Arbitrul de 36 de ani a împărţit dreptatea în Al Shabab – Al Hilal, partidă câştigată de oaspeţi cu 5-1. Meciul nu a fost deloc unul simplu pentru Kovacs. În prelungirile primei reprize, acesta l-a eliminat pe Ever Banega, căpitanul gazdelor, la scorul de 2-1 pentru adversari.
Decizia a fost contestată vehement, atât de argentinian, cât şi de coechipierii acestuia, care i-au cerut explicaţii "centralului român".
Istvan Kovacs, acuzat de "cel mai mare furt"
La scurt timp dup fluierul final, Santi Banega (15 ani), fiul mijlocaşului, a intrat în rolul lui Gigi Becali, care şi-a ieşit din minţi de mai multe ori după ce FCSB a fost arbitrată de Kovacs. Puştiul a răbufnit pe reţelele de socializare şi l-a acuzat pe arbitrul român de "furt".
"7 mai 2021. Al Shabab – Al Hilal este cel mai mare furt din sezonul 20/21 din liga saudită. Se vedea că se va întâmpla asta, e vorba de o echipă care crește puțin câte puțin contra unei echipe care câștigă toate campionatele cumpărând arbitri. Asta e Al Hilal", a răbufnit Santi Banega pe Twitter.
| ابن بانيغا :
مباراة #الشباب و #الهلال هي أكبر سرقة لموسم 2021 ، قاموا بشراء الحكام . pic.twitter.com/zJFlSPrdTs
— Saudi Sky Sport (@SaudiSkySport) May 7, 2021
De ce a fost trimis Istvan Kovacs în Arabia Saudită
Istvan Kovacs a fost trimis în Arabia Saudită pentru o mai bună pregătire pentru EURO 2020, turneu final în cadrul căruia se va folosi sistemul de arbitraj video.
Comisia Centrală a Arbitrilor a intrat în contact cu mai multe federaţii unde este deja implementat VAR, astfel încât arbitrii români să fie delegaţi la meciuri importante din campionatele respective.
- Istvan Kovacs, în mijlocşul unui scandal cât casa
- Arbitrul român, acuzat de "cel mai mare furt" după Al Shabab - Al Hilal
- Play-off-ul din NHL e exclusiv în AntenaPLAY
- Campionatul Mondial de fotbal e exclusiv în Universul Antena, în perioada 11 iunie - 19 iulie
- Cât a ajuns să coste Rrahmani, la 2 ani după plecarea din Liga 1? Rapid primește peste 1 milion dacă atacantul ajunge în Serie A
- La asta nu se aștepta nimeni! Unde poate ajunge Darwin Nunez, după ce a plecat de la arabi
- E gata! Decizia finală luată de Gaziantep în ceea ce-l privește pe Mirel Rădoi
- Jucătorul emblematic al lui Liverpool se retrage la 31 de ani: “Mi-am trăit visurile din copilărie”
- Primul mesaj al lui Christian Eriksen după ce s-a prăbuşit din nou pe teren la meciul Danemarca – Ucraina

































