Liga Campionilor | Ovidiu Haţegan va arbitra meciul Atletico Madrid – FC Porto, din grupa B a UCL

Antena Sport Publicat: 13 septembrie 2021, 13:38

Comentarii
Liga Campionilor | Ovidiu Haţegan va arbitra meciul Atletico Madrid – FC Porto, din grupa B a UCL

Ovidiu Hațegan, în timpul unui meci / SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Ovidiu Haţegan a fost delagat la unul dintre cele mai tari meciuri din prima etapă a Ligii Campionilor. Haţegan va fi ajutat de asistenţii Radu Ghinguleac şi Sebastian Gheorghe, iar rezervă va fi Radu Petrescu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ovidiu Haţegan, implicat într-un scandal monstru în sezonul trecut al Ligii Campionilor

Ovidiu Haţegan a fost arbitru la centru la PSG – Başakşehir, partidă ce a fost marcată de acuzaţiile de rasism la adresa lui Sebastian Colţescu, cel care a fost arbitru de rezervă. Nebunia de la Paris a început în minutul 13 al partidei dintre PSG şi Istanbul BB. Sebastian Colţescu s-a adresat despre Pierre Webo cu cuvântul “negru”, atunci când a vorbit cu Haţegan, iar fostul atacant camerunez l-a auzit.

Fostul jucător de la Osasuna a auzit conversaţia şi a ieşit imediat la atac. “De ce ai spus ‘negru’? De ce spui ‘negru’?“, a răbufnit camerunezul la adresa arbitrului de rezervă. Colţescu a încercat să se apere şi să transmită că nu a folosit nicio tentă rasistă, dar nu i-a putut convinge pe oficialii lui Başakşehir. “Eşti un rasist“, s-a auzit strigând antrenorul turcilor, Okan Buruk.

Filmul evenimentelor de la PSG – Başakşehir

Imediat a intervenit şi Demba Ba, jucătorul care a şi condus revolta turcilor şi le-a cerut coechipierilor să iasă de pe teren. “Când te referi la un om alb, îl numeşti alb?”, a transmis atacantul, conform Marca. Aceştia au şi dezvăluit ce s-a întâmplat la vestiare.
Nici jucătorii de la PSG n-au fost indiferenţi. Vedetele Kylian Mbappe şi Neymar au avut un mesaj clar pentru Haţegan: “Dacă al patrulea oficial a spus asta, atunci trebuie să plece”, i-a spus Mbappe centralului. “Nu vom mai juca! Nu vom sta pe teren cât timp acest om mai este aici”, a răbufnit şi Neymar.

Între timp, o altă brigadă de arbitri a condus meciul reluat miercuri. Olandezul Danny Makkelie a fost la centru, ajutat de Mario Diks şi de Marcin Boniek. Partida s-a terminat cu o victorie la scor a lui PSG, 5-1, după un hat-trick al lui Neymar şi o dublă a lui Mbappe.

Reclamă
Reclamă
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe paginile www.as.ro/live și www.as.ro, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale ale emisiunii pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:30

VIDEOSuporterii U Cluj au făcut spectacol la ultimul antrenament al echipei! Scene incredibile înaintea derby-ului cu CFR

19:21

VIDEORio Ave – Estrela, 20:00, LIVE VIDEO. Ianis Stoica e titular la oaspeţi

19:19

LIVE SCORELiverpool – Tottenham 1-0. Radu Drăgușin, titular într-un meci „încins” pe Anfield

19:14

Barcelona – Sevilla 5-2. Spectacol făcut de catalani pe Camp Nou. Echipa lui Hansi Flick are 4 puncte peste Real Madrid

19:08

Vlad Chiricheș, titularizat de Mirel Rădoi în FCSB – Metaloglobus. Era dat ca și plecat de la echipă de Gigi Becali

19:00

LIVE VIDEOMinnesota Timberwolves @ Oklahoma City Thunder se joacă ACUM. Duel “stelar” între Gilgeous-Alexander și Edwards

1 Schimbare revoluţionară în Liga 1! Formatul campionatului ar putea fi modificat! Anunţul LPF 2 VideoMoment tensionat între Lewis Hamilton și Charles Leclerc, după cursa de sprint din China. Ce s-a întâmplat 3 Decizia radicală luată de Inter, imediat după scandalul nebun de la meciul cu Atalanta 4 FotoFemeia care deţine, în acte, întreaga avere uriaşă a lui Cristi Borcea: “E singura în care am încredere” 5 VIDEOKimi Antonelli câștigă în premieră o cursă în F1, după o prestație magistrală în China. O nouă “dublă” Mercedes 6 Campionatul „nebun” din Europa unde toate cele 18 echipe încă au șanse la titlu: fostul lider a căzut pe locul 11!
Citește și