa lui Lionel Messi va înfrunta campioana Europei, Paris St Germain, unde argentinianul a petrecut două sezoane în perioada 2021-23, în timp ce Palmeiras va înfrunta rivala Botafogo într-o confruntare exclusiv braziliană pentru un loc în sferturile de finală.

Atletico Madrid, eliminată de la Mondialul Cluburilor

Botafogo şi echipa franceză PSG, din grupa B a Cupei Mondiale a Cluburilor, s-au calificat luni în optimile competiţiei, clasându-se pe primele două locuri ale grupei.

Reclamă

Situaţie inedită în grupa B, unde trei echipe au avut acelaşi număr de puncte, 6. Botafogo, echipa condusă de Renato Paiva, a terminat grupa B cu o înfrângere în faţa lui Atletico Madrid, 0-1, la Los Angeles. Elevii lui Simeone au solicitat un penalty, la Julian Alvarez, în finalul primei reprize, dar arbitrul Palazuelos nu acordat nimic, iar verificarea VAR a confirmat decizia acestuia. „Plăpumarii” au înscris însă în minutul 87, prin Griezmann, din pasa lui Julian Alvarez şi au câştigat cu 1-0. Mai departe a mers însă Botafogo, care a avut golaveraj +1, faţă de -1 al madrilenilor.

PSG s-a impus în faţa formaţiei americane Seattle Sounders, chiar la aceasta acasă. Parizienii au marcat câte un gol pe repriză şi au câştigat cu 2-0. Au marcat Kvaratskhelia (min. 35) şi Hakimi (min. 66), iar clasamentul final al grupei B este următorul: PSG este prima, cu 6 puncte şi golaveraj +5, urmată de Botafogo, cu 6 puncte (golaveraj +1), Atletico Madrid, cu 6 puncte (golaveraj -1), şi Seattle Sounders, care e ultima, fără punct câştigat.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va câştiga Max Verstappen titlul de campion mondial în 2025?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:39
Ce s-a întâmplat cu Gigi Becali după ce a fost operat şi a rupt reţeta: “Am plecat eu de nebun din spital…”
18:15
Hansi Flick nu l-a inclus în lot și va rata meciul din Champions League! Pierdere mare pentru catalani
18:02
EXCLUSIV„Fabulos pentru noi!” Fostul jucător din Liga 1, despre miracolul insulei din Caraibe care merge la Mondial
17:53
Afacerea care i-a adus lui Mihai Rotaru averea de “300 de milioane de euro”. Patronul Universităţii Craiova e putred de bogat
17:47
”NU!” – Vinicius Junior i-a închis din nou ușa în nas lui Florentino Perez
17:11
Adrian Mutu, îngrijorat pentru Cristi Chivu, după eșecul cu AC Milan: „E o înfrângere grea. Nu e bine”
1 NEWS ALERTLando Norris și Oscar Piastri au fost descalificați după MP din Las Vegas! Cum a fost afectat clasamentul 2 Un singur jucător l-a impresionat pe Gigi Becali în FCSB – Petrolul 1-1: “Nu are cu cine să joace” 3 Clubul care demarează negocierile cu Gigi Becali pentru transferul stelar al lui Daniel Bîrligea 4 Panică la FCSB! Va intra în ultimele 6 luni de contract și poate semna cu cine vrea 5 Ilie Dumitrescu şi-a pierdut şi el răbdarea după ce l-a văzut în meciul cu Petrolul: “Nu poate să facă sprint” 6 McLaren a pariat greșit în Las Vegas. Analiza lui Adrian Georgescu după descalificările lui Piastri și Norris
Citește și