Închide meniul

Kylian Mbappe va fi noul căpitan al naţionalei Franţei. Decizia luată de Didier Deschamps

Valentin Pîrcălabu Publicat: 21 martie 2023, 8:36

Comentarii
Kylian Mbappe va fi noul căpitan al naţionalei Franţei. Decizia luată de Didier Deschamps

Profimedia

Kylian Mbappe va fi noul căpitan al naţionalei Franţei. Jurnaliştii de la Le Figaro scriu că selecţionerul Didier Deschamps i-a comunicat decizia starului de la PSG luni seară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atacantul echipei Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, va fi noul căpitan al reprezentativei Franţei, vicecampioana mondială, conform deciziei selecţionerului Didier Deschamps. În vârstă de 24 de ani, cu 66 de selecţii şi 34 de goluri, Mbappe preia banderola de la Hugo Lloris, retras de la echipa naţională, la fel ca şi “vicecăpitanul” Raphael Varane.

Kylian Mbappe va fi noul căpitan al naţionalei Franţei

Decizia i-a fost anunţată lui Mbappe de Deschamps luni seară, după ce selecţionerul a discutat şi cu Antoine Griezmann de la Atletio Madrid, aflat de asemenea “în cursa” pentru banderola de căpitan, scrie news.ro.

Primul meci în care Franţa îl va avea căpitan pe Kylian Mbappe şi pe Griezmann vicecăpitan va fi cu Olanda, vineri, în preliminariile Euro-2024.

Hugo Lloris și-a anunțat retragerea de la naționala Franței

Hugo Lloris și-a anunțat retragerea de la naționala Franței, după o carieră fabuloasă în tricoul Les Bleus. Într-un interviu pentru ziarul L’Équipe, acesta a spus că „vine un moment când trebuie să ştii să predai ştafeta”„Am spus şi am repetat mereu că echipa Franţei nu aparţine nimănui şi trebuie să ne asigurăm cu toţii că aşa este, eu în primul rând”, a spus el.

Reclamă
Reclamă

„Cred că echipa este pregătită să continue, există şi un portar care este pregătit n.r. – Mike Maignan)”, a spus căpitanul Les Blues.

Cu echipa Franţei, el a participat la patru turnee finale ale Cupei Mondiale şi a câştigat unul, în 2018. Format la OGC Nice, actualul portar al formaţiei Tottenham va rămâne în legenda echipei Franţei.

Lloris, care deţine recordul la numărul de meciuri cu banderola de căpitan, lasă echipa Franţei cu sentimentul datoriei împlinite: „Nu este uşor să anunţ asta, dar după paisprezece ani în care am apărat acest tricou, pe care l-am purtat cu imensă plăcere, cu mândrie, datorie şi simţ al responsabilităţii, cred că am ajuns la final”.

Reclamă

Hugo Lloris a dat cărţile pe faţă, după ce Karim Benzema a lipsit de la Campionatul Mondial

Hugo Lloris a negat zvonurile apărute în presă, conform cărora unii jucători din naţionala Franţei s-au opus revenirii lui Karim Benzema la Campionatul Mondial. Portarul lui Tottenham susţine că toţi francezi ar fi vrut ca atacantul lui Real Madrid să evolueze la turneul final din Qatar, pentru a-şi ajuta naţionala.

„Sunt multe lucruri care s-au spus, care sunt complet false sau ridicole. Am fi preferat să îl avem cu noi pe câștigătorul Balonului de Aur, mai ales văzând ce ne-a adus de când a revenit la națională.

Să spunem că noi am determinat absența lui este complet fals și nu văd cum am fi putut beneficia din asta. A fost esențial pentru noi timp de 18 luni, ne-a ajutat să câștigăm Liga Națiunilor. Revenirea lui nu ar fi fost decât benefică și este nedrept să spui că unii dintre noi ar fi preferat îndepărtarea lui. Când participi la o Cupă Mondială, vrei să o faci cu cei mai buni jucători”, a declarat Hugo Lloris, conform mirror.co.uk.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:47
VideoJurnal Antena Sport | Gabi Tamaş, scos din sărite de o coreeancă la Asia Express
20:44
Unde a fost surprins Mirel Rădoi în momentul în care Universitatea Craiova anunţa noul antrenor
20:37
“Doamne fereşte” Val de reacţii negative din partea fanilor olteni după ce Craiova a anunţat noul antrenor!
19:57
OFICIAL | Filipe Coelho e noul antrenor al Universităţii Craiova! Cine e înlocuitorul lui Mirel Rădoi
19:54
Salariul pentru care Gică Hagi bate palma cu viitoarea echipă: “La două milioane de euro se duce”
19:50
Cristi Chivu ar putea rămâne fără un jucător important! Fotbalistul e dorit de un club mare din Europa
1 Tragedie în fotbalul românesc. Fotbalist mort în accident, în timp ce mergea la stadion 2 EXCLUSIVBombă la Universitatea Craiova. Mirel Rădoi şi-a făcut bagajele şi a plecat de la echipă 3 UPDATEMihai Rotaru îi caută înlocuitor lui Mirel Rădoi. Noul nume apărut pe lista patronului din Bănie 4 Dumitru Dragomir a găsit înlocuitor pentru Rădoi la Universitatea Craiova. Variantă șoc pentru Mihai Rotaru 5 A plecat de la CFR Cluj şi a semnat cu rivalii. De mâine este la club 6 Daniel Bîrligea nu a plecat cu autocarul FCSB-ului! Ce s-a întâmplat cu atacantul, după ce a fost făcut praf de Gigi Becali
Citește și