Jucătorul de la PSG pe care Lionel Messi nu l-a invitat la petrecere după câștigarea Balonului de Aur!

Antena Sport Publicat: 1 decembrie 2021, 8:50

Comentarii
Jucătorul de la PSG pe care Lionel Messi nu l-a invitat la petrecere după câștigarea Balonului de Aur!

Profimediaimages

Este vorba de Mauro Icardi, pe care se pare că Messi nu l-a iertat după ce l-a trădat în trecut pe prietenul său, Maxi Lopez. Argentinienii susțin că vârful lui PSG și Wanda Nara nu au fost invitați.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Icardi nu a fost invitat să sărbătorească Balonul de Aur al lui Messi. De cealaltă parte, restul coechipierilor au fost invitați cu toții”, susține Angel Brito, un cunoscut jurnalist argentinian.

Lionel Messi, uimit şi el după al şaptelea Balon de Aur câştigat

Lionel Messi a câştigat pentru a şaptea oară Balonul de Aur în carieră. Argentinianul e conştient că performanţa este una uriaşă, al doilea în acest top fiind rivalul Cristiano Ronaldo, cu 5 trofee. Messi nu crede că portughezul îi va doborî recordul.

„Nu ştiu dacă acest record va fi doborât. Dar totdeauna e cineva care să îmbunătăţească aceste recorduri. Cred că obţinerea de şapte ori a Balonului de Aur este ceva impresionant. Sunt foarte fericit să fiu la Paris să lupt pentru trofee din nou”, a spus Lionel Messi, citat de France Football.

Lionel Messi a pus mâna pe primul trofeu major alături de naţionala mare a Argentinei. Copa America este titlul care a contribuit decisiv la câştigarea Balonului de Aur. El i-a bătut pe Robert Lewandowski şi Jorginho.

Reclamă
Reclamă

„Cred că am luat acest trofeu pentru ce am reuşit cu Argentina la Copa America. După ce am luptat atâţia ani şi m-am împiedicat mereu, am ajuns în sfârşit acolo. Sunt mândru că sunt primul jucător care câştigă Balonul de Aur în tricoul lui PSG”, a mai spus Messi.

Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur 2021

Messi a reușit să-l învingă pe Robert Lewandowski. Golgheterul lui Bayern Munchen și-a ajutat echipa să câștige, în acest an, Bundesliga și Supercupa Germaniei, dar nu a fost suficient. Cu 41 de goluri marcate în ultima ediție de campionat, polonezul a ratat șansa de a primi, în premieră, premiul decernat de France Football. A trebuit să se mulțumească numai cu distincția de cel mai bun atacant din 2021.

Lionel Messi încheie perfect anul în care a uluit pe toată lumea și a plecat de la Barcelona. Sud-americanul ajuns la PSG a fost desemnat, pentru a 7-a oară, câștigătorul Balonului de Aur. A mai fost desemnat cel mai bun jucător din lume în 2009, 2010, 2012, 2012, 2015 și 2019. De alte cinci ori (2008, 2013, 2014, 2016, 2017) a încheiat pe poziția secundă, iar în 2007 a fost pe locul 3, după Kaka și Cristiano Ronaldo.

Reclamă

Motivul principal pentru care a primit trofeul este acela că Messi a ajutat-o aproape de unul singur pe naționala Argentinei să câștige, cupă o pauză de 28 de ani, Copa America. Leo a reușit nu mai puțin de 36 de driblinguri și a inițiat 46 de acțiuni periculoase. A contribuit la succesul cu 1-0 din finala cu Brazilia și a primit premiul de cel mai bun jucător al competiției. A împărțit premiul desemnat celui mai bun golgheter cu columbianul Luis Diaz (ambii cu 4 reușite).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:53

Moment rușinos în timpul minutului de reculegere pentru Mircea Lucescu, la FCSB – Oțelul. Ce s-a întâmplat

20:40

FCSB s-a dezlănţuit în meciul cu Oţelul Galaţi! Echipa lui Mirel Rădoi a înscris 4 goluri într-o repriză

20:38

LIVE TEXTFCSB – Oțelul 4-0. Echipa lui Mirel Rădoi, show pe Arena Naţională. Mihai Popescu, primul gol după revenire

20:33

Fază incredibilă în Croația. Trebuia să returneze mingea și a dat gol. Ce a urmat i-a lăsat mască pe fani

20:06

VideoJurnal Antena Sport | Cristina Laslo a avut parte de o mare provocare de Paşte

20:05

Lamine Yamal scrie istorie în fotbal. Tocmai i-a depășit pe Raul și Messi cu un nou record

1 Patronul lui PAOK a decis: 8 milioane de euro pentru Răzvan Lucescu 2 Klopp revine pe bancă. A bătut palma cu un club și a stabilit primul transfer: Erling Haaland 3 O nouă tragedie în fotbalul românesc! A murit în accident de mașină 4 Decizia luată de PAOK Salonic, după ce Răzvan Lucescu le-a interzis jucătorilor să participe la înmormântarea lui Mircea Lucescu 5 Apariție surpriză pe Național Arena. Cine a venit să-i spună adio lui Mircea Lucescu: „A marcat o generație” 6 FotoMircea Lucescu a fost înmormântat cu onoruri militare la Cimitirul Bellu
Citește și