Inter Miami, echipa lui Lionel Messi, a fost eliminată din play-off-ul MLS încă din faza optimilor de finală, după seria cu Atlanta United. După ce victoriile au fost împărţite în primele două meciuri, ambele câştigătoare fiind gazdele, formaţia patronată de David Beckham a avut avantajul terenului propriu în meciul decisiv.
Din nefericire pentru echipa lui Lionel Messi, care a marcat un gol cu capul în acest meci, Atlanta United s-a calificat în sferturi după ce s-a impus cu 3-2 pe terenul formaţiei din Florida.
Inter Miami a fost eliminată din play-off-ul MLS! Golul lui Lionel Messi cu capul nu a mai contat
A fost o seară dramatică pentru echipa starurilor de la Inter Miami. După ce sezonul trecut au ratat calificarea în play-off, anul acesta, Lionel Messi şi coechipierii săi nu au reuşit să treacă de prima rundă.
Cu avantajul terenului propriu în meciul decisiv, Rojas a deschis scorul în minutul 17, dar Atlanta a reuşit o răsturnare spectaculoasă de scor. Thiare şi-a trecut în cont o dublă, în minutele 19 şi 21, iar oaspeţii au trecut în avantaj.
Diego Gomez, mijlocaşul de 21 de ani al celor de la Inter Miami, a trimis şi el mingea în poartă în minutul 25, dar formaţia din Florida nu a restabilit însă egalitatea, deoarece reuşita paraguayanului a fost anulată de VAR, din cauza unui offside.
Luis Suarez, scandal cu portarul lui Atlanta United! Uruguayanul a sărit imediat în apărarea lui Lionel Messi
În repriza secundă, Lionel Messi a restabilit egalitatea în minutul 65, după centrarea lui Weigandt. Imediat, argentinianul a luat mingea din poartă, pentru a o repune cât mai repede, dar Guzan de la Atlanta l-a şicanat pe Messi. Campana l-a împins apoi pe Guzan în plasa porţii, în timp ce Luis Suarez i-a cerut socoteală portarului.
Miami need a goal. Who else? MESSI delivers.@InterMiamiCF // Audi #MLSCupPlayoffs pic.twitter.com/jqYMye2FCj
— Major League Soccer (@MLS) November 10, 2024
Jucătorii celor două echipe au fost extrem de tensionaţi după reuşita lui Messi şi, surprinzător, arbitrul nu a arătat cartonaşe galbene după aceste evenimente.
Ultimul cuvânt l-au avut tot jucătorii de la Atlanta United. În minutul 76, polonezul Bartozs Slisz a marcat cu o lovitură de cap din centrarea lui Amador, iar Inter Miami nu a mai reuşit să restabilească egalitatea.
Atlanta United se pregăteşte acum pentru runda următoare, acolo unde o va întâlni pe Orlando City, în timp ce Inter Miami, echipa starurilor Lionel Messi, Luis Suarez, Sergio Busquets sau Jordi Alba, şi-a încheiat sezonul. Sezonul trecut, echipa lui Lionel Messi rata calificarea în play-off.
- Cristiano Ronaldo, unic pentru Transfermarkt la 41 de ani! Anunțul în premieră făcut de celebrul site
- Spania și Franța, surprize în ultimele teste înainte de Cupa Mondială! Goluri de senzație în ambele partide
- Benfica, anunț oficial despre Jose Mourinho! Cât plătește Real Madrid pentru „The Special One”
- Pleacă Vladislav Blănuță de la Dinamo Kiev? Ucrainenii i-au stabilit prețul atacantului dorit de Dinamo
- Bogdan Racovițan, salariu de un milion de euro pe an! Cine a pus ochii pe stoperul român
































