În Spania, Vinicius şi Asensio au făcut-o K.O pe Liverpool în prima repriză. Fără nicio ocazie de gol în primele 45 de minute, englezii au marcat rapid, în actul secund, prin Salah. Vinicius a închis tabela, după ce a reuşit prima "dublă" din carieră.
În Anglia, Manchester City a câştigat la limită cu Dortmund. "Magicianul" De Bruyne a marcat în prima repriză. Dramatismul a ajuns la cota înalte în ultimele 6 minute ale meciului. Reus a egalat pentru nemţi, iar Phil Foden a stabilit scorul final, în minutul 90.
În prima repriză, Ovidiu Haţegan a acordat eronat un penalty pentru City, pe care ulterior l-a anulat cu ajutorul VAR. Haţegan le-a anulat un gol valabil şi nemţilor.
Real Madrid – Liverpool 3-1, Manchester City – Dortmund 2-1
Min. 90+4: Cele două meciuri s-au încheiat. Real Madrid a câştigat cu 3-1 în faţa lui Liverpool, în timp ce Manchester City s-a impus la limită cu Dortmund, 2-1.
Min. 90: GOOOL City! Foden marchează în minutul 90.
YEEYEEYEYSYSYSYSSSSSSSSSEEEESSSSS!!!!!!
2-1 #ManCity | https://t.co/axa0klD5re pic.twitter.com/Eeposlp2Gy
— Manchester City (@ManCity) April 6, 2021
Min. 84: GOOOL Dortmund! Borussia dă lovitura prin Reus. Erling Haaland i-a dat pasa de gol!
Min. 65: GOOOL Real Madrid! Vinicius reface diferenţa de două goluri!
⚽ 65' | 3-1 | ¡GOOOOOOOOOOOOOOOOL de @vinijr! #FIFA21 | #UCL pic.twitter.com/HZFfxC4QQd
— Real Madrid C.F. (@realmadrid) April 6, 2021