VIDEO

Juvhel Tsoumou, gol fabulos din “foarfecă”! Fotbalistul dat afară de la FCSB de Gigi Becali şi-a făcut echipa campioană, în minutul 90+1, cu o execuţie magnifică

Iulian Focșăneanu Publicat: 30 iunie 2022, 13:07

Comentarii
Juvhel Tsoumou, gol fabulos din foarfecă! Fotbalistul dat afară de la FCSB de Gigi Becali şi-a făcut echipa campioană, în minutul 90+1, cu o execuţie magnifică

Juvhel Tsoumou, campion cu Wydad Casablanca / Captură Youtube

Juvhel Tsoumou a reuşit un gol fabulos, din “foarfecă”, în penultima etapă din campionatul Marocului. Atacantul de 31 de ani, dat afară de Gigi Becali de la FCSB după numai 100 de minute jucate, a marcat în meciul Mouloudia Oujda – Wydad Casablanca. Cu execuţia magnifică din minutul 90+1 şi-a ajutat echipa să îşi asigure matematic titlul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

De un punct mai avea nevoie Wydad Casablanca pentru a deveni campioană pentru a 22-a oară în istoria clubului. Gazdele au condus însă cu 2-0 la pauză, prin “dubla” lui Diakite.

Juvhel Tsoumou, gol fabulos din “foarfecă”. A făcut-o campioană pe Wydad Casablanca

Liderul din Maroc a redus din diferenţă imediat după pauză, moment în care şi-a făcut apariţia pe teren şi Tsoumou. Jucătorul ajuns la Wydad după ce a fost pus pe liber şi de Viitorul a dat marea lovitură, în prelungirile partidei.

Cu un singur gol stagional, Tsomou a profitat de centrarea unui coechipier şi a încercat o execuţie acrobatică. I-a ieşit! Congolezul a înscris superb, din “foarfecă”, şi a făcut in extremis 2-2.

Reclamă
Reclamă

Cu această remiză, Wydad Casablanca s-a distanţat la patru puncte de Raja Casablanca şi nu mai poate fi ajunsă. Fanii au sărbătorit pe străzi titlul câştigat, la numai o lună după ce echipa lor favorită a triumfat şi în Liga Campionilor Africii.

Tsoumou marcase la debutul în tricoul lui FCSB

În urmă cu trei ani, Juvhel Tsoumou a ajutat-o pe FCSB să o învingă pe Universitatea Craiova cu un gol marcat în minutul 88. Reuşea să puncteze la numai câteva zile după ce semnase cu roş-albaştrii.

Reclamă

Când intri pe teren ca atacant ai de gând să marchezi. Am făcut un meci bun ofensiv-defensiv. Steaua (n.r. FCSB) e cea mai mare echipă din România. Oricine avea această oportunitate ar fi folosit-o. Astăzi norocul a fost de partea noastră.

Pentru mine nu contează prima sau a doua alegere. Sper ca toată lumea să înscrie. Este bine pentru echipă. L-am convins pe Gigi Becali marcând goluri. Când ești la un club ca Steaua nu te gândești la bani. Atmosfera de aici mi-a amintit de Germania”, declara Tsoumou după ce debuta cu gol la FCSB.

Tsoumou nu a confirmat şi a fost pus de Gigi Becali pe lista “neagră”. A plecat de la roş-albaştri şi a ajuns în china, la Liaoning Sheyang, după care a jucat şi pentru Farul lui Gică Hagi.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se califică Andrei Rațiu în finala Conference League cu Rayo Vallecano?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:33

Anunţ de ultim moment despre Marian Aioani, înainte de Rapid – CFR Cluj. Ce se întâmplă cu titularul lui Costel Gâlcă

13:07

“E terifiant”. Miliardarul Rinat Ahmetov, declaraţii fără precedent despre războiul din Ucraina. Decizia uriaşă luată

12:55

VIDEOPalestina și Israel, față în față la Congresul FIFA. Gianni Infantino a încercat să facă “pace”, dar a eșuat

12:52

Gigi Becali, reacţie categorică după ce Mihai Stoica a găsit antrenor pentru FCSB: “Nu-l iei de pe stradă”

12:39

Antonelli “a dat din casă” și a vorbit despre posibila luptă la titlu cu Russell: “Cei din echipă au fost clari”

12:39

Jucătorul de la FCSB care e OUT pentru meciul cu Csikszereda. Nu a făcut deplasarea la Miercurea Ciuc

1 Decizia luată de Adrian Șut, după ce Gigi Becali a anunțat că vrea să-l readucă la FCSB 2 FotoReacţia lui Gigi Becali când a primit invitaţie la nunta lui Ioan Niculae! Milionarul se însoară la 72 de ani 3 FCSB, gest superb pentru jucătorul grav accidentat de la Voluntari. Anunțul lui Mihai Stoica: „Îl așteptăm la noi” 4 Gică Hagi e al doilea cel mai bogat selecționer de pe planetă! Singurul antrenor care îi întrece averea “Regelui” 5 CCA a desemnat arbitrul la Universitatea Craiova – Dinamo. Decizie controversată luată de Kyros Vassaras 6 Simone Inzaghi a analizat ce a făcut Cristi Chivu la Inter și s-a pronunțat: “L-am văzut lucrând”
Citește și